internet screen security protection

Marinaların güvenliği İle İlgili akademik makale geri çekildi!

Marinaların güvenliği ile ilgili yazılan şaibeli makale Deniz Turizm Birliği ve Marinaların şikayeti üzerine Uluslararası Akademik yayından çıkarıldı ve soruşturma başlatıldı.

Bu hem marinalar açısından hem yat turizmi açısından hem de akademik gelişim açısından çok önemli bir adım.

Tekrar hatırlatacak olursak, iki akademisyen Türkiye’nin önde gelen 13 marinasının yöneticisi ile görüşmeler yaptıklarını iddia ederek marinaların güvenlik zafiyetleri üzerine bir bilimsel makale yayınlamıştı. Bu makale, hakemli bir akademik dergide yayınlanması sebebiyle online olarak tüm yerli yabancı akademik yayınlara da iletilmiş ve erişime çok açık bir hale gelerek Türk Marinalarının itibarını sarsan bir hal almıştı.

Bu makaleden haberdar olan Deniz Turizm Birliği ve ilgili marinalar ivedi bir biçimde harekete geçerek gerekeni yaptılar ve kendileri ile görüşülmediğini bildirerek Türk Marinaları ile ilgili şaibeli makaleyi erişimden kaldırdılar.

Bu olay neden çok önemli?

  • Öncelikle, bilimsel bir çalışmada yüz yüze görüşme yapılarak data toplanıldı denilip eğer ki yapılmadıysa bu kesinlikle büyük bir akademik yanlış ve bilime de aykırı bir hareket. Bu açıdan soruşturma başlatılacak.
  • Marinaların isimlerini yazıp ticari itibarı ve sektörel rekabeti hiçe saymak etik değil
  • Dünyada yat turizmine katılanlar içinde entellektüel düzeyleri yüksek insanlar olduğunu düşünürsek bu makaleye denk gelmeleri çok olası. Ki denk gelmeleri hem Türk marinaları hem de Türk Yat turizmini yanlış algılamalarına neden olacaktı.

Neyse ki soruşturma sonuçlanana kadar makale yayından çıkarıldı. Deniz Turizm Birliği ve Marinaları hassasiyetlerinden ötürü tebrik ediyoruz.

Akademik soruşturmanın sonucundan sizleri tekrar haberdar edeceğiz.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: