Katamaran nedir?

Katamaran nedir? sorusu katamaran’a olan ilgi arttıkça daha fazla sorulmaya başlandı. Özellikle internette katamaranla ilgili en çok sorulan soru katamaran nedir sorusu. Buradan anlaşılan, Türkiye’de insanlar katamaranı gerçekten anlamaya çalışıyorlar. Denizde yüzen devasa iki gövdeli bir şey gördüklerinde doğal olarak şaşırıyorlar. Oldukça dikkat çeken yapıları var.

Katamaran Nedir? Resimdeki Bavaria Nautitech marka bir katamaran tekne. Gördüğünüz gibi iki gövdesi var. bu iki gövde sayesinde deniz üzerinde daha dengeli, sağlam duruş mümkün.

Ne amaçla kullanılmış?

Katamaran çift gövdeli bir deniz aracı. İlk olarak Hindistan’da 17. yy’da balıkçılık amacıyla üretilip kullanılmaya başlanmış ve daha sonra İngilizler tarafından konforundan ve geniş alan sunmasından ötürü hızlıca kişisel yatlar, yolcu tekneleri ve hatta araba taşıma gemileri olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Katamaran nedir sorusuna farklı yanıtlar

Eğer bir denizciye katamaran nedir diye sorulacak olursa muhtemelen denge cevabı gelecektir. İki gövdeden dolayı denizde sağlam bir duruş verir. Tekne almak isteyen bir deniz meraklına katamaran nedir diye sorulsa pahalı bir seçenektir cevabı gelebilir. Bir yelken yarışçısı için hız cevabını alırız. Eşyası bol olan bir denizciye sorsanız geniş alan, canı tatlı bir hanımefendiye sorsanız konfor yanıtını alırsınız. Bir marina yöneticisine sorsanız katamaran nedir diye muhtemelen en genişliğinden dolayı biraz daha bedelli bir bağlanma ücreti diyebilir. Özetlersek, bu paragraftaki koyu renkli kelimelerin tamamı katamaranı anlatan farklı özellikleridir.

Fountain Pajot marka

Yelkenli de olabilir, motoryat da. İki gövdesinde de bir motor bulunur, iki gövdesinde yaşam alanları bulunur. Bir gövdeye mutfak diğer gövdeye kamara yapabilirsiniz. Ortaya da geniş bir salon. Hakikaten bir kere alıştıktan sonra kolay kolay vazgeçilmeyen bir konfora sahip. Özellikle tek gövdeden katamaran tekneye geçenlerin bir daha vazgeçemediklerine dair büyük örnekler var.

Sunreef

Katamaran teknelerin stabil duruşundan ötürü katamaran tekneler için deniz ortasında bir ada benzetmesi yapanlara sık rastlanır. Bunu deneyimlemenin en ucuz yolu İstanbul Bursa ya da İstanbul Bandırma feribotlarına binmek olabilir. Bu feribotlar katamaran yapısına sahip, çift gövdeli gemiler. İkinci yol ise mavi turlara bir katamaran tekne ile katılmak. Bu daha pahalı ama katamaran nedir sorusuna tam anlamıyla cevap sağlayacak bir yöntem.

Bazı katamaran markaları

Öncelikle Türkiye’de de özel üretim katamaran teknelerde artış var. Henüz dünyaca bilinen bir Türk katamaran markası yok ama zamanla neden olmasın. Aşağıda bazı katamaran markalarını sıralıyoruz.

  • Lagoon ( Fransız üretici)
  • Nautitech ( Alman üretici)
  • Fountain Pajot ( Fransız üretici)
  • Outreemer (Fransız üretici)
  • Gunboats (Fransız üretici)
  • Seawind (Vietnam’da üretilen bir Avustralya markası)

İkinci el katamaran fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bu konuda derlediğimiz yazıyı okuyabilirsiniz. İkinci el katamaran fiyatları

En büyük katamaran charter ( mavi tur) tekneleri için tıklayın.

Share

Bir Cevap Yazın

%d