Delta Marina’nın ŞEN Marina Müdürü

CNR Boat Show’da Girne’de yer alan Delta Marina’nın müdürü Füsun Şen ile sohbet etme şansım oldu ve soyadı gibi Şen bir insan olduğunu belirtmeliyim. Karşılaştığım en renkli ve çalışkan marina müdürlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle kendisini fuar standının işlevselliği ile ilgili tebrik etmeliyim. Stand duvarları panoramik marina görseli ile donatılmış ve bu sayede bir şey anlatırken resimlerde bire bir yerini gösterme imkanı doğuyor. Diğer marina standlarıyla ile kıyaslandığında sönük olsa bile kesinlikle amacına ulaşmış gerçekçi bir marina standıydı.

Artan marina bedelleri ile Kıbrıs Marinaları ciddi bir opsiyona dönüştü; özellikle kışlama için. Hemen fiyatı hakkında bir fikir verelim: Türkiye’de en küçük tekne (5mt civarı) yıllık bağlama ücreti 6000 Euro civarı, Delta Marina’da ise 2000 Euro civarı.

Fakat Kıbrıs’ta koy yok bu sebeple yatçılar orada ne yapacağız diye düşünebilir. Ben de Füsun Hanım’a Kıbrıs’ta yatçılar ne yapıyor? diye sordum.

İsrail, Mısır, Karpaz ve Türkiye’ye gidip geliyorlar dedi.

Delta Marina’da bizim alıştığımız kafeler restoranlar barlar yok. Neden yok diye sordum. Füsün Hanım yine net bir yanıt verdi; Bizde sadece bir kafe var onun dışında denizcilerin ihtiyaçlarına odaklıyız dedi. 7/24 acil kurtarma ekipleri, Marangozluk ve teknik atölyeler, yakıt istasyonu yer alıyor. Özellikle Bakım Onarımda öne çıktıklarının altını çizdi.

Füsun Şen 10 yıldır Delta Marina’da bu görevi yürütüyor ve yerinde duramayan bir insan olduğu için Fork lift ve Travel lift kullanma ehliyeti almış. Tekneleri bu liftler aracılığıyla kaldırıp bir yere yerleştirmek çok hoşuma gidiyor dedi. Bunu öyle bir keyifle söyledi ki, kesin evdede her şeyi yerli yerine koymayı seviyordur dedim ve evde de düzenli misinizdir diye sordum. Evet çok düzenliyimdir dedi.

Mesela ben fork lift ya da travel lift kullansam “Şu tekneyi hemen bir kenara koyayım, sonra asıl yerine alırım derim ve bir hafta sallarım, elimi atmam.”

Füsun Şen’e Delta Marina’da marina kedisi var mı diye sordum. Kedi değil de marina olarak bir köpek sahiplenmişler ve hatta köpeğin ismini bir İngiliz Yatçı koymuş; VİVİ. Şimdi bu yavru köpek VİVİ dendi mi koşup geliyor. İngiliz yatçı tekrar marinaya geldiğinde biraz şaşıracaktır muhtemelen.

Delta Marina 1996 yılından beri faaliyette olan bir Türkiye yatırımı. Daha çok ilgi çekmesi Annan Planından sonraki tarihlere geliyor. Çünkü Kıbrıs yatçıların ilgisini Annan Planından sonra çekiyor.

Annan Planı, 2004 yılında oluşturulan Türk ve Rum kesimleri halinde bölünmüş Kıbrıs Adası’nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren Birleşmiş Milletler planıdır. Adını, planı ortaya atan BM eski genel sekreteri Kofi Annan’dan alır. Daha detaylı okumak isteyenler https://www.mfa.gov.tr/bm-kapsamli-cozum-plani-annan-plani.tr.mfa

Füsun Şen’e başarılarının ve neşesinin devam etmesini diliyoruz ve arada bir marinakedisi’ne marina ile ilgili haber yollamasını temenni ediyoruz.

Marinakedisi aylık bültene abone olun.

Share

Bir Cevap Yazın

%d