teknelerde güneş enerjisi

Teknelerde güneş enerjisi hesaplama yolları

Teknelerde güneş enerjisi hesaplamanın yolları diye söze başlayınca gözü korkanlara marinakedisi’nin sürprizi yazının en altında. Ama sabırlı olup okursanız arada enteresan bilgiler ve bir kaç espri karşınıza çıkacak.

Teknelerde güneş enerjisine ne kadar ihtiyaç duyacağınız önemli bir konu buna göre teknenizde kaç panel, kaç akü bulundurmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Aslında bir nevi teknede güneş enerjisi kullanım bütçesi oluşturmak da diyebiliriz. Enerji bütçenizi oluşturup, gelir ve giderinizi kontrol edebilirsiniz.

Denizin ortasında bir yaz günü insan; güzel bir müziğe, soğuk bir içeceğe ve tutkulu bir partner’ı olsun ister ve üçü de ELEKTRİK gerektirir ama maalesef tutkulu partner’la elektrik ihtiyacını güneş panelinden sağlamanız mümkün değil:)

Teknelerde güneş enerjisi 1.adım

Lafı uzatmadan teknelerde güneş enerjisini hesaplamanın birinci adımına geçelim. Teknelerde enerji ihtiyacı olan kalemleri ve ortalama elektrik tüketiminizi belirlemeniz gerekiyor. Örnek:

2 tane ampül – Günde 3 saat yanıyor – 1 tanesi 20 watt ise 2 tanesi günde 40 watt
1 tane TV – Günde 2 saat izleniyor – saatte 100 watt ise 2 saat çalışsa günde 200 watt
1 tane mini buzdolabı – Her gün 24 saat çalışıyor – Günde yaklaşık 300 watt
1 telefon şarj cihazı –Günde 4 kişi şarj etse – 1 şarjda 60 watt ise günde 240 watt
Diğer kalemleri de ekleyin hesaba…

Bunları ard arda ekleyince 780 Watt diyelim. Elbette daha çok kalem var, klima mesela… Onları siz ekleyin. Tekneniz varsa bu işlerden de zevk alıyorsunuzdur mutlaka. Herkes tekne sahibi olmayı deniz sevgisine bağlar ama bir o kadar da incik-cincik işlere duyulan merak vardır altında🙂 (Bu da ikinci espri, yazı boyunca bir daha olmayacak çünkü komplike bir bölüme geldik)

Teknelerde güneş enerjisi 2.adım

Teknelerde güneş enerjisi hesaplamanın ikinci adımı güneş enerjisinin mikktarını öğrenebilmek. Nerede bulunduğunuza göre güneş enerjisi miktarı değişir. Elbette Karadeniz’le Akdeniz arasında bir fark olacaktır. Teknenizin bulunduğu konuma göre güneş enerji miktarını bilmek gerekir. Aşağıdaki dünyadaki bütün konumlardaki güneş enerjisi potansiyelini, kaynağını öğrenmek için güzel bir site. Bilim insanlarının desteklendiği Avrupa Birliğine bağlı bir oluşum. Aşağıda ne yapmanız gerektiğini anlatan görsele bakarak doldurmanız gereken kısımları resimdeki gibi doldurup konum seçin.

Linke tıklayın lütfen https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

teknelerde güneş enerjisi hesaplama

Daha sonra aylara göre güneş enerjisi miktarını gösteren tablo karşınıza gelecek. Bu tablodaki duruma göre teknelerde güneş enerjisi gereksinimi, karşılanması kısacası yazının başında belirttiğimiz “teknelerde güneş enerjisi bütçesi” yapılabilinir. Bulunduğunuz konuma göre kaç panele ihtiyacınız var, ne kadar akü lazım. Buzdolabına ne kadar buz koyalım:) , daha rahat karar verirsiniz.

teknelerde güneş enerjisi

Şimdi gelelim sürprize eğer bu yol size yorucu geldiyse bir mobil telefon uygulaması var ona bakabilirsiniz.

Diğer konular için okumaya devam edin.

2 Comments

Bir Cevap Yazın

%d