Çinli süper zenginlerin süperyatlarla sınavı

Dünyadaki en büyük süperyatların sadece üç tanesi Çinli milyarderlere ait ve Çinlilerin neden büyük yat almadığı ya da almak istemediği konusunda 2015 yılından itibaren yazılan ekonomi dergilerindeki yazılara bakılınca, veri toplamak mümkün.

Boat Internation Media grubuna göre şu an dünyadaki 200 en büyük superyatın sahipleri arasında sadece 3 tane tasdikli Çinli süper zengin var. Yine Boat International Media’ya göre Çinli milyarderler, sanat kolleksiyonculuğuna, spor kulübü almaya, golf kursları almaya daha hevesli.

Neden bizim için önemli bu konu çünkü Türkiye de megayat üretiminde aktif bir ülke. Eğer Çinli süper zenginlerin ruh hali anlaşılırsa bizim üreticiler için de iyi. Ama sanırım Çinli süper zenginlerin ruh halini anlamak Covid aşısı geliştirmek kadar komplike bir şey:)

Çinli milyarderlerin süperyatlardan kaçınmasının nedenleri:

1- Çin Kominist Partisi genel başkanı ve başbakan X: Jinping’in 2012 yılında yolsuzluğa karşı başlattığı sert kampanya sonucu yolsuzluğa karışan bir çok üst düzey politikacı tutuklandı. Ve aynı kampanyanın çok ilginç bir yanı da ” bir insanın zenginliği ile kamusal alanlarda hava atmasının suç sayılması oldu” Süperyatlar bu kampanya sonrasında Çinli zenginlerin kaçındıkları bir lüx ürüne dönüştü çünkü saklamaları oldukça zor. Diyelim ki süper teknesinin süper güvertesinde purosunu yaktı, hava attığı gerekçesi ile neden suçlanmasın ki…

2- Bir başka neden lüks ürünlerin ithalatına uygulanan yüzde 43 oranındaki vergi.

3- Bir başka neden de Çin’de yeterli sayıda, marina, bakım onarımcı, ekipman satıcısı yok. Bu yüzden yat sahipleri Hong Kong, Singapur, Tayland’a gitmek durumunda.

Bu liste devam eder. Ama belki daha derinlemesine anlamak için biraz ekonomi, biraz tarih, biraz da Konfüçyüs okunması gerek.

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: