Tekne İçin En ‘Uygun’ Çok Amaçlı Alet

YASAL UYARI: Bu yazı içeriğindeki ürünler yasal olarak gerekçesiz, kolay erişilir biçimde, üstünüzde veya çantanızda taşınamazlar. Eğer hangi şart ve gerekçelerle taşıma konusunda emin değilseniz, yetkili mercilere danışınız.

Teknede ne kadar alet edevat olsa yetmez. Hele motor ve mekanikten anlayanlar bilir, sadece belli bir işleme yönelik, hiç bilinmedik, tuhaf aletler mevcut. Kısaca, teknede her işinizi görecek bir tane çok amaçlı alet diye birşey yok.

Bu yazıda ele aldığımız ve tavsiye ettiğimiz çok amaçlı aletler, sürekli üstünüzde taşıyabileceğiniz, her an elinize alabileceğiniz (özellikle acil durumlarda), tekne ve deniz ortamında bulunuyor olmanızı da dikkate alaraktan ama aynı zamanda karada veya kamp yaparken hatta survival koşullarında da işinize yarayacak, pratikliği, sağlamlığı test edilip onaylanmış evladiyelik ürünlerdir.

Piyasada tonlarca marka ve çeşit çok amaçlı alet edevat var ve maalesef hiçbiri mükemmel değil. Hatta, listemizdekilerden çok daha fazla özellikli ve ağır işlere yatkın modeller de var ama onların da taşınırlıkları tartışılır. Ana görselimizdeki model ise her ne kadar deniz ortamına yönelik bir ürün olsa da tek başına çok yetersiz, yani ana görsel ama tavsiye etmiyoruz :). Dolayısıyla, bizim için olmazsa olmaz kriterleri ve tavsiye ettiğimiz modellerdeki ön plana çıkan özellikleri belirterek, seçimi size bırakıyoruz. Tercihlerinize ve şartlarınıza göre, özellikleri daha baskın olan bir veya birkaç tanesini seçebilirsiniz.

Önemle belirtmek gerek. Aynı özelliklere sahip tanınmış veya tanınmamış başka markaların aletlerine, fiyatları çok uygun diye yönelmeden önce mutlak araştırın ve test edin. Bu aletlerin çoğunu türlü sebeplerden dolayı (parçaları oynak, bıçakları iyi/kesici değil, belirli bir süre sonra işlev görmez, vb…) güvenilir bulmuyor ve tavsiye etmiyoruz.

‘Olmazsa Olmaz’ Kriterlerimiz:

  • Bıçak
  • Alternatif kesici (2. bıçak / testere / makas)
  • Yıldız tornavida
  • Düz tornavida (idealen 2 ayrı boy)
  • Pense (ve entegre kablo kesici)
  • Mobilite/Taşınırlık (275 gr ve 12 cm altı)

Gerber Suspension

Küçüklerden, listemizdeki en uygun fiyatlı ve Çin yapımı model. Tüm gerekli özelliklere sahip, hatta listemizdeki daha büyük diğer modellere göre fazlasını bile sunuyor (tüm edevatlara aleti tam açmadan ulaşım, yaylı pense, vb…). Ancak, hiçbir özellikte çok iyi değil. Tavsiye etmemizin sebebi, bu boyutlarda (yalnız boyutlarına göre biraz ağır 255 gr) ve fiyatta en iyi seçenek olması. ÖNEMLİ: Bir de Suspension NXT diye bir model var, daha yeni ve geliştirilmiş versiyonu olarak pazarlanıyor. Bu modeli hiç tavsiye etmiyoruz.

Gerber Center Drive

En büyük özelliği açıldığında merkezi pozisyonda kullanılabilen uzun şaftlı, mıknatıslı, standart uçlu (1/4 inç) değiştirilir tornavidası. Her ne kadar biz, deniz şartlarında, mıknatıslı veya değiştirilir çok parçalı malzemeleri pek tavsiye etmesek de ABD yapımı Gerber Center Drive, piyasadaki en ergonomik ve en kullanışlı tornavidaya sahip ve tornavida ucu standart olduğundan aşındıkça kolaylıkla değiştirilebilir. Yani, uçları ille de Gerber’den almak zorunda değilsiniz. İkinci en büyük özelliği, sağlam yaylı bir pense, tornavida ve ana bıçağın tek elle açılabilir olması. Beğendiğimiz bir diğer özelliği de penseye entegre değiştirilir kablo kesicinin üçgen ve her kenarının kesici olarak dizayn edilmiş olması. Yani, kesici bir kenar köreldiğinde diğer kenarları kullanabiliyorsunuz. Yalnız burada da dikkat etmeniz gereken carbide kesicilerin sert cisimler için çok güvenilir olmaması. İnce elektrik kabloları kesmede bir sorun yok, ama galvaniz çivileri kesmeye çalışırsanız kesici tüm kenarları dahil direk patlar. Hem biraz büyük ve ağır (12 cm ve 283 gr) olması, hem bıçaklar, kablo kesici ve törpü performansının Leatherman ve Victorinox modellerinin gerisinde kalması, hem de bu çapta bir aletin ikinci bir bıçağının olmaması sebebiyle bu modeli, kullanışlı bir tornavidaya daha çok önem verenlere ve önemli özelliklere tek elle ulaşımı tercih edenlere tavsiye ediyoruz.

SOG PowerPint

8 cm boy, 120 gr ağırlık ve listemizdeki tüm aletlerden fazla özellikleriyle (ki bazıları gerçekten çok başarılı) ABD menşeli SOG’un Çin üretimi modeli, maalesef kalite anlamında Leatherman ve Victorinox’un altında kalıyor. Fakat, boyuna göre diğer SOG ürünlerinden daha iyi. Üretim yerleriyle ilgili genelleme yapmak gibi bir huyumuz yok, ama nedense bu tip aletlerde Çin yapımı ürünler çok iyi veya uzun ömürlü olmuyorlar. Açıkçası, dünyanın en büyük demir cevheri ithalatçısı ve demir çelik üreticisi olan dev ülkeden daha iyi bir işçilik beklerdik. Sonuçta, Apple ürünleri dahil bir sürü kaliteli malzeme Çin’de yapılıyor. Neyse konumuza dönelim, SOG PowerPint fiyat olarak Gerber Suspension’un iki misli ve Leatherman Rebar ile aynı düzeyde. Her ne kadar başarılı ve farklı tasarım bir penseye, kordon/emniyet kemeri kesicisine, standard tornavida ucu takılabilecek mıknatıslı ve merkezi bir göze ve iyi bir makasa sahip olsa da Rebar’ın rahatlıkla üstesinden gelecek ağır işleri yapması mümkün değil. Yine de küçük, hafif ve özellikli bir alet tercih edenlere ilk tavsiyemiz.

Leatherman Wave Plus

İnternette birçok blogda liste başı olan bir model, bizim de rahatlıkla ön sıralarda tavsiye ettiklerimizden. 241 gr ağırlık ve kapalı durumda 10 cm’lik boyutlarıyla ideal büyüklükte, her edevatı kaliteli ve sağlam, kesici edevatlara alet kapalıyken tek elle ulaşımı mümkün, harika bir seçenek. Bıçakları ve testeresi çok iyi, törpünün bir yüzü bu listede başka hiçbir alette olmayan elmas bileyiciye sahip ve çok iyi. Üstelik çift bıçak ve testere yanında fena sayılmayacak bir makası da var. Penseye entegre kablo kesiciler çok sağlam olmakla birlikte değiştirilebilir türden. Beğendiğimiz bütün bu özelliklerin yanında dezavantajları da yok değil. Mıknatıslı değiştirilir yıldız tornavida ucu hem biraz kısa hem 2D, yani tam kare (3D) değil, hem de Gerber Center Drive’da da bahsettiğimiz deniz ortamı için pek tutmadığımız değişir cinsten olması. Gözlük veya ince işlerde kullanılan çok ince tornavidanın bizce bu şartlarda gereksiz olması (bunun yerine daha faydalı bir edevat konulabilirdi). Yine de hepsi kaliteli birçok özelliği içeren bu model hem kalite hem mümkün en fazla özellik arayanlara mutlak tavsiyelerimizdendir.

Burada bir parantez açıp taşınırlık kriterimizden dolayı listemize giremeyen Wave Plus’un büyük ağabeyi Surge modeline değinmeden geçemeyeceğim. Surge, her özelliğiyle Leatherman’ın tartışmasız en iyi modeli, sadece biraz ağır. Taşınırlığın önemli olduğu rekreasyonel kullanıcılardan değil de bir ustaysanız veya bu tip aletleri yoğun olarak hatta ağır işlerde kullanıyorsanız, Surge tek önerimizdir. Listemizdeki tüm Leatherman’ların ABD yapımı olduğunu da burada belirtelim.

Leatherman Rebar

Kapalı olarak 10 cm boy, 190 gr ağırlık ve uygun fiyatıyla minimal anlamda ilk tavsiyemiz. Leatherman Wave Plus’a göre daha iyi bir penseye (köşe başlı), daha iyi bir yıldız uçlu tornavidaya (3D, uzun şaftlı ve sabit) ve Wave Plus’tan farklı olarak bir delici/dikiciye sahip olması büyük artıları. Bunların yanında Wave Plus’tan aşağı kalır tarafları ise makas, elmas bileyici ve çok ince tornavida içermiyor olması ve hiçbir edevata alet kapalıyken ulaşılamaz olması. Aslında, bizce tek eksiği, bir makasının olmaması, ama Leatherman Wave Plus veya Victorinox Spirit X’teki makasların yapabileceklerini dikkate alırsanız, acil durumlar için bu tip bir makasın çok da fark yaratmayacağını söyleyebiliriz. Rebar, Leatherman’ın envayi çeşit kataloğunda Wave Plus’tan daha sadeleştirilmiş tüm modellerden iyi. Büyük ağabeyi Super Tool 300 modelinden çok daha hafif ve uygun fiyatlı. İster asıl, ister yedek, mutlak tavsiye ederiz.

Victorinox Swiss Tool Spirit X

Yılların firması meşhur Victorinox’un katlanır çok amaçlı alet dünyasına hediyelerinden, listemizdeki en üst düzey işçiliğe sahip, İsviçre yapımı model. Sadece işçilik mi? Tüm alet ve edevatlar, Victorinox’un diğer tüm İsviçre çakılarındaki gibi, Leatherman ve Gerber’e kıyasla denize ve nemli ortamlara daha uygun, yüksek krom içeren paslanmaz çelikten yapılma. Bu, hem Victorinox’un daha parlak ve pürüzsüz olmasını hem de daha zor paslanmasını sağlıyor. Fakat, Leatherman’da kullanılan metalin Victorinox’tan daha sert olduğunu da belirtelim. Yumuşak metal sizi yanıltmasın, Spirit X’teki tüm edevatların performansları Leatherman modelleri kadar iyi, hatta makas ve törpü Leatherman’dan daha iyi. Leatherman’ın bazı üst modellerinin aksine, yıldız tornavida 3D ve nispeten uzun bir şafta sahip ve hatta Leatherman’da olmayan gayet iyi performansa sahip bir tahta yontucu bile var. Bu kadar övdükten sonra birkaç dezavantajına da değinelim. Çok önemli olmasa da kablo kesicisi sabit, delicisinde dikişi mümkün kılacak bir delik/göz yok, sadece tek bir bıçağa sahip ve o da tırtıllı (performansı çok iyi, orası ayrı), ölçüm cetveli yok, falan. Olmazsa olmaz dediğimiz tüm özelliklere, yani alternatif bir kesiciye sahip (testere ve makas) olsa da bu çapta bir alette ikinci bir bıçak bizce gerekli. Onun dışında 10.5 cm’lik boy ve 209 gr. ağırlıkla Leatherman Wave Plus ayarında ve aynı fiyat düzeyinde. Mutlak tavsiyelerimizden. Eğer iki model arasında kararsız kalırsanız son bir iki farka da değineyim. Leatherman Wave Plus’un pensesi kullanılırken, dikkat edilmezse, avucunuzu düz tutacakların arasına kıstırmanız mümkün (oldukça acıtır) ve acil durumlarda bunu düşünemeyebilirsiniz. Spirit X’in ergonomik yapısı, yani kıvrımlı tutacakları sayesinde böyle bir tecrübeyi yaşamanız engelleniyor. Ayrıca, Spirit X’in törpüsünün kenarı gerçek bir metal testeresi ve çok başarılı.

Alternatifler:

Misyonumuz, insanların sürdürülebilir şartlarda, hayatlarını mümkün mertebede özgürce ve doğayla iç içe yaşayabilmesi. İşimiz de bu misyon için bilgi paylaşımı.”

Dikkat ederseniz, yukarıdaki tavsiyelerimizin hepsi hemen hemen aynı tip, açılır katlanır penseli modeller. Özgürlükten bahsederken, önemli bir konuda herkesi belli bir kalıba yönlendiriyor gibi görünmek istemeyiz. Kişisel tercihlere değinmiştik. Birçok insana göre bir pensenin veya törpünün sürekli üstte taşınması gerekmeyebilir. Birçok insan birçok işini bir makasla görmek isteyebilir. Benim annem, evdeki tüm makaslık işleri mutfak makasıyla yapar, tüm kesme, doğrama işini ise mutfaktaki en küçük ve uyduruk bıçakla yapar. Evde her alet vardır, ama tüm tornavidalık işleri bıçak uçlarıyla yapar, hatta o yüzden evdeki bütün bıçakların uçları kopuktur. Zaman zaman Marina Kedisi farkından bahsediyoruz ve bu yazıda da size fikir vermek açısından, iki alternatiften veya ek aletten bahsetmeden geçemeyeceğim:

Leatherman Raptor

Daha çok arama kurtarma ve acil servis görevlilerine yönelik üretilmiş katlanır makas, öyle bildiğiniz basit bir makas değil. Katlı vaziyette 12.7 cm’lik boy ve 164 gr ağırlığı, makas dışında yüzük ve kemer kesicileri, carbide cam kırıcısı ve belki biz tekne sahipleri için çok gerekli olmasa da oksijen tüp anahtarı barındıran, acilciler için minimal özelliklerle dizayn edilmiş aletin en büyük özelliği, hemen herşeyi rahatlıkla kesen makası. Buna, teknedeki envayi çeşit ip (yelkenli ipleri, kelepçe dahil), plastik plaka kalın yelken ve benzeri bir sürü sert cisim dahil. Yukarıdaki aletler kadar olmasa da biraz fiyatlı ama tüm kesme işlerini makas ile görmeyi tercih eden veya çok amaçlı bir alete ek olarak sağlam bir makas bulundurmak isteyenlere tavsiye ediyoruz, zira piyasanın en iyisi.

Geleneksel Victorinox İsviçre Çakısı (Orta boy, 8-9 cm modeller)

Bir gerçek var ki, ister karada, ister denizde, ister kampta, ister mutfakta, ne kadar klişe olursa olsun Victorinox ve Victorinox bünyesindeki Wenger bıçak, çakı, alet, edevatlarındaki pratiklik ve kalite zor bulunur. Evet, penseleri yok, çoğunun bıçak ve edevatlarında kilit sistemi yok ve ana listemizdeki aletlerin kullanılabileceği ağır işlere gelemeyebilirler. Ama, yukarıdaki tüm aletlerden çok daha ufaklar (9 cm ve 100 gr altında), hepsinden daha iyi makasları var ve sadece Victorinox’ta bir türbişon ve benim şahsen sık kullandığım bir cımbız var. Üstelik türbişona veya kürdan gözüne entegre edilebilir ateş çubuğu ve su geçirmez çırayla bu özellikler daha bile artırılabilir ve tüm bu özellikler yukarıdaki aletlerin çok daha altında bir fiyata. O yüzden bu tür çakıları tamamlayıcı olması açısından yani ek olarak tavsiye ediyoruz. Belki binbir çeşidi var ve modeller arasında çok küçük ama önemli farklar var. Karar vermesi çok zor olsa da, kişisel tercihlerinize göre, görsellerini paylaştığımız tavsiyelerimizi detaylı inceledikten sonra seçiminizi yapabilirsiniz.

İyi alışverişler ve tavsiyelerimize rağmen, böyle bir alete ihtiyacınızın olmadığı günler dileriz.

Ayda bir gelen marinakedisi e-bültenine kayıt olmanız için e-postanızı yazmanız yeterli ve bizim için gerekli:

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

One Ping

  1. Pingback: Çok Amaçlı Aletler - Küçük Sınıf - Marina Kedisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: