Pandemi “Tekneye” olan ilgiyi arttırdı!

Bir yerde bir kelebek uçsa dünyanın öbür tarafında bir etkisi olduğu söylenir o zaman Pandemi’nin bir kelebeğe kıyasla oldukça büyük etkileri olacak. Şu anda denizcilik dünyasında tekne sektöründe uzun dönemde olumlu etkileri olacağı konuşuluyor. “International Boat Industry” dergisinde bu konuda bir makale yayınlanınca Türkiye’de bu alanda çalışan bir kaç arkadaşıma bizdeki durumu sordum.

Öncelikle yaz tatili için aileler tekneleri kapatıyorlar. Bir tekneye bir aile ya da arkadaş grubu talip oluyor. Kabin charter yerine bu şekilde taleplerin arttığı söyleniyor. Özellikle mürettebatsız teknelerde (bareboat) inanılmaz bir artış olduğu söyleniyor. Talepler şu anda yerli müşteri. İstanbul’dan çıkışlar başladığı anda teknelerin dolmasına kesin gözüyle bakılıyor. Tecrübeler gösteriyor ki tekne satın alanlar genelde tekne tatiline çıkanlar arasından çıkıyor. 

Broker firmaları,  geçen yılın Mayıs ayında olduğu gibi insanların benzer hatta daha fazla yoğunlukla tekne fiyatlarını sorduğunu söylüyor. Evde oturup sıkılanlar da sayıyı arttırıyor olabilir. Dur şunun fiyatını da sorayım, bakalım bu nasılmış derken, akşam oluyor 🙂 

Amerika’daki “Discover Boating” adlı tekneciliği keşfet adlı websitesinin ziyaretçileri geçen yıla göre yüzde 30 artış göstermiş. Yine Amerikada Tekne kredisi hesaplama sitesinin ziyaretçileri yüzde 118 artmış ve bir ilginç bilgi de kadın ve gençlerde ziyaret oranlarının fazlaca yükselmiş olması. Kadınlarda yüzde 45, 18-24 yaş arasında yüzde 78 internet ziyaretçi artışı gözlemlenmiş.

Daha geçen yıl Avrupa’da gençlere tekneyi nasıl sevdiririz diye makaleler yayınlanıyor, teknecilerin yaş ortalamasının yüksekliğinden şikayet ediliyordu.

İsveç, Finlandiya ve Hırvatistan da teknelere olan ilginin ve yaz tatilini teknede geçirmek isteyenlerin sayısının arttığını belirtiyor.

Türkiye’de de tatilini teknede geçirmek isteyenlerde ciddi bir artış var. Tekne almak isteyenler kurlardaki çılgınca artışa rağmen tekne alırlar mı göreceğiz. Ama görünen o ki, özellikle parası olanlar, bu tüm dünyayı saran salgında gidecek olan tek yerin mavi vatan olduğunu anladılar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: