Hangi Pili Almalıyım?

Radyo, fener, saat, uzaktan kumanda, duman dedektörü gibi teknelerimizde bulundurduğumuz önemli gereçlerde kullandığımız pilleri nasıl seçiyoruz? Nelere dikkat ediyoruz? Yazılarımızda sık sık, muhtemel acil durumlara atıfta bulunarak, ekipman seçiminin öneminden bahsediyoruz. Tıpkı bir can salının son kullanma/kontrol tarihi gibi yukarıda bahsettiğimiz gereçlerdeki pillerin tüketim durumlarını takip ediyor veya yedeklerini bulunduruyor muyuz?

Bu yazımıza konu olan ürünler, AA (kalem), AAA (küçük kalem) ve 9V (dörtgen) pillerle daha yüksek güç gerektiren küçük boyutlu ürünlerde (fener) daha bir tercih edilen CR123 (veya CR123A – aralarında fark yok) türü.

Pil seçimi yaparken hangisini almalı? Hatta, belki de hangi pilden ziyade, bahsettiğimiz gereçlerden alırken hangi tür pille çalışan gereçleri tercih etmeli?

Şarj Edilir vs Kullan At

Misyonumuz gereği, çevreci bir yaklaşımı savunaraktan, şarj edilir pillerle çalışan ürünleri tavsiye etmekle birlikte muhtemel acil durumlar sebebiyle (deprem, fırtına, sel gibi) yaşanacak uzun süreli elektrik kesintileri veya elektriğe ulaşımın söz konusu bile olamayabileceği durumlarda hazırda bulundurulması gereken ‘kullan at’ pillerle de çalışan ürünler mutlak tavsiyemizdir. Bu nedenle temennimiz:

 • Birinci tercihinizin, her iki tür pillerle de çalışan modellerin olması. Normal şartlarda şarj edilir pilleri kullanmanız, ‘kullan at’ları ise acil durumlar için hazırda, yedeğinizde bekletmeniz.
 • İkinci tercihinizin ise türlü sebeplerle (bütçe, elde olan ürünlerin varlığı gibi) her iki tür pille de çalışan modelleri edinemiyorsanız, acil durumlara karşı önlemler kapsamında ‘kullan at’ pillerle çalışanların olması.

Alkaline vs Lithium
(Buna AA/AAA/9V vs CR123 kıyası da diyebiliriz)

Alkaline Avantajları:

 • Dünyanın her yerinde, küçük bakkallarda bile bulabileceğiniz en genel türlerdir.
 • Oldu da yedeğinizde yok, hatta sağda solda bir bakkal çakkalın olmadığı bir yerdesiniz. Öncelikle, sizin kendi teknenizde başka gereçlerde bulunma ihtimallerinden dolayı basit bir pil transferi veya biraz MacGyver’lıkla (AAA ve 9V pilleri biraz alüminyum folyo ile boşlukları doldurarak AA ile çalışan aygıtlarda kullanmanız mümkün) işinizi görebilirsiniz. O da olmazsa, sağınızda solunuzda başka bir teknede veya bir yerleşim yerinde bulma ihtimaliniz de yüksek.
 • Alkaline pillerle çalışan gereçler ‘pat’ diye durmaz. Örneğin, bir fenerin ışığı yavaş yavaş azalır; saatin atışı yavaşlar, vs… Yani, pillerin zayıfladığını anlayabilirsiniz.

Alkaline Dezavantajları:

 • Alkaline pil yüklü gereçleri uzun süre çalışmaz durumda bırakamaz veya depolayamazsınız. Akıtırlar ve gereç sistemine zarar verebilirler.
 • Lithium pillere göre biraz daha ağır ve boyutludurlar. Bu da kullanıldıkları ürünlerin nispeten daha ağır ve büyük olması demektir.

*** Bu arada Lithium ve Lithium-ion’u karıştırmayalım. Lithium-ion piller şarj edilebilir türler olup, Lithium piller şarj edilmezler.

Lithium Avantajları:

 • CR123 yazı başında belirttiğimiz gibi biraz daha yüksek randıman verir. Örneğin, aynı boyutlarda bir fenerde, daha güçlü ışık ve daha uzun süreli bir aydınlatma.
 • Boyut olarak Alkaline pillerden daha ufaktır. Sadece AAA’dan daha şişmandır, ama daha kısadır ve tek bir CR123’le çalışan bir sürü gereç olduğu varken, tek AAA ile çalışan bir gereç yoktur.
 • Lithium piller akıtmaz. Dolayısıyla, CR123’le çalışan bir fener, içinde piliyle hiç kullanılmadan, yedekte, sağlıkla, uzun süre hazır bekleyebilir.

Lithium Dezavantajları:

 • Fiyatı, Alkaline pillere göre daha pahalı.
 • Acil durumlarda yedekte yoksa, erişilebilirliği Alkaline piller kadar kolay değil.

Nasıl Karar Vereceğiz?

Alkaline sınıfında bilinen AA, AAA ve 9V pillerin artık bir Lithium alternatifi var. Şu an tek üretici konumunda olan Energizer’ın Ultimate Lithium serisi. 20 yıla varan raf ömrü ve diğer tüm Alkaline pillerden uzun süren güç kapasitesi ve hafifliğiyle, bu cins pillerin en iyisi. Üstelik, Energizer’ın ‘akıtmama garantisi’ var ve raf ömrüne tekrar dikkat edin. Acil durumlara karşı teknenizde, dolabınızda, çantanızda pil yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Bir yedeklediniz mi 20 yıl düşünmenize gerek yok. Tek dezavantajı Alkaline pillere göre biraz fiyatlı olması, ama CR123’ten pahalı değil. Kısaca Lithium AA, AAA ve 9V piller, Alkaline pillerin tüm avantajlarına sahip ve dezavantajları yok.

Bunun yanında, CR123 piller de fiyat olarak Alkaline pillerden pahalı olsa da Lithium AA, AAA ve 9V pillerle hemen hemen aynı düzeyde, hatta belki biraz daha uygun. Erişilirlikleri sorun gibi görünse de, ki bu önemli bir konu, aslında çok da kötü değil. İlk defa filmli otomatik fotoğraf makineleriyle yaygınlaşan türün aslında bayağı bir geçmişi var. Dikkat edin, dijital fotoğraf makinelerinden daha önceki bir dönemden bahsediyoruz. Zamanla daha bir güç isteyen gereçlerde tercih edilmesiyle de aslında çok yaygın.

Kısaca, bilgiler bizden, karar sizden.

Ayda bir gelen marinakedisi e-bültenine kayıt olmanız için e-postanızı yazmanız yeterli ve bizim için gerekli:

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: