Tusunami sigorta kapsamında mı?

Tusunami sigorta kapsamında mı? Yat sigortası doğal afetler sebebiyle meydana gelen hasarları kapsıyor mu? Sigorta Marina’nın zararını ödeyecek mi? Zorunlu sebeple başka bir marinaya gitmenin masrafını sigorta öder mi? Bugünlerde herkes yat sigortası neyi kapsar bunun hakkında konuşuyor.

7 şiddetindeki depremin ardından Seferihisar’daki Teos Marina’da yaşanan tusunami olayından etkilenen tekne sahipleri hem sigorta firmalarına hem de marinaya haklı olarak şimdi ne olacak diye soruyor?

Habertürk’te yayınlanan Bakış programında konuşan Türk PNI sigorta genel müdürü Ufuk Teker, yat sigortaların neleri kapsadığı konusunda şunları söyledi.

  • Tusunami Akdeniz gibi iç denizlerde çok sık karşılaşılan bir durum değil.
  • Şu anda hasar tespit çalışmaları devam ediyor ama şu an için belli olan, 200 tane doğrudan etkilenen tekne var.
  • Tsunami nedeniyle marinanın içerisine giren deniz hareketi teknelerin bağlı olduğu pontonları kopartıp, tekneleri marina dışına çıkarttı. Bunların bir kısmı karaya oturdu, bir kısmı battı, bir kısmı ise fiziki hasara maruz kaldı.

Tusunami sigorta kapsamında mı?

  • Deniz sigortaları deprem ve tusunami gibi doğal afetleri de kapsıyor.
  • Seferihisar’da zarar gören tekneler sigorta kapsamındadır.
  • Tsunami özel olarak başlık olarak sigortalarda geçmese de deprem teminatı altında, depremin bir uzantısı olarak gerçekleştiği için sigortalılara teminat sağlıyoruz.

Teos Marina sigorta kapsamında mı?

Teos Marina, hâkim rüzgara göre uygun konumlanmış bir marina. Bir tusunami önlemi almasına özel olarak gerek yok. Bu nedenle marinaların bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum bu olayda.

Ufuk Teker’e bir de marinakedisi olarak ilave bir soru yönelttik:

Zorunlu sebeplerle farklı bir marina kirasını sigorta kapsar mı?

Ufuk Teker’in yanıtı:

Yat sigortacısı basit tanım ile meydana gelen hadiselerle ilgili doğrudan masrafları karşılar. Tekne sahibinin barınma masrafları ise normal giderleridir. Yani bir tekne sahibi her halükarda barınma gideri ödemek zorundadır. Bu masrafın sigorta teminatı ile karşılanması mümkün değildir.

Sonuç olarak, doğrusu sigortacılar da ilk defa karşılaştıkları bu durum karşısında şaşkınlar. Depremin bir uzantısı olarak meydana geldiği için tusunami kelimesi geçmese de depremi kapsayan bir sigorta bu hasarları da kapsayacak gibi duruyor. Belki bundan sonra tekne sigortalarına başka bir şekilde yansıyabilir. Küresel iklim değişikliği yat sigorta kapsamını da etkileyecek gibi duruyor.

Tekne sahipleri sigortalarının deprem teminatı olup olmadığını kontrol edebilirler.

Hasarın boyutları önümüzdeki günlerde tam olarak belirlenecek ama şimdiden milyonlarca TL değerinde olduğunu söylemek mümkün. Ama diğer yandan Teos marina’da yaşanan felaket sonrası denizciler arasındaki dayanışmanın değer çok daha yüksek!

Yazıyı paylaşarak bir çok tekne sahibine ya da tekne sahibi olmak isteyenlere destek olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: