Virüsün uzağında, denizde olmak nasıl bir şey?

Erol Akyiğit, bir yelkenci, yelken eğitmeni. Yelkenseverler.com adında websitesinin kurucusu. Ayrıca wikiderya.org‘un yazarlarından. Şu anda  Orhaniye’de pandemi’nin geçmesini teknesinde tek başına bekliyor. Onunla bu süreci konuştuk. Bu dönemde denizde olmanın nasıl olduğunu, denizden karaya bakınca neler gördüğünü ne hissettiğini sorduk.

Marinakedisi: Bu dönemde nasıl denizde buldunuz kendinizi?

Erol Akyiğit: 17 Mart’ta bu tekneyi satın aldım. Satın aldıktan sonra Adana’da evime gidip eşyalarımı alacak fırsatım bile olamadı. Her şey çok çabuk gelişti. Eşyalarımın bir kısmı kargo ile geldi, acil ihtiyaçlarımı ise buradan aldım.  Kendimi şanslı hissediyorum. Denizde virüsün çok uzağındayım.

MarinaKedisi : Yalnız mısınız?

Erol Akyiğit: Evet teknede yalnızım ama aynı koyda bir tekne komşum; 65 yaş üstü bir çift. Onlarla beraber aynı koydayız. Zaten onlar 65 yaş üstü olduğu için alışverişlerini ben yapıyorum. Birlikte akşam yemeklerini yiyoruz. Bu sebeple tek başıma sayılmam.

MarinaKedisi : Koylar arasında seyir yapma şansınız var mı?

Erol Akyiğit: Muğla’daki koylarda evet yapma serbestliği var. Ama buradan Kaş’a gitseniz de sizi kontrol edecek bir mekanizma yok. Özellikle özel tekneleri bu şekilde izleyemezler. Ticari teknelerde ise AIS sistemi olduğu için nerede olduğu radarla tespit edilir.  Ama özel tekne Kalkan’a gitse, kimse bu adam neredeydi emin olamaz.

MarinaKedisi : Koylardaki restoranlar kapalı mı?

Erol Akyiğit:  Benim gördüklerim kapalı. Mesela Palamutbükü’ndekiler kapalı, Datça’dakiler kapalı…

MarinaKedisi : Kumanya tedarikini nasıl yapıyorsunuz?

Erol Akyiğit: Botla Orhaniye’ye gidip marketlerden alışveriş yapıyorum. Ya da arabayla Marmaris’e gidiyorum. Orhaniye köylü pazarı Cumartesi’den Perşembe’ye alındı, pazara da gidiyorum.Kumanya tedarikinde bir sorun yok. Sokağa çıkma yasağı olduğunda çıkamıyorum tabi.

MarinaKedisi : Salgın konusunda nasıl hissediyorsunuz?

Erol Akyiğit: Çok güvende hissediyorum. Kalabalık içinde değilim. Böyle bir salgında olunabilecek en iyi yerde olduğumu düşünüyorum. Tekne seyrinin engellenmesini, valilerin özel teknelere bu dönemde sınırlama getirmesini anlayamıyorum çünkü gerçekten en güvenilir yerler tekneler. Zaten hastalık bulaştıysa doğal karantinadasın. Bulaşmadıysa da zaten kalabalıktan uzaktasın bulaşma ihtimali yok.

MarinaKedisi : Denizden karaya bakınca ne düşünüyorsunuz bu dönemde ?

Erol Akyiğit: Karadakiler için üzülüyorum.

MarinaKedisi : Zaman nasıl geçiyor?

Erol Akyiğit:  Teknem ikinci el olduğu için bazı onarımlar yapmam gerekiyor, bu sebeple bütün zamanımı teknenin düzenlenmesine veriyorum. Yakında karaya çekmeyi de düşünüyorum, teknenin altı temizliği için.

MarinaKedisi : Bu dönemde karaya çekecek yer bulmanız kolay olur mu ?

Erol Akyiğit:  Setur Marinaları bu dönemde karaya tekne çekmeme kararı aldı ama diğer marinalarda böyle bir durum yok. O sebeple sorun olacağını sanmıyorum.

MarinaKedisi : Özlüyor musunuz insanları, nasıl bağlantı kuruyorsunuz?

Erol Akyiğit:  Elbette özlüyorum. Telefon ve zoom’dan görüşüyorum arkadaşlarımla.

MarinaKedisi : Bir yelken eğitmeni olarak önümüzdeki sezonu nasıl görüyorsunuz?

Erol Akyiğit:  Kesinleşmiş iki haftam var sonrası tabi belirsiz.Benim de işime geliyor, teknemi toparlıyorum.

MarinaKedisi : Son olarak bize teknenizi anlatın.

Erol Akyiğit:  Hunter 44 feet/ 13 metre. Türkiye’de çok bilinmiyor ama çok başarılı bir tekne.Yelken performansı iyi.

Teşekkürler Erol Akyiğit

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: