white and blue boat on dock

Tekneleri yanaştırmak İçin yeni bir sistem

Tekneleri yanaştırmak denizciliğe başlayanların zorlandığı konulardan biri olduğu söylenir. Hatta birisi teknesini yanaştırırken çevreden merakla izleyenler bile çıkar. Bir hata yapsa da kameraya çekip Youtube’a koysam diyenler bile var 🙂 Kıçtan kara, baştan kara aborda gibi farklı türlerde yanaşmalar var ve rüzgarın ve akıntının kuvvetine bağlı olarak yanaşma insanın başına sorun açabilir. Bu konu uzmanların konusu. Biz sadece bu olayı gözünde büyütenler için Volvo Penta’nın geliştirdiği Ocak 2021’de tanıtımını yaptığı sistemi aktaralım.

Volvo Penta’nın geliştirdiği Destekli Yanaşma sistemi, rüzgar ve akıntı gibi bazı etkileri telafi ederek, tekneyi hedeflenen hizada kalmasına yardımcı olur ve yanaştırma esnasında daha iyi kontrol sağlıyor.

Destekli Yerleştirme sistemi, dümeni kontrol eden kumanda kolu ve tam konumu ve yönü bilmek için GPS tabanlı Dinamik Konumlandırma Sistemi anteninden oluşuyor ve elbette geliştirdikleri bir yazılımdan.

Tekne yanaşma sisteminin ana özellikleri şunlar: manuel dengeleme olmadan düz çizgilerde hareket etme, hareketsiz durma, yavaş manevra işlevselliği, sabit bir nokta etrafında dönme, mikro yeniden konumlandırma ve hizalama ve yanlamasına yanaşma için yandan itme.

Video çok daha iyi açıklıyor:

Şu bir gerçek ki, teknolojik gelişmeler denizciliği daha kolay hale getirmek için her şeyi yapıyorlar. Zor bir havada çok kolay yanaşan birini görürseniz bilin ki belki de denizciliği değil teknolojisi daha iyidir:)

E-bültene kayıt olun. Gelişmelerden haberdar olun.

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: