İBB deniz taksi ücretleri dünya ortalamasına uyuyor mu?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi deniz taksilerinin ücret tarifesini açıkladı. 50 deniz taksisi, Ekim ayında hizmete başlıyor. Bir deniz kentinde yaşadığımızı fazlasıyla hissettiren heyecan verici bir gelişme. Artık İstanbul, Newyok, Seattle, Sydney gibi deniz taksileri olan bir kent.

Fiyat tarifeleri açısından durum nasıl?

İstanbul deniz taksilerinde 1 mil dahil açılış ücreti 100 TL, 1-4 mil arası mil başına 75 TL (4 mil dahil), 4-8 mil arası mil başına 60 TL (8 mil dahil), 8 mil sonrasında mil başı 48 TL.

Şimdi dünyadaki fiyatlara bakalım ( TL cinsinden)

Seattle deniz taksisi

Seattle’daki deniz taksi açılış ücreti 23 TL’ye denk geliyor. Mil başına 24 TL isteniyor. Bekleme yapılacaksa ya da yavaş gidilecekse her dakika başına ek 5 TL ücret ekleniyor.

Şikago deniz taksisi

Şikago’da değişik bir uygulama var: Değişik kullanımlı kartlar kullanılıyor. 70 TL tek yön gidiş. Bir gün içinde kullanılabilecek sınırsız biniş kartı 88.5 TL. On biniş kapsayan kart 221.5 TL. Bir de aylık kullanım kart var ama bu kartı aynı kişi kullanmak zorunda ve ücreti 708.5 TL.

Sydney deniz taksilerinde en kısa mesafe 400 TL. 20 dakikalık bir yolculuk 1200 TL.

Her kentin deniz koşulları ve trafik koşulları farklı olması nedeniyle ve elbette mazot fiyatlarına bağlı olarak kendine has tarifesi olması doğal. Farklılıkları bu açıdan değerlendirmek gerekir.

Biz iyi ki İstanbul deniz taksilerine kavuştu diyoruz.

Aylık marinakedisi haber bültenine kayıt olmanızı bizi mutlu eder.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: