Türk Bayrağına geçiş- Tekne bayrakları hakkında sık sorulan sorular

Türk Bayrağına tekne geçirmek, bunun şartları, zorlukları çok sık sorulan konulardan. Bu konuda soru cevap şeklinde bir yazı derledik

Yurtdışından aldığım yeni tekneyi Türk Bayrağına geçirebilir miyim?

Yurtdışından aldığınız hiç kullanılmamış yeni tekneyi Türk Bayrağına geçirmenizde sorun yok. Yüzde 1 KDV ödeyerek yeni teknenizi Türk bayrağına geçirebilirsiniz. Eskiden yüzde 18 KDV ve yüzde 8 ÖTV alınıyordu ama 27 Ocak 2017 tarihinden itibaren sadece yüzde 1 KDV ödemek yeterli.

Yurtdışından aldığım ikinci el (kullanılmış) tekneyi Türk Bayrağına geçirebilir miyim?

İkinci el teknelerde ise, 27 Ocak 2017 yılından çıkan tebliğden dolayı bu tarihten daha önce yabancı bir ülkede tekne almış bir insan o tekneyi Türkiye’ye getirip Türk bayrağına geçirebilir. Buradaki koşul tekne kimin üzerine ise o Türk Bayrağına geçirebilir ve tekne kimin üzerine ise Türkiye’de ikamet sahibi olması gerekir. 27 Ocak 2017’den sonra alınan ve Türkiye getirilen ikinci el tekneler Türk Bayrağına geçirilemiyor. Şu anki mevzuat buna izin vermiyor.

Almak istediğim ikinci el tekneyi Türk Bayrağına geçiremiyorum, hangi bayrak avantajlı?

Genelde ücret avantajı sağladığı için Amerikan bayrağı tercih ediliyor. Tekneyi almadan bir şirket kurup ( kurulum maliyeti 300 dolar) sonra hangi ülkeden aldıysanız o ülkenin bayrağını Amerikan bayrağına çevirip getirtebilir, Türkiye’de kullanabilirsiniz. Yabancı bayraklı teknenizi sadece Turizm belgeli marinalara bağlayabilir ve belli sürelerde yurtdışına çıkarsınız.

Yurtdışından ikinci el ticari tekne alıp Türk Bayrağına geçirebilir miyim?

Yurtdışından alınan ikinci el ticari teknelerin Türk bayrağına geçirilmesi mümkün değil. Mevzuat izin vermiyor. Çok az sayıda tekne için özel durumundan ötürü izin verilmiş ama bunlar özel değerlendirmeden geçen tekneler mesela Koç müzesine alınan tekne.

Teknelerdeki bayrak konusunda nerden detaylı bilgi alabilirim?

Bayrak konularında, tekne alım konularında bilgi alabileceğiniz ve hizmetlerinden faydalanabileceğiniz kurumlar özellikle tekne konularında tecrübeli gümrük müşavirleri.

One Ping

  1. Pingback: 90.000 TL’den başlayan satılık tekneler – Marinalardan haberler, duyurular, güncel fiyatlar…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: