“İyi Tekneler Ölmez”

“İyi Tekneler ölmez” ile deniz ve tekne severlere dikkatimizi çeken youtube kanalları önermeye devam ediyoruz. “İyi Tekneler Ölmez” Atilla Gökova’nın henüz 3. bölümünü yayınladığı bir youtube programı.

İlk bölüm yolda başlıyor. Atilla Gökova, 1982  model bir Comet 1000’i arkadaşı Bahadır İnciler’in alıp almaması konusunda tavsiyede bulunmak, alınırsa ne tür işlemlerden geçmesi gerektiğini ve daha da önemlisi masrafları belirlemek için yola çıkıyor. Tekneyi görmeye giderken Datça’yı karadan keşfeden Atilla Gökova, hakikaten izleyiciye yolda olma hissini geçiriyor ve nasıl bir tekneyle karşılaşacağı konusunda merakı da alttan alta çok başarılı bir şekilde işliyor. Kısacası sizi hikayenin içine sokacağından emin olabilirsiniz.    

Bir de teknelerle ilgili ders niteliğinde bilgileri çok doğal bir sohbetle, sanki yan koltukta siz oturuyormuşsunuz gibi veriyor. Arka koltuğa hiç heveslenmeyin çünkü dolu, köpeği arada bir kendini gösteriyor. Birinci bölüm masa başında hesaplar yaparken sona eriyor. Eski bir tekne almak isteyenler, tekne refit maliyetini merak edenler, ustalarla ilgili sohbetlere tanık olmak isteyenler için şahane bir bölüm. 

Erol Usta

İkinci bölümde motor sökülüyor ve son kararı vermek için Erol Usta’nın atölyesine götürülüyor. Makinenin sökülmesini izlemek tuhaf bir zevk veriyor insana. Sanki evrenin sırrı birazdan ortaya çıkacakmış gibi… 

Bütün bu işlemlerin ne kadar yorduğunu, ne kadar zaman aldığını ve elbette maddi külfetini görmek insanı biraz ürkütüyor ama ikinci bölümün sonunda Atilla Kaptan arabasına atlayıp evine giderken yüzündeki mutluluğun bunlara deydiğini görüyorsunuz. Bir yerde diyor ki, “Beden yoruldu mu bir gece uyur dinlenir ama insanın aklı yorulduğunda daha zor. Bu kadar yorulma şansım olduğum için çok şanslıyım”

Film gibi sürükleyici bir kanal. Atilla Gökova, Comet 1000’in hikayesinin 6 ay daha süreceğini söylüyor. Daha sonra belki başka bir eski tekne ile devam edecek. Bunu zaman gösterecek. Çünkü oldukça maliyetli bir süreç.

Atilla Gökova Kimdir?

Cumhur Gökova’nın oğlu. Kendi ifadesiyle “Profesyönel bir denizci ve Amatör bir müzisyen”. Spotify’da besteleri var. Yakında kendi youtube kanalının müziklerini kendisi yapacağını söyledi. Youtube’a 10 yaşındaki oğlunun merakıyla başlamış. Atilla Gökova yelken eğitmeni, yarışçı ve 60 feet üzeri teknelere, teknesinde eğitim almak isteyenlere danışmanlık veriyor. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: