Motoryatlarda En Optimal Seçenekler

Bir kayık veya kıçtan takma motorlu küçük bir tekneyle yapılabilecekler çok sınırlı. Bu sınıfın bir üstü sayılabilecek çok amaçlı teknelere ise Kayık Sonrası Evre yazımızda değinmiştik. Bu yazımızda ise, Kayık Sonrası Evre’yi biraz daha açıyor, çok amaçlılık açısından bir tık üst seviyeye çıkıyoruz. Çok amaçlı kullanım yanında, konaklama, mutfak, tam banyo ve biraz da ‘estetik’ sunan motorbotlar.

Seçtiğimiz beş model de, amaç, pratiklik, hız, estetik ve ekonomi beşgeninde en optimal seçenekler. Tam olarak ‘yat’ grubuna girmiyorlar ve fiyatları milyon dolarları aşan butik ve el yapımı üretimler de değiller. Yani, tüm özellikleri dikkate alındığında, fiyatlarına uygun denilebilir. Dolayısıyla, kapak görseli için seçtiğimiz Pardo 38’i maalesef bu listeye alamadık.

CRANCHI E26 CLASSIC

Bahsettiğimiz beşgen mantığında daha çok estetiğe yönelenler için ilk modelimiz 7.9 metrelik İtalyan Cranchi E26 Classic. Kıçtan sürüş tek motoruyla 42 knot hıza çıkabiliyor ve sunduğu imkanlar açısından seçeneklerimiz içerisinde en taban model. Fotolardan da göreceğiniz üzere estetik ve güzelliği ön plana alan bu teknenin kırmızı döşemelerine kıyar ve balık tutar mısınız bilemem ama, dikkat çekeceğiniz garanti. Avrupa fiyatı EUR 100 bin olmakla birlikte Türkiye teslim şartlarını yetkili distribütör Apomare Yatçılık’la görüşebilirsiniz.

INVICTUS 280GT

Invictus 280GT

Yine estetik odaklılar için, Cranchi E26 Classic’e benzer, hatta aynı tasarımcı Christian Grande imzasını taşıyan, yine İtalyan bir model, 8.9 metrelik Invictus 280GT. Cranchi’ye göre bir metrelik fark ne olabilir demeyin. Zira aynı fiyata daha konforlu bir güverte, kabin ve baş pratikliği sunuyor. Yine kıçtan sürüşlü tek motoruyla 38 knot hıza ulaşabilmekle birlikte, azami 34 knot hız sunan dizel Mercury opsiyonu ve hatta dıştan takma çift motorlu opsiyonları da var. Bimini dahil tüm ekstraları da içeren Türkiye fiyatları için Canmarino’yla iletişime geçebilirsiniz.

BENETEAU FLYER 9 SUNDECK

Yazımızı oluşturan bu kategoride yine ilk tavsiyemiz, dünyaca güvenilirliği ve eşsiz pratikliğiyle bir Beneteau modeli, 8.3 metrelik Flyer 9 Sundeck. Kayık Sonrası Evre yazımızdaki ilk tavsiyemiz Flyer 8 modelinden farklı olarak, dıştan takma çift motor ve daha yüksek hız seçeneğiyle birlikte iskele tarafında açılır platform/balkon, gazlı ocak, baş taraf dahil 360 derece yürünebilir zemin ve nispeten küçük boyutlarına rağmen ‘çift kabin’, göze çarpan özellikleri. Çift motora sadece hız amaçlı bakmayın. Belki biraz benzin ve bakım masraflarını arttırsa da güvenlik açısından çok önemli. Özellikle biraz açık denize açılıyorsanız veya ıssız koylara gidiyorsanız, bir motor arızalanırsa, en azından sizi geri getirecek bir motorunuz daha var. Çift kabin diyoruz. İki çift veya çocuklu büyük bir aileye konaklama imkanı vermesi açısından çok önemli. Güvertede ve kapalı alanlardaki her bir cm2’nin bu kadar maksimum düzeyde kullanışlı tasarlanan başka bir tekne yok ve tüm bu paket opsiyonlara göre tahmini EUR 100-150 bin arası. Diğer teknelere kıyasla estetik açıdan belki biraz vasat olan modelin 9 metre altı kategoride 2021 European Yacht of the Year seçildiğini belirtelim. İlgilenenler Tezmarin’le iletişime geçebilir.

ALFASTREET CABIN 28

Motoryat tasarımlarında pek beklenmedik bir yer Slovenya’dan, estetik tasarımının yanında bir o kadar da pratik, hem motor hem gövdede seçeneği bol, 9.8 metrelik Alfastreet Cabin 28. Elektrikli motor seçeneği de sunan modelde, bahsettiğimiz hızlar için dizel veya benzinli motor şart. 350 beygirlik kıçtan sürme Mercury motorla azami 34 knot kıza ulaşabilen teknenin son derece konforlu ve pratik güvertesinin bize göre bu markaya özgü en değişik özelliği ise istenildiğinde tüm kokpiti kapatabilen (hem güvenlik hem hava şartlarına karşı koruma) istenildiğinde de tam olarak yükseltilerek çatı görevini gören hidrolik T-top’u. Yalnız bu opsiyon, faturaya EUR 19,500 gibi ekstrayla yansıyor. Opsiyon bol demişken, kıçtaki yüzme platformunun da yükselir alçalır hidrolik versiyonu olduğunu da belirtelim. Standart özelliklerle EUR 100 bin olan tekne, listemizdeki İtalyan modellere göre aynı fiyata daha fazlasını sunuyor. Türkiye şartları için Bavaria’nın da Türkiye temsilciliğini yapan Gena Yatçılık’tan bilgi alabilirsiniz.

SAXDOR 320 GTO

Belki yine beklenmedik bir yer, Finlandiya’dan bir dizayn, 10.3 metrelik Saxdor 320 GTO. Harika tasarımının yanında, pratiklikte neredeyse Beneteau’yu da sollayan (tam olarak değil), her zaman bahsettiğimiz olağanın dışında bir teknem olsun, tasarım açısından biraz da dikkat çekeyim diyenlerin ve EUR 150-200 bin kadar bütçeye sahip olanların fazla düşünmelerine gerek olmadığı süper bir seçenek. 50 knot hızı aşabilen dıştan takma çift 300 beygirlik Mercury motorları, ki isteğe göre tek motorla da alınabilir, yanında konforlu bir kabin, tam banyo, mutfak diyebileceğimiz ocak, lavabo ve buzdolabı içeren ıslak bar (dışarıda), ve sadece bu modelde gördüğümüz hem iskele hem sancak tarafında açılır platformlarıyla bu boyutlarda eşsiz bir kullanım alanı ve pratiklik sunan bir model. Listemizdeki diğer modellerde olmayan baş tarafta yolcu seyri de mümkün ve güvenli. Yüksek hızlardaki sürüş ve manevra performansını YouTube’da görebilirsiniz, gerçekten iyi bir tasarım. Üretim yerinin Polonya’da olmasıyla, fiyatı benzer butik modellere göre çok daha uygun olmakla birlikte tüm detayları Saxdor Türkiye veya Nautique Yachting’ten öğrenebilirsiniz. Bütçe sorunu olmayanlara ve bu boyutlarda tek kabini yeterli görenlere ilk tavsiyemiz.

İyi alışverişler dileriz…

E-bültene abone ol

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: