sailing vessel moving near rocky coast

Yaşlı Teknelerin Sigortalanması

Yaşlı teknelerin sigortalanması üzerine şimdiye kadar düşünmediyseniz tekneniz yıllanmaya başladıkça bunu düşüneceğinizden emin olabilirsiniz. Bir gün gelecek ve sigortacınız size “Bu yıl son diyecek.” Sizin gözünüz gibi baktığınız teknenizi, “Çok yaşı var, bu riski alamayız” diyerek geri çevirecek.

Öncellikle kaç yıllık bir tekneye yaşlı diyebiliriz? 30 yıllık mı? 40 yıllık mı? Makinesi yenilenmiş ama gövdesi 30 yıllık olan bir tekne yaşlı mıdır? Bir klas kuruluşunun gözetiminde baştan aşağı yenilemeden geçmiş 40 yaşındaki tekneye ne demeliyiz?

Konuya sigortacıların gözünden bakacak olursak şunu kabul etmemiz gerek, sigortacılar makul gördükleri riskleri almaya hevesliler. Unutmamak gerek ki sigortacılar her ne kadar ilk başta çok dost canlısı görünseler de, teknenizin hasar görmesi halinde sizi maddi zarardan kurtarmak için var olmazlar. Kâr etmek için varlıklarını sürdürürler ve her hasar ödemesi yapmak zorunda kaldıklarında kârları azalır. Kârlarını azaltacak durumlardan da kaçınırlar bu yüzden yaşı olan teknelere mesafeli dururlar.

Şu anki durumda sigortacıların yaşlı kabul edilen teknelere uyguladıkları sigortayı üç kısıma ayırabiliriz:

1- Marinalara bağlanmak için sigorta poliçesi gerektiğinden dolayı “3. şahıslara karşı sorumluluk” başlığı altında bir sigorta yapıyorlar ama bu teknenizi koruyan bir sigorta değil karşı tarafı koruyor.

2- Yaşına rağmen eğer bir teknenin/yatın tarihi özelliği ya da bir hikayesi varsa prestij için sigortalıyorlar. Böyle teknelerin risklerini almaktan kaçınmıyorlar. (Örnek Savarona)

3- Eğer ki bir klas kuruluşunun gözetiminde yaşlı bir tekne yenilemeden geçtiyse mesela Türk Loydu, Rina, vs o zaman da risk almaktan kaçınmıyorlar ve sigortalıyorlar. ( Böyle bir yenilemeye girmektense,yeni tekne almak çoğu zaman daha mantıklı oluyor.)

Aslında bir dördüncü ihtimalin de olabileceğini duyduğum için paylaşmak istiyorum. Eğer tekneleri yıllanmış tekne sahipler bir araya gelip bir sigorta firmasına topluca giderlerse, topluca masaya otururlarsa bir şansları olabilir. Denenebilir…

Yaşlı teknelere ilgisi olanlar 1900-1970 yılı arasındaki tekneler linkine tıklasınlar.

Pazar Postasına üye olmadıysanız e postanızı yazar üye olabilirsiniz.

Processing…
Success! You're on the list.

Share

Bir Cevap Yazın

%d