Rota Fisher ve İnce Belli Çay Bardağı arasındaki benzerlik

Rota Fisher ve İnce belli çay bardağı arasında nasıl bir benzerlik olabilir dediğinizi duyar gibiyim. İkisinin birlikte aynı yazıda nasıl yer aldığını anlatmadan önce Rota Fisher efsanesinin geri döndüğünü bir de ben müjdeleyeyim.

Teos Yatçılık Rota Fisher’ın ismini alarak, bu İzmir markasına yeniden hayat verdi. İzmir’deki 25 bin metrekarelik fabrikalarında, Rota Fisher kullanıcılarından da aldıkları önerilerle daha güçlü ve mühendislik açısından daha sağlam ve kullanışlı olarak bu markayı geri getirdi. Rota Fisher kullanıcıları imrenilecek bir aile gibiler. Fan grupları 10 bin civarında. Kapalı WhatsApp grupları, kapalı Facebook grupları ile ayrı bir Cumhuriyet gibiler:) Gidip bir Rota alıp dahil olayım diyorsunuz. Hayatın içindeler. Denizin keyfini sürüyorlar geziyorlar, yiyorlar içiyorlar, balık tutuyorlar. Rota Fisher’cıların keyifli yaşamlarını Youtube’dan izleyebilirsiniz. Benim önereceğim Hakan Hilm Kavaklıoğlu’nun biacaiprota isimli Youtube kanalı. Zaten kendisi ve eşi ile fuarda tanıştım, Rota Fisher hakkında bilgi aldım. Aşağıdaki resimde sol başta Hakan Kavaklıoğlu ortada Teos Marina’nın kurucusu Uğur Balaban ve Aylin Kavaklıoğlu yer alıyor.

Soldan sağa, Hakan Hilm Kavaklıoğlu, Uğur Balaban, Aylin Kavaklıoğlu

O kadar mütevazi insanlar ki aslında gümbürtüyle Rota Fisher’ın geri döndüğünü duyurmalılar. Çünkü Rota Fisher Türkiye’nin çıkardığı en önemli markalardan biri ve devam ettirilmeli. 30 yıllık Rota Fisher hikayesi kısaca şöyle, İzmirli bir yelkenci tarafından üretilmeye başlanıyor. Aslan Bey ( soyadını bilen paylaşsın lütfen ) üreticisi. Tekneler öylesine ilgi görüyor ki, nerdeyse Türkiye’nin her limanında varlar. Uğur Balaban’ın ifadesi ile Türkiye’de her su birikintisinde bir Rota Fisher var.

30 yıllık bu markanın üretimi Aslan Bey’in vefatı ile duruyor. Aslan Bey hayatının son yıllarında oldukça mali zorluklar yaşadığı için ailesi de reddi miras yapmak zorunda kalıyor ve bu marka açıkta kalıyor. Zaten denizci olan Uğur Balaban, Rota Fisher 660 markasının milli bir değere sahip olduğunu düşünerek markayı alıyor ve yenileyerek hayata döndürüyor. Şimdi belki şöyle bir soru gelebilir üreticisi değiştikten sonra Efsane yine Efsane midir? Buna herkes farklı cevap verebilir benim cevabım; dünya markası Sunseeker Yachts Çinliler aldıktan sonra da dünya markası olarak devam ediyor.

İnce Belli Çay Bardağı arasındaki benzerlikten artık bahsedebilirim.

Çıkış hikayeleri çok benzer. Cam bardak, 1850’li yıllarda Avrupa’da başlayan Sanayi Devrimi sonrasında gelişen cam sanayi ile ortaya çıktı. Avrupadaki cam bardakların sapı, ayağı ve kulpu vardı ve bizim için bunun üretimi masraflıydı bu sebeple maliyeti azaltmak ve ihtiyacı karşılamak için Beykoz’da 1900’lu yıllarda kurulan cam fabrikasında ilk kez ince camdan sapsız, ayaksız ve kulpsuz cam bardak üretildi. Ve bugünkü ‘ince belli’ çay bardağı formuna çok yakın bir bardak üretilmiş oldu.

Bu bardağı efsaneleştiren ve bir Türk markası haline getiren kullanıcılarının takıntısı oldu diyebiliriz. İnce belli olmazsa çay içmem diyen çay tutkunlarının.

Hem İnce Belli Çay bardağı hem de Rota Fisher tekneleri zamanın ihtiyacını karşılamak için düşük maliyetlerle yapılmış, yaygınlaşmış ve kullanıcıları tarafından tutkuyla sahiplenilmiş ve efsaneleşmiş iki ürün. Ve ikisinin de yaşatılması milli mesele olmalı.

Bu fotoğraf Hakan Kavaklıoğlu’nun facebook sayfasından. Bakın ihtiyaçları nasıl karşılıyor. Oturup muhabbet edilecek, yiyip içilecek bir güvertesi var, balık tutma alanı var, kamarası var, tuvaleti var. (Yeni Rota Fisher’de wc ayrı yapıldığı için büyük konfor) Kıçtan takma yedek motor takma olanağı var. Deniz hayatını yaşamak isteyen insanların her türlü ihtiyacını karşılayan bir yapı.

Marinakedisi e-bültene sadece e-posta’nızı yazarak abone olun.

Share

2 Comments

  1. Isik Reply

    Uzun yazıları okumaktan sıkılan biri olmama rağmen bu yazıyı zevkle ve de ilgiyle okudum. Konuya hakim olmanızdan kaynaklanan akıcı bir üslupla yazınızı tamamlamışsiniz.Tesekurler

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: