Japonya’daki tekne kazasının arkasındaki asıl neden

Geçen hafta Japonya’nın Hokkaido bölgesinde 26 kişi taşıyan tur teknesinde meydana gelen kazayı duymuşsunuzdur. Bulunan 10 kişi ölü bulundu ve diğerleri için arama çalışmaları devam ediyor.

Bu konuyla ilgili haberlerde bir cümleye takıldım: Teknenin kaptanı hava kötü denmesine rağmen, dönmemiş devam etmiş. Biz Japonları böyle bilmezdik bu sebeple meraktan Japonya’da yaşayan Türkiye’yi de iyi bilen bir Japon tanıdığıma mesaj attım. Aynen şunları yazdı: “Hokkaido’nnun doğusundaki deniz, Marmara, Karadeniz ve Ege ile kıyaslanamayacak kadar serttir. O denizde sorunlu bir havada hayatta kalmayı kimse başaramaz. Tekne turu düzenleyen şirket daha önce tecrübeli kaptanları çalıştırıyordu ama şirket el değiştirdikten sonra yeni patron maaşları düşürmek için tecrübesizleri aldı. Yeni patron otel sektöründen geliyor ve denizi hiç tanımadığı söyleniyor. Diğer tur firmaları hava sert olduğu için dönerken bir tek bu tur firması devam ettiği için bu kaza oldu.”

Çok üzücü…Haikaten çok üzücü…

Teknedeki turistler, vahşi yaşamı gözlem amacıyla (UNESCO) Dünya Mirası listesindeki Shiretoko Yarımadası’na gidiyorladı fakat 3 saat sürecek olan turu tamamlayamadılar. Aşağıdaki benzer bir turda çekilen video’yu izleyebilirsiniz.

Marinakedisi aylık e-bültene kayıt olun

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: