tekneye ne kadar yakıt konur

Tekneler ne kadar yakıt yakar

Tekne alırken ya da aldıktan sonra insana en çok dert olan soru “Tekneler ne kadar yakıt yakar” sorusu.

Tekne almadan önce parasal nedenlerle tekneler ne kadar yakıt yakar sorulur. Tekneyi aldıktan sonra ise denizde kalma korkusu ile bu soru sorulur. Sonuçta tankı doldururken tekrar karaya ayak basabilmek için ne kadar mesafe yakıtın size yeteceğini hesaplamanız gerekir.

Denizde meydana gelen kazalar sizin sorumluluğunuzda olmayabilir ama mazotun bitmesi sizin sorumluluğunda olan bir mevzu.

Tekneye yakıt almak ve arabaya yakıt almak arasında önemli bir fark olduğunu da belirtelim. Bunun en önemli nedeni deniz koşulları ile kara koşulları birbirinden farklı.

sboat

Cantieri di Pisa Akhir 19

powerboat, 2x General Motors, 750 hp
1979
18.40 x 5.28 x 1.87 m
€ 58,000
Greece

Jeanneau Leader 10

powerboat, 2x Volvo Penta 5.7 GI / DPS
2014
10.85 x 3.73 x 0.90 m
€ 149,900
Greece

Princess 45 Fly

powerboat, 2x Volvo Penta, 360 hp
2001
13.41 x 4.35 m
€ 200,000
Turkey

58 ft CE Certified Trawler

powerboat, 2x Cummins, 450 hp (331 kW)
2006
17.80 x 4.94 x 0.84 m
€ 490,000 € 470,000
Turkey

“Tekneler ne kadar yakıt yakar?” sorusunu etkileyen faktörler

Teknelerde Yakıt tüketimini etkileyen faktörler bu yazının konusu değil ama hızlıca bir kaç unsur yazalım; havanın durumu, dalgaların durumu, akıntı, seyir hızı, tekne altı temizliği, tekne ağırlığı, pervanenin aktarma organının bakımlı olması, motorların bakımı, yağ filtresinin değiştirilmesi, motor bölmesinin sağlıklı havalandırılması makinenin performansı etkiler, ek olarak küçümsemeyin tenteler bile açık olması sürati etkileyebilir.

Konu küçük tekneler ise yakıt tüketimleri her şeyden etkilenir diyebiliriz. (Teknedeki davetsiz misafirlerden bile) Eğer tasarruf etmek gereken bir durum varsa kaptanın tekneyi autopilot’tan çıkarıp, dümene geçip her gelen dalga ile birer birer ilgilenmesi gerekir.

Tekneye ne kadar yakıt koymalı

Bittiği yerde alırım diyen gamsız kişilere sözümüz yok ama yapılması gereken tekne yakıt tankını tamamen oldurmak. Tankı her zaman, marinada yatarken bile boş bırakmamak gerek. Buharlaşma sebebinden dolayı ötürü tank içinde her zaman yakıt olmalı.

Ne kadar Mesafe gidebileceğinizi belirlemek için de kullanılan bir saatlik yakıt tüketim hesaplamaları biraz kafa karıştırıcı. Formül şöyle: Saatlik Yakıt Tüketimi Formülü = (Motor Beygir x 0,18 x Yüzde Devir) Biz biraz daha pratik bir öneride bulunalım.

Her teknenin kendine has bir ekonomik seyir hızı var. Çeşitli devirlerde kullanarak bu seyir hızını bulun. Sonra bir saate ne kadar yaktığın not edin ve buna göre yakıtın ne kadar mesafede size yeteceğini hesaplayın. Yeni teknoloji ile yapılmış motorlarda sarfiyat saati de olduğu için zaten ne harcadığınız görürsünüz.

Belirlediğiniz bu ekomik seyir hızının üstüne çıkarsanız yakıt atlayarak yükseliyor.

12 metre boyundaki tekne ne kadar yakıt yakar

12 metre civarında 135 beygir ile ekonomik seyirde giden bir tekne dış etkenlere bağlı kalmaksızın 1 saatte yaklaşık 70 ile 80 tl arası değerinde yakıt harcar bugünün parası ile (6 Eylül 2020) Tekne yakıt fiyatları hakkındaki yazı için tıklayın.

Bazı dıştan takma motor markalarının saatte kaç litre yakıt harcadıklarını görmek için lütfen markaların üzerine tıklayın:

Volvo Penta Yakıt Tüketimi

Evinrude Yakıt Tüketimi

Mercury Yakıt Tüketimi

Suzuki Yakıt Tüketimi

Yamaha Yakıt Tüketimi

Honda Yakıt Tüketimi

Tohatsu Yakıt Tüketimi

Önemli Not: Son satıra kadar okuduysanız, marinakedisi.com’la iyi anlaştınız demektir. Ücretsiz aylık e bültene hemen kayıt olun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: