Artan Bot Kazaları

Üstteki resim (Fotoğraf Matt Cole) 2016 yılında İbiza’da bir süperyata dalan bir tender’a ait. O dönemde çıkan haberlerde süren kişinin 30 knots hızla gittiği ve kill cord/ kill key/ yani durdurucu anahtar kullanmadığı için tekneden atlaması sonucu tender’ın durmadığı ve süpertara daldığı yazılmıştı.

Bot kazalarında ülkemizde de ciddi bir artış olduğu söyleniyor. Basına yansıyan Ali Sabancı ve ailesinin geçirdiği kaza ve Demet Akalın’ın geçirdiği kaza ile dikkat bot kazalarına çevrildi. Öncelikle herkese geçmiş olsun ve şifa dileklerimle bir kaç not paylaşmak istiyorum.

Basına yansıyan kazaların çok üstünde kaza sayısı olduğu belirtiliyor. Gerçekten bu konuda birilerinin harekete geçmesi gerekiyor.

Bu bot kazalarının ardından sektörün içinden bir kaç değerli insana fikirlerini sordum ve öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum:

  • Bütün bot kazaları elbette aynı nedenle kaynaklanmıyor. Ama herkesin vurguladığı yüksek hızın bu botlarda ciddi tehlikelere yol açtığı. Araba gibi algılanan bu botların araba olmadığını herkesin bilmesi gerekiyor. Bu süratli botlar, deniz, rüzgar, dalga, “dalgalı kafa” gibi değişkenlere bağlı olarak sürat yapılması durumunda çok ciddi riskler taşıyor. Fakat maalesef bir araba algısı var.
  • Artık büyük yatlardan kıyıya ulaşım, erzak vesaire taşıyan bu botlar kendi başlarına birer tekne aşamasına geldiler. Ebatları gittikçe büyüyor ve bunlara basit zodyak bot olarak bakmak mümkün değil bunlar için de bir kullanım şartı aranması gerekmeli belki de.
  • Belki de en önemli madde: Güvenlik şartlarının getirilmesi. Nasıl ki arabalar da emniyet kemeri var bu süratli botlarda da bir güvenlik ekipmanı olmalı. Motor sürücüleri kask kullanmak zorunda, sürücüler emniyet kemeri. Hücum botu kullananlar emniyet kemeri takmak zorunlar. Bub botlar için de bir uygulama olması gerekiyor. Ve da son madde:
  • Ticari açıdan son yıllarda oldukça artan bir ivme ile satılıyorlar o halde üreticilerin tasarımlarına hayat kurtaran nitelikler eklemesi gerekiyor.

Kısacası: Birilerinin bu konuda bir şeyler düşünmesi gerekiyor.


Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: