Tolga Pamir, Türkiye rekorunu “Sevda” ile kıracak…


Tolga Pamir Haziran 2022’de gerçekleştireceği Türkiye Turu Rekoru “Duo Challenge4seas” projesinde eşlik edecek kadın yelkenci belli oldu. Toplamda 15 kadın adayın başvurduğu projede, ön hazırlık döneminin ardından seçilen Sevda Ersezer, Pamir’le birlikte dört denize meydan okuyacak.
 
Tolga E. Pamir, 2021’de tek başına, sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu olmuştu. Bu sene açık deniz yelken sporunda kadın-erkek eşitliğine dikkat çekmek isteyen Pamir’e “Duo Challenge4seas” projesinde Sevda Ersezer eşlik edecek. Projedeki hedef ise denizde kadınlara yönelik ön yargıları kırmak.


 
Açık deniz yelkenciliğinin getirdiği zorlu ve çetin doğa koşulları karşısında kadınların daha dayanıklı olabileceğine inanan Tolga E. Pamir, Dünya Yelken Federasyonu’nun cinsiyet eşitliğini önemli bir kriter olarak stratejisine aldığını ve bu seneki rekor denemesiyle ülkemizden de bu mesaja önemli bir katkı sağlanacağını belirtti.

Sevda Ersezer proje ile ilgili olarak şunları söyledi:
 
“Bireysel olarak hedefim, açık deniz tecrübesi kazanmak. Bu proje sayesinde ardışık olarak dört denizimizde ara vermeden yelken yapma fırsatı bulacağım. Bir yelkenci için önemli bir deneyim.Kadınların her alanda kendilerini gösterebileceğini, yer alma iddiası gösterdikleri her platformda başarılı olabileceklerini ispatlamak adına bu projenin yol gösterici olacağına inanıyorum. Eğitimli, özgüvenli, girişimci kadınların sayısı artıp, kadınlar her alanda kendilerine daha çok yer açtıkça yaşaması çok daha güzel bir dünya yaratabiliriz. Farklı alanlarda kadınların sesini duyurabilecekleri farklı projeler ile bu yaklaşımın daha fazla karşılık bulmasını diliyorum”
 
Sevda Ersezer Kimdir?
 
İTÜ Matematik Mühendisliği Lisansı ve GTYE Matematik Yüksek Lisansı eğitimi alan Sevda Ersezer, 19 yıl yazılım uzmanı, proje yöneticisi ve IT yazılım departman yöneticisi olarak yurt içi ve yurt dışında görevlerde bulundu. 1982’li yıllarda su kayağı ve kürek takımlarının antrenmanlarını izleyerek büyüdü ve 2014’te ilk rüzgar sörfüyle tanıştı. 2017’de International Bareboat Skipper Sail” eğitimi aldıktan sonra yelken yapmaya başladı. Bir yarış teknesi satın aldıktan sonra Marmaris’e yerleşti ve Türkiye’de çeşitli yelken yarışlarına katıldı. Lisanslı yelken yarışçısı olan Ersezer’in, yat kaptanlığı sertifikası da bulunuyor. 
 
 
Duo Challenge4SEAS Hakkında:
 
Yelken sporunun açık deniz branşının gelişimi, uygulaması, ülkemizi çevreleyen dört denizimizin uluslararası platformlarda daha iyi tanıtılması ve yelken sporuna ilginin artması amacıyla Tolga Pamir öncülüğünde hayata geçirilen proje Türkiye Yelken Federasyonu’nun onayı doğrultusunda 2021’de ilk kez kayıt altına alındı.
 
Rekor denemesi kapsamında; Tolga E. Pamir, tek başına, sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu oldu. Bin 500 deniz milini 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniye’de karaya hiç ayak basmadan tamamlayan Pamir, bu sene “Duo Challenge4seas”de bir kadın yelkenciyle birlikte aynı parkuru 12 günde gerçekleştirmeyi hedefliyor. 
 
Duo Challenge4SEAS Projesi’nde Tolga Pamir’e desteğe devam
 
Türkiye tarihinde bir kadın ve bir erkek olarak ilk defa gerçekleştirilecek bu rekor girişiminde ikiliye; MAÇKOLIK, MASOMO, ADMOST, TIRAMISU, CHANTUQUE markaları eşlik edecek. Teknik malzeme konusunda MUSTO/Sportworks, NAUTIX, SAILMAKER.ORG ve Quantum Sails destek olurken denizcilik sektörü dergisi Naviga da iletişim sponsorluğunu yapacak. 
 
@challenge4SEAS
#4denizemeydanok

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: