“Deniz çöllerini, sabır ve mizahla geçtim”

Salgın nedeniyle ülkeler sınırlarını kapatınca Bir Avusturya’lı yelkenci gezgin Göcek açıklarında mahsur kaldı. İki arkadaşı ve teknesi Lagün 46′ ile Ege Turuna çıkan Akademisyen Prof. Dr. Sebastian Kummer, arkadaşlarını Mallorca Adası’na bıraktıktan sonra Göcek’e gelip burada yasakların bitmesini bekleme kararı aldı. Ancak erzakı yetişmedi. Yiyecek ve suyu tükenince profesöre Göcekli balıkçılar yardım etti.

Hürriyet Gazetesinden Ece Çelik’in haberinde süreci anlatan profesör karantina ile ilgili şöyle dedi:

‘Umutsuzluğa kapılmamaya çalıştım. Bir Arap sözü vardır: ‘Çölleri mizah ve sabırla geçebilirsiniz.’ Ben de deniz çöllerini sabır ve mizahla geçtim” diye konuştu.

Dört ay süren tekne karantinasını    “Cennetin içinde 120 gün geçirdim” olarak ifade eden denizci, gıda ve ihtiyaçları konusunda ona destek olan balıkçıları ve Türk insanını asla unutmayacağını da söyledi.

Almanya Başkonsolosluğu yetkililerinin Türkiye ile irtibata geçmesinden sonra önce Türkiye açıklarında, Hırvatistan’a giden farklı bir tekneye alındı daha sonra Dışişleri Bakanlığı Kummer’in ülkeye kabulü için diplomasi yürüttü. Hırvatistan’da karaya çıkmayı başaran Kummer buradan da karayoluyla Viyana’a gitti.

İnanın salgın bitince gerçek hayattan alınma öyle karantina filmleri ve kitapları çıkacak ki,  bu da kesinlikle onlardan biri olmaya aday.

Kendisine ulaşabilirsek bir marinakedisi röportajı yapmak isteriz. Profesörü tanıyanlar marinakedisine mail atsın lütfen.

 

Bir Cevap Yazın

%d