Tekne mi Karavan mı? (Deniz mi yoksa Kara kaplumbağası mı)

Eve kapandığımız bugünlerde herkesin kafasında benzer deli sorular var… Bunlardan bir tanesi Karavanda mı yaşasam teknede mi? Bir diğer ifadeyle deniz kaplumbağası mı olsam kara kaplumbağası mı? Hangisi olduğu aslında pek fark etmiyor çünkü doğa her ne olursan ol gel diyor… 

Öncelikle şunu belirtelim Karavan diyenler daha ağır basmış olabilir çünkü şu anda virüs sebebiyle karavan satışları altın dönemini yaşıyor. Bursa’da karavan üretimi yapan bir firmanın talepleri yüzde 300 arttı. Karavan fiyatları 80 bin ile 200 bin lira arasında değişiyor. Özellikle yaz tatilinde otellerde kalmak istemeyenler karavana hücum etmiş durumda.

Karavan yaşamı da tekne yaşamı da bazı ortak özelliklere sahip; ikisi de mobil hayat, doğa içinde, özgürlük duygusu yüksek,  fiziki yaşam alanları benziyor, öyle benzer ki biliyorsunuz CNR Boat Show’da iki yıldır karavanlar da fuar alanında sergileniyor. Karavan için buzdolabı üreten firmalar,  teknecilere de satıyor ama tekne için ürün üretenler karavancılara pek satamıyor çünkü tekne ekipmanları malum biraz daha pahalı.

Evden doğaya kaçmak isteyenler için bu iki araç da çok uygun. Biri denizde ya da marinda, diğer de ister deniz kenarında, ister ormanda ister bir camping alanında. Camping alanları bu açıdan marinalara benziyor. İkisinde de  ortak duş alanları, elektirik, su imkanları var. (Fiyatları kıyaslayama şansımız yok, marinalar zaten ücretleri ile nam saldılar. ) Camping alanları karavanların bağlanma limanları. Benzer yaşam süren insanlarla sosyalleşmek, biraz insan yüzü görmek için ideal.

Karavan mı tekne mi diye sorulduğunda tekne gençken karavan yaşlanınca uygun diyenler var ama pek mantıklı gelmiyor. Yaşlanmak göreceli bir kavram ve en belirgin özelliği evde battaniyenin altından çıkmamak ve mütemadiyen homurdanmak ve bu inanın hiç yaşa hiç bakmaz.

Karavan kesinlikle daha ekonomik bir seçenek. Bu açıdan kıyaslamayalım bile.

Karada olmayı daha güvenli bulanlar Karavan’ı tercih ediyor.  Hangisinin daha güvenli olduğu çok şüpheli. Bazen insanlardan uzakta denizin ortasında olmak çok daha güvenli olabilir.

Fırtına gelirim der ama genelde manyaklar sorgusuz gelir (bakınız Micheal Haneke filmleri:) 

Bu arada her ikisine sahip olmak da mümkün. İkisinin biraraya geldiği modeller var. Aşağıdaki video’daki gibi;

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: