Karada Tekne Parkına farklı bir bakış açısı

Karada tekne parkı konusunda bir düşünce uzun zamandır kafamda dolanıyor. Bazen insan hiç olmadık şeylere kafayı takabiliyor ama inanın bu yazıdan meraklısı için şahane bir iş fikri çıkabilir.

Fransa’da 1993 yılından beri faaliyette olan bir marina var. Port Navy Service. Avrupa’nın en büyük karada tekne parklarından biri. (En büyüğü diye yazmıştım, aşağıdaki bir okuyucu yorumu ile değiştirme gereği duydum. )Her türden, yelkenli, katamaran, motoryat, toplamda 1000 tekneyi tesislerinde barındırıyorlar. 50 tonluk travel lift’leri var ve tekne kapasitesini arttırmak için 120 tonluk siparişi de vermişler. Türkiye de karada tekne parkı fikrine aşina. Yeni bir kavram değil ama burada yeni olabilecek soru şu:

Acaba kara park alanındaki yerler kiralık değil de satılık olsa bütçesi hassas tekne sahipleri için iyi bir opsiyon olabilir mi?

Bir tekne sahibi böylece tekne parkı alanındaki belli bir metre kareyi satın alıp, hatta yurtdışında olduğu gibi bazı zamanlarda bu alanı başka tekne sahiplerine kiralayabilse tekne barındırma bazı denizciler için kabus olmaktan çıkar mı?

Bir diğer soru; eğer alan satılacaksa tekne parkı işletmecisi nereden para kazanacak? Elbette başta vinç ve transfer hizmetinden. O tekneyi çekme atma yani kaldırıp denize ulaştırma ve kışlama zamanı alıp yerine getirme kısmı işletmecide olmalı. İkinci temel hizmet de elbette bakım onarım işleri olabilir.

Tabi böyle bir Karada Tekne Parkını işleten firmanın mükemmel vinç kullanan operatörlere ihtiyacı olacaktır. Kesinlikle hata kaldırmayacak bir iş, aksi taktirde astarı yüzünden daha pahalı olabilir. Muhtemelen sigorta bedellerine de yansıyabilir…

Sesli düşünüyorum bir de tekne sahibi kendi teknesinde karada kalabilecekse ayrı bir boyut oluşacak işletmeci su eve elektrik de sağlayabilecek. Tekne sahibinin de canına minnet... Yazın denizde kışın karada.

Şunu belirtmekte fayda var; Bu fikrin esprisi o alanın satın alınabilir olması yoksa marinaların kara parkları zaten halihazırda kışlama hizmeti veriyor.

Ayrıca meraklılara duyrulur; arazi alıp üzerine villa yapmak yerine arazi alın villalar kendileri size gelsin:)

Ek bilgi: Türkiye’de marinalarda bağlama yeri ve kara parkı yeri satılması ile ilgili en büyük engel Yap İşlet Devret modeli. Bu modelde marinalar aslen devlete ait olduğu için 3. Şahıslara satış yapılamıyor.

Bu makale ilginizi çektiyse, muhtemelen E-bültenimiz de ilginizi çekecektir. Lütfen kayıt olun.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

One Comment

  1. Tayyip Türkaslan Reply

    Yaklasık bu boyutlarda kara park yapilan alana sahio Marmaris Yat Marina var. 300 ve 70 tonluk iki tane lifti var ve denizde 750 karada 1000 tekne kapasitesi var. Avrupanin en buyüğü olsa gerektir.

Bir Cevap Yazın

%d