Yumurta ve Patates tekne mutfağının iki vazgeçilmezi

Yumurta ve patates kendilerine has özelliklerinden dolayı tekne mutfağının vazgeçilmezleri. İkisini de önemli kılan dayanıklı oluşları ve kolay oluşları. Bu iki mucizevi gıda hakkında çok önemli tüyolar paylaşacağım ama onun öncesinde bu iki gıdanın aklıma getirdiklerini belirtmem lazım.

Genelde dayanıklı ve kolay şeyler ucuzdur ve bunu yazarken bile içimin cız ettiğini söylemek zorundayım. Biz her zaman kolay ve dayanıklı olanı hafife almaya eğilimliyiz. İnsan ilişkilerinde bile kolay ve dayanıklı olan kişilere pek itina göstermeyiz. Nasıl olsa kolay diyerek zor insanlara gösterdiğimiz cömertliği, toleransı ve itinayı sakınırız. Maalesef böyleyiz…

Patates ve yumurta da durum aynı, kolay ve özensiz kullanırız. Patates kızartması, menemen pek de havalı gelmez kulağa. Geçiştirmelik öğünlerdir. Oysa karides öyle mi ya da bal kabağı?

Neyse bu iki kolay gıda ile ilgili önemli bir kaç noktayı paylaşmak istiyorum

  • Patatesi ışık görmeyen bir alanda saklarsanız ömrü daha uzun olur. Ve bu ömrü uzatmanın bir diğer yolu yanına soğan koymamak. Yani patateslerle soğanları birlikte saklarsanız patates daha kısa zamanda bozulur.
  • Patatesleri asla plastik torba içinde saklamayın.
  • Yumurtalar havayla temas edilirlerse oksitlenir ve bozulurlar. Bu sebeple hava geçirmeyen plastik yumurta kapları kullanın. Kuru ve soğuk ortamda tutun.
  • Bir yumurtanın bozuk olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken; yumurtayı su dolu bir kaba atın, dibe düz oturuyorsa tazedir. Dibe yan oturuyorsa tazeliği azalmıştır. Eğer batmıyorsa suya, bozuk demektir.

Şimdi çok kolay ama havalı bir tarif; patatesleri kabuğu ile fırında 200 derecede közleyin sonra ikiye bölüp içini biraz oyun ve içine yumurtayı kırın, hatta peynir ekleyin biraz da yeşil ne varsa ve tekrar fırına atın. Enfes bir karışım ortaya çıkacak. Şimdiden afiyet olsun!

Aylık e bültene kayıt olun

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d