white boat lot

İstanbul Yat Fuarları’nda Sondan Bir Önceki Durum

İstanbul Yat fuarları denince son durum şudur demek maalesef çok uzun yıllardır mümkün değil. Bu sebeple sondan bir önceki durumu anlatmaya çalışayım. Neden son durumu yakalayamadığımızı en alt paragrafta açıklayacağım.

Öncelikle şu anda alışkın olmadığımız bir tarih olmasına rağmen CNR’da 24 Aralık’a kadar sürecek bir yat fuarı var. Bundan bir ay önce Pendik Marina’da bir yat fuarı vardı.

Tekne severler için ayda bir yat fuarı olması oldukça enteresan ve renkli bir durum olabilir ama firmalar için ürünleri, tekneleri oradan oraya taşımak hem zahmetli hem de maliyetli bir süreç.

Yat sektöründe olan firmaların çok iyi bildiği bu fuar karmaşasını hiç kimseyi kırmadan deniz ve tekne severlere açıklamaya çalışacağım. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de yanlış bir noktaya basınca birileri rahatsız olabilir. O noktalara basmadan durum şöyle:

Fuarlar farklı organizatörler tarafından düzenleniyor. 11 – 20 Kasım 2022 tarihinde MarinTurk İstanbul City Port’ta düzenlenen Bosphorus Boat Show’un organizatörü ED Fuarcılık ve YATED Fuarcılık.

Bosphorus Boat Show YATED’in tescilli markası.

YATED nedir?

YATED Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği. YATED üyesi firmalar 11- 20 Kasım’da düzenlenen Bosphorus Boat Show’a katıldı Denizde teknelerin sergilendiği, sektörün Pandemi’den sonra ilk defa bir araya geldiği fuar şölen gibi geçti diyebiliriz. Basında çok yer buldu.

Şu anda İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenen Şubat ayında görmeye alıştığımız CNR Avrasya Fuarı ise Pozitif Fuarcılık. tarafından düzenleniyor. Basında pek az yer aldı. Genel olarak online üyelere e-posta atıldı. Sosyal Medya’da tanıtıldı. Katılımcı firmaların da duyurularıyla tekne severlere ulaştırılmaya çalışıldı.

Şubat ayında yapılan bu CNR Avrasya fuarı neden Aralık ayında düzenleniyor diye düşünenlere cevap çünkü bu fuar Şubat’ta yapılmadığı için ama yapılması firmalara söz verildiği için bu zamana çekildi.

Peki her yıl Aralık ayında olacak mı o konuda bir açıklama yok.

Elimize geçen yat fuarları ile ilgili bilgi:

YATED 17-24 Şubat 2024 yılından itibaren tekne, tekne ekipman ve aksesuarları fuarını İstanbul Fuar Merkezinde düzenleyecek. Pozitif Fuarcılık. bir yat fuarı düzenler mi aynı mekanda? Şu an bir açıklama yok. Yakında duyururlar.

21-29 Ekim MarinTurk İstanbul City Port’ta Bosphorus Boat Show’un ikincisi düzenlenecek.

Hangi Fuara gitmeliyiz? Cevap kesinlikle hepsine!

Organizatörler değişebilir, tarihler değişebilirler ama tekne firmaları aynı. Bu sebeple tekne firmalarını hangi fuar olursa olsun ziyaret etmemiz gerek.

Istanbul Yat Fuarlarından sondan bir önceki durum dememin nedeni bu. Son durumu umarım bir gün öğreniriz. Düsseldorf gibi, Mets gibi tarihlerin ve mekanın her yıl aynı olduğu bir fuarı Türk yat sektörü hak ediyor. Bizim yat sektörümüz, yat turizmimiz uluslararası bir fuarın ülkemizde olmasını gerektirecek kadar büyük ve önemli.

İlk paragrafta neden son durumu yakalamadığımızı yazının sonunda açıklayacağımı söylemiştim. Nacizane fikrimi anlatayım. Ben aynı zamanda kokartlı bir tur rehberiyim. Zaman zaman yerli yabancı grupların turlarına katlıyorum. Uzun zamandır yerli turistlerle çıkmıyorum çünkü yerli turisti mutlu etmek çok zor. Bu turlarda edindiğim gözlemlerim sayesinde bu fuar konusunda neden son durumu yakalayamadığımızı çözdüm diyebilirim.

Çünkü: Biz mutlu olamıyoruz. Şikayet etmekten ve sürekli söylenmekten zevk alıyoruz. Olumlu tarafları görmekte zorlanan bir toplumuz. Süreli iyi ama, güzel ama, olmuş ama diyerek her iyi yorumun sonuna “ama” yı ekliyoruz.:)

Marinakedisi iyi ama:)

Yerli gruplara rehberlik yaparken hep Süleyman Demirel’in bir cümlesini söylerdim:

” Meseleleri mesele yapmazsak mesele kalmaz” 🙂 Sanırım aynı şey bizim fuarlar için de geçerli.

Marinakedisi aylık e-Bültene Kayıt Olun

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: