white sailboat on body of water under white sky during daytime

DADD Ralli Karadeniz 24. günde Trabzon’da

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneğince (DADD) düzenlenen “DADD Ralli Karadeniz 2022” devam ediyor. Yatlar 24. günde Trabzon’a vardı ve Faroz Limanı’na demirledi.

Karadeniz’i dünya yelken turizmine açmak, bölgenin doğal ve turistik güzelliklerini keşfetmek amacıyla 22 yelkenli yat ve 46 amatör denizci, 1 Temmuz’da İstanbul’dan yola çıktı.

DADD Ralli Karadeniz 2022’nin planlayıcısı ve komodoru olan emekli deniz albayı İsmail Zühtü Tümer, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2017 yılında başladıklarını ve Pandemi’de ara verdiklerini ve Trabzon’a üçünü kez yatlarla geldiklerini belirtti.

“Bu denizlere sadece Türkleri değil, yabancı denizcileri de getirmek istiyoruz. Ülkemize döviz bırakacak ve dünyada tanıtımını yapacak çok güzel faaliyetlere girişiyoruz. Bu faaliyetlerin içinde yabancıların olmaması düşünülemez çünkü denizcilik dünyaya açılan bir kapı.” İstanbul’dan denize açıldıklarını belirten Tümer, “Şile, Kefken, Ereğli ve Amasra gibi birçok limana uğrayarak Beşikdüzü’nden Trabzon’a geldik. Yolculuğumuz yaklaşık 3 hafta sürdü. Buradan Rize, Hopa, Gürcistan Poti Limanı’na kadar gideceğiz.” dedi. –

Zühtü Tümer, Sinop’ta yaptığı konuşmada da Karadeniz’e şu şekilde dikkat çekmişti:

“İnsanlar bilindiği üzere Marmaris, Bodrum, Göcek gibi koylarda yazı geçiriyorlar, tekneleri ile oralarda yazı geçirmeye çalışıyorlar, yaşamaya çalışıyorlar. Halbuki bizim en az oralar kadar güzel başka bir denizimiz, Karadeniz’imiz var. Karadeniz Aralık ayının ortasından Nisan ayının ortasına kadar biraz hırçın oluyor fakat ondan sonra çok daha rahat, çok daha keyifli bir deniz oluyor. Karadeniz’e ilk kez çıkan arkadaşlarımızda şaşkınlıklarını ifade ediyorlar. Mavi ve yeşilin içinde, daha da önemlisi Karadeniz insanının sıcaklığı ve candanlığıyla çok daha büyük bir keyifle bu geziyorlar”

2018’de Trabzon’a uğrayan ekibin Trabzon’un haber kanalında 2018’de çıkan videosu.

You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂
Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: