Dalyanköy’den Çalınan Tekne ve tekne hırsızlığı konusunda önlemler

Yine bir tekne hırsızlığı haberi geldi. Bu sefer Çeşme Dalyanköy Yat Limanından… 19 Ocak günü saat 13:20 de Çeşme Dalyanköy yat limanından Tirilye isimli Jeanneau 45 tekne çalınmıştır ve hala daha bulunamamıştır.

Tekne hırsızlığı konusunda tekne sahiplerinin daha fazla dikkat göstermesi gereken bir dönemdeyiz. Ekonomi bozuldukça böyle vakalarda artış olması kaçınılmaz.

Bu dönemde çalınan teknenin konumunu gösteren cihazlar çok daha fazla önem kazanacak. Böyle cihazları almadan daha pratik çözümler geliştiren tekne sahipleri de var. Mesela çalındığında konumunu bulmak için bir akıllı telefon alıp teknenin bir yerine gizleyen tekne sahipleri var. Ya da tablete My Anchor Watch gibi uygulamalar yükleyip tableti tekneye gizleyenler...

Tabi bu cihazları gizlemek şart aksi taktirde sim kartı çıkarıldığı anda devre dışı olurlar.

Hırsızlar genel olarak uğraştırıcı işleri sevmezler. Bu sebeple teknenizi uzun süre kullanmayacaksanız Tekne Kılıfı (Tekne örtüsü) ile kapatmanız caydırıcı etkenlerden biri olacaktır. Teknenizdeki elektronik cihazların çalınmasına karşı alarm sistemleri yerleştirmeniz de akıllıca bir yol. Bir de teknenizde değerli bir eşya bırakmamaya özen gösterin.

Tekne güvenliğine yönelik elektronik ürün getiren tekne ekipmancıları çok avantajlı olacak gibi duruyor. Bu alanda ürün yelpazesi ülkemizde çok kısıtlı ama elbette isteyen ebay gibi sitelerden de getirtebilir.

Özellikle teknesini satılığa çıkaran tekne sahiplerinin hassas olması gereken noktalar:

 • Teknesini satılığa çıkaran tekne sahiplerinin muhtemel alıcılara çok dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle teminat gösterirken sahte evrak düzenleme ihtimaline karşı.
 • Deneme seyri taleplerinde dikkatli olunması gerekiyor.
 • Tekne anahtarları güvertede kolay bulunacak bir yere koymayın. Gizleyin ama gizlerken şunu aklınızdan çıkarmayın hırsızlar gizli yerlere de bakar bu sebeple daha yaratıcı olun bu konuda.
 • Tekne evraklarını teknede bırakmayın.
 • Alarm sistemi kurun. Elektronikçilerden bu konuda bilgi alabilirsiniz.
 • Muhtemel alıcıların deneme amaçlı teknede kalmalarına izin verirken dikkatli olmak gerekiyor.
 • Marinayı da teknenin satılık olduğu konusunda ve muhtemel alıcının geleceği günler konusunda da bilgilendirmesi de çok mühim.

Lütfen başınıza gelen hırsızlık vakaları konusunda bilgi paylaşımı yapın. Tekne hırsızlığı konusunda ne kadar tecrübe aktarımı olursa o kadar çok önlem alınır. Sosyal medyada paylaşın denizcilik sitelerine e-posta atın. Ne kadar yöntemler duyurulursa o kadar mücadele gücü de artar.

Tekne güvenliği, marinalar ve deniz kültürü gibi konular için marinakedisi.com’u takip edin. Bültene kayıt olun

Share

2 Comments

 1. Ender Gültoprak Reply

  Merhaba Tekne takip ve alarm Sistemi için
  önerileriniz olabilirmi ? Marka ve iletişim bilgileri olursa …
  Saygılar
  Ender Gültoprak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: