docked boats in a marina

Yurt Dışında Tekne Tatili Yapmak

Türkiye girintili çıkıntılı koyları, uzun sezonu ve fiyat avantajı ile tekne tatili için dünyadaki en mükemmel ülkelerden biri. Fakat insan diğer ülkelerde ne oluyor bilmek istiyor, yurtdışında da tekne tatili tecrübesini de yaşamak istiyor. Dünyada bu alanda çok farklı tecrübeler yaşayabilirsiniz. Sıradışı teknelerde konaklayabilirsiniz. Mesela Türkiye’de pek fazla olmayan, Almanya ve Hollanda da rastlayabileceğiniz Yüzen Evler

Fotoğraf kaynağı: happycharter

Fiyatlar haftalık 800 eurodan 2.500 Euro’ya kadar çıkıyor. Ehliyet çoğu için gerekmiyor. Bu evlerin içinde doğal gazlı kalorifer bile mevcut. Sakin tatil yapmak isteyenler, balık tutmak keyif yapmak isteyenler için ideal bir tatil.

Fotoğraf Kaynağı: happycharter

Yüzen evler hakkında daha fazla çeşit görmek için bu linke tıklayablirsiniz.

Yurt dışında tekne tatili yapmak bir de tarihi teknelere denk gelmenizi de sağlayabilir. Mesela Aşağıdaki tarzda bir yelkenli gibi. 1979 yapımı olan bu tekne ve benzerlerinde yelken yapmanın keyfi bir başkadır.

Kaynak: happycharter

Aşağıdaki de 1883 yapımı bir tekne.

Kaynak: happycharter
Bu tarihi teknede tatil yapmanın bedeli düşük sezonda 4.000 Euro civarı yüksek sezonda 5000 Euro civarı

Sıradışı teknelerin dışında bir de farklı denizlerde yelken açmak, yüzmek, farklı coğrafyaları keşfetmek açısından da yurt dışında tekne tatili yapmak tercih ediliyor. Mesela Baltık Denizinde olmak, ya da Manş Denizinde… Hiçbiri Akdeniz’in yerini tutmayabilir ama hepsinin de kendine has bir tadı var. Örneğin Atlantik denizi buz gibidir ama dünyanın tüm denizlerinde yüzmek ayrı bir tecrübedir. Ya da nehirlerde tekne kiralamak. Nehir yolculuğu yapmak. Seçenekler bol. fiyatları merak edenler için aşağıda bir kaç sayfa yer alıyor, tıklayabilirsiniz.

Ren Nehri üzerinde tekne tatili

Baltık Denizi tekne tatili

Stokholm Takımadaları

Napoli Körfezi

Daha detaylı bölge aramak için bu linke tıkladıktan sonra, sayfanın solunda yer alan menüde kiralama bölgesi seçeneğine bakın https://www.happycharter.com/tr

Aynı sitede kaptanlı kaptansız arama yapabilirsiniz. Kaptanlı tekne kiralayacaksanız sorun yok ama kaptansız kiralayacaksanız bilginiz olsun ADB (Amatör Denizci Belgesi) genelde yurt dışında kabul edilmiyor. Mesela ICC gibi bir belgeniz varsa sorun çıkmaz. ICC Avrupa Birliği ülkelerinin büyük bir bölümünde tekne kiralayabilmek için gerekli olan bir belge.

Denizi seviyorsanız dünyanın tüm denizlerini görmelisiniz…

Marinakedisi’nden haberdar olmak için aylık e-bültene kayıt olun

Share

Bir Cevap Yazın

%d