Tuzla Boat Show Macerası

Tuzla Boat Show’a gitmek benim için her zaman bir macera gibi geçiyor çünkü hakikaten hem uzak buluyorum hem de fuar alanına yürürken Vialand içindeki aslan park, Viasea Akvaryum, timsahlar, korsan adası tema parkı, alışveriş çadırları derken kendimi hiç alışagelmediğim bir dünyada buluyorum. Kısaca anlatmak istiyorum:

Saat 13.14’de Yenikapı’dan Marmaray’a bindim. 26 durak sonra Tuzla’ya vardım. tam bir saat sürdü. ( Bu yolculuğu araç ile yapacak olursanız 3 saati bulabilir) Bu esnada trene binen insanları Türkiye belgeseli izler gibi izledim. Türkiye’yi ziyarete gelen bir sosyoloğun mutlaka bu tecrübeyi yaşaması lazım. Suadiye’den binen’le Pendik’ten binen ya da Kaynarca’da inenle Süreyya Plajı’nda inenler arasında gözle görülür farklar var.

Sonra Tuzla’dan Viaport Marina’ya giden bir minibüse bindim ve 3 dakika içinde alana ulaştım. Minibüs şöförünün her şeye ama her şeye korna çalması bana vahşi bir ormanda çığlık atan şempanzeleri andırıyordu. 3 dakikalık bu gürültülü yolculuğun ardından marina girişinde indim ve Boat Show tabelası arayarak yürümeye devam ettim. Aslan Park, Timsahlar, Korsan Adası tema parkı arasından geçtim, her yer mağaza, her yer restoran, çocuk oyun alanları, alışveriş çadırları, derken biraz içgüdülerim ve yetersiz yol tabelası ile fuar girişine ulaştım.

Neyse ki kapıda Doğuş Çay iki katlı mobil bir kafe yapmış orda oturup çay içerek biraz kendime gelme fırsatı buldum. Sonra fuara girdim ve ilk defa Tuzla Boat show’u sevdim diyebilirim.

Bol insanlı yolculuğun ardından çok manidar olarak kendimi insansız deniz robotları üreten bir yerli firmanın standında buldum. Muazzam işler yapan bir firma Maren Robotics. Deniz dronu, uzaktan kumanda insan kurtarma robotu üreten çok başarılı bir firma. Askeriyeye üretim yaptıktan sonra yat sektörüne ilk defa bu fuarla girmişler. Bizim yaratıcı denizcilerden gelen isteklerle biraz şaşkınlardı. Çünkü uzaktan kumanda insan kurtarma robotuyla tekneden tekneye rakı yollayabilir miyiz gibi keyifli sorularla karşılaşmışlar. Evet yollanırmış, bu daha da keyifli hale getiriyor ürünlerini:)

https://marenrobotics.com/

Sonra yine uzaktan kumanda insansız deniz temizleme aracı yapan bir firmaya denk geldim. Life adında yine çok üretken ve zeki insanların kurduğu bir firma. Hatta Corydoras adında bir deniz temizleme araçları var bu ürünün adını koyarken sudaki çöpleri yiyen Corydoras balığından esinlendiklerini öğrendim.

http://www.lrd.com.tr

Bir de Almanların ürettiği manyetikli bardaklar standı enteresandı. Biraz pahalı ürünler ama bunlar da oldukça yaratıcı ve akıllı ürünler.

Bir de neyseki bir marina kedisi kendisini uzaktan da olsa gösterdi:)

Biraz dikkatli bakarsanız ViaPort’un asabi kedisini görebilirsiniz.

Fuara giriş 80 Tl ve biletler tek gün geçerli. Pazar günü bitiyor gidebilirseniz gidin, insanın içi açılıyor.

Marinakedisi aylık e-bültene kayıt olun.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: