Denizcinin Fener Seçiminde 7 Önemli Kriter

Teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen çok az değişen aydınlatma sektöründe belki de en az evrim geçiren ürün fener. Ampuller LED oldu, alüminyum veya metal-plastiğin kullanıldığı hibrit gövde daha bir fazla kullanılmaya başlandı, USB ile şarj edilir pillerle çalışanlar türedi, son dönemlerde de ışığın yanında HD çekim yapabilen kamera barındıranları da çıktı, falan…

Genel olarak zaten çok çeşidi var. Spesifik alanlara yönelik türlerde bile kafa karıştırıcı birçok seçenek söz konusu. Haliyle bu yazımızda, tekne veya deniz ortamına en uygun, tekne deniz demişken survival şartlarına da gelebilecek, sağlam, kullanımı basit, taşıması kolay, aydınlatması etkili, fiyatı çok cep yakmayacak, her tekneye, eve, dalış ve balık ekipmanına ve acil durum çantasına lazım, gönül rahatlığıyla yatırım yapabileceğiniz fenerleri ele alıyoruz.

Önce, önemli unsurlara değinelim:

Pil Cinsi

Pil seçimi üzerine yazdığımız yazıda oldukça faydalı ve pratik bilgiler bulacaksınız. Burada tek tekrar etmek istediğim, acil durumları göz önünde bulundurarak (deprem, yangın, sel, vb… ) ya hem ‘şarj edilir’ hem ‘kullan at’ pillerle çalışan modelleri ya da sadece ‘kullan at’ pillerle çalışan modelleri tercih etmeniz. Zira, elektriğin tamamen gittiği, şarj etmenin imkânsız olduğu şartlarda, sadece şarjla çalışan ‘pahalı’ fenerlerin fazla uzun kullanılamayacağı ya da açıkçası pek işe yaramayacağı gerçeğini aklımızda tutmamız gerekiyor. Misyonumuz gereği, normal kullanımlarda çevreci şarj edilir pilleri tercih etmenizi, kullan at pilleri ise acil durumlar için çantanızda veya dolapta hazır tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Aydınlatma Türü

Tavsiye ettiğimiz boyutlardaki fenerlerin çoğu, tek tip aydınlatmaya göre dizayn ediliyorlar. Ya kısa mesafede geniş bir aydınlatma sağlayan geniş açılı ‘sel (flood)’ ya da uzun mesafeyi kısıtlı bir çerçevede aydınlatma sağlayan dar açılı ‘odak (spot)’ şeklinde. Bazılarında güç ayarı veya acil durumlar için yanıp sönme gibi özellikler de olabilir. Bu konu tamamen tercih meselesi, seçimi size bırakıyoruz.

Işık Gücü (Lümen)

Piyasada 1000-3000 lümen diye satılıp 300 lümen kadar bile aydınlatmayan birçok fener var ve bunun birçok sebebi var. Detaylar bambaşka bir yazı konusu. O yüzden, seçeceğiniz feneri, testlerine ve lümen reytingine güvendiğiniz markalardan seçmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin, ANSI (Amerikan Ulusal Standartları Enstitüsü) lümen değerini belirten modellere güvenebilirsiniz. ANSI, ışığın, ampulü çevreleyen reflektörden yansıyarak fenerin camından geçtikten sonraki gerçek değerini ölçer. Onun dışında, pazarlanan lümen değerlerine (özellikle 1000 lümen üzeri) pek takılmayın. Gerçek anlamda 200 lümen bile kaliteli bir fener ve tasarımda, kuvvetli bir aydınlatıcıdır.

Çemberi daraltmak için belirttiğimiz şartlara uygun, olmazsa olmaz kriterlerimiz:

  1. Dalışta kullanılabilir (en az 60 metre su geçirmez)
  2. Darbeye dayanıklı yapı (sert plastik, alüminyum, vb…) ve uzun ömürlü LED ampul
  3. Hazır satılan pillerle çalışır
  4. En az 250 lümen gerçek aydınlatma gücü.
  5. Taşınır boyut ve ağırlık (20cm ve 300 gr altı pil dahil)
  6. Eldivenle bile rahat kullanılır basit açma kapama ve maksimum birkaç fonksiyonlu sistem
  7. Maksimum 1000 TL veya 100 USD/EUR fiyat.

Princeton Tec ATTITUDE

-100 metre su geçirmez, 80 gr ve 12 cm boyundaki sert plastik kompakt model, ‘flood’ türden 250 lumen ışık gücüyle 65 metre mesafeye kadar 6.5 saat süren bir aydınlatma kapasitesine sahip. Çok basit bir sistemi var, düğme falan yok, yani yanlışlıkla açmak kapamak yok. Çevirmeli başlığıyla açılıp kapanıyor ve tek mod. 360 derece ışık hüzmesiyle ortam aydınlatma konusunda çok iyi ve kendini rahatlıkla uzaktan belli eden, mevcut cep klipsiyle üstünüze veya çantanıza tutturabilir, 4 adet AAA pille çalışan akıllı bir seçenek. Uygun fiyatıyla da cazip.

Princeton Tec LEAGUE 420

-100 metre su geçirmez, boyut olarak 22cm ve 200 gr, ‘spot’ cinsten 420 lumenlik ışık gücü ile karada 130 metreye varan ışık hüzmesiyle sağlam bir model. Yine tek modu olan feneri eldivenle bile çok rahat aktive edebileceğiniz, kazayla açma kapamayı engelleyen kilit sistemli bir düğmesi var. Çok sağlam ve ergonomik bir gövdeye sahip. 4 adet AA pille toplam 14 saatlik kullanım imkânı veren ürün (maksimum güçte 3.5 saat), Princeton Tec’in en çok satan dalış feneri. Hem aydınlatma gücü hem kalitesi hem tutuş rahatlığı hem fiyat açısından mutlak tavsiyemiz.

Atorch S1

Çin menşeli, alüminyum gövde, 10 cm’den bile kısa ve 75 gr ağırlığıyla listemizdeki en küçük iki modelden biri, yine -100 metreye kadar çalışabiliyor. Boyutları sizi yanıltmasın, spot cinsten 400 lumenlik ışık gücü ve karada 200 metreye kadar ışık hüzme mesafesine sahip fener, paketinde şarj edilebilir bir pille geliyor. Fakat, bizim için önemli demiştik, sadece bir tane AA (kalem) pille de çalışır hibrit cinsten. AA pilin tek farkı, ışık gücünün maksimum 200 lümenle kısıtlanması, ama aynı zamanda 2 saat üzerinde bir kullanım imkânı sağlaması (şarjlı pille yanma süresi 50 dakika). Bir tek kalem pille bu kadarını bile başaran fener, boyutlarını da dikkate alırsak, her çantaya lazım. Yalnız, 200 metre spot ışık hüzmesi sizi yanıltmasın. Bu kadar küçük ölçülerde, geniş bir aydınlatma beklemeyin. Yine de yedek ışık olarak tavsiyemiz.

Scubapro NOVA 250

Listemizdeki tek tanıdık dalış malzemeleri üreticisi Scubapro’dan, giriş seviyesinde ama güçlü, harika bir model. Sadece 10 cm ve 70 gr. 150 metre su geçirmez, sağlam alüminyum gövde, tek bir CR123 pille çalışır (şarj edilebilir veya hazır kullan at), 250 lümen gücünde (kullan at pille 300 lümen) ve bu boyutlarda bir fenerde bulamayacağınız yukarıdaki tavsiyelerimizden farklı, güvenli bir dalış için basınç valfi var. 12 derece spot ışık veren feneri %100 ve %50 güç, ayrıca flaş moduyla kullanmak da mümkün. Maksimum güçte 1 saat kullanım imkânı veren feneri, boyutları itibariyle, güvenilir bir yedek fener olarak tavsiye ediyoruz. Atorch S1 ile arasında kararsız kalırsanız, feneri edinme amacınızı gözden geçirin. Eğer dalış ağırlıklı kullanacaksanız, basınç valfi ve güç ayarlarıyla Nova 250’yi, eğer genel kullanım veya acil durumlar için yedekte tutacaksanız, sadece tek bir Alkaline kalem pille daha uzun süre çalışan Atorch S1’ı seçebilirsiniz.

Tovatec FUSION 1050

Intova markası altında da fenerlerini bulabileceğiniz ve pek bilinmeyen üretici, aslında alüminyum gövdenin bu sınıfta kullanılmasına öncülük etmiş, sağlam bir firma. Tüm fenerlerini tavsiye edebileceğimiz nispeten pahalı Tovatec’in, kriterlerimize göre seçtiğimiz bu modeli ise yine -100 metre su geçirmez ve hem paketinde şarj edilebilir bir pille geliyor hem de 3 adet AAA pille çalışabiliyor. 17 cm boy ve pil hariç 270 gr ağırlığı olan model, alüminyum gövde üzeri lastik kaplama (sağlam bir tutuş için) ve listemizdeki en yüksek ışık kapasitesine (1050 lümen) sahip. Maksimum aydınlatma gücü şarj edilir pille 1.5 saat, AAA pillerle ise 2.5 saatle limitli. Işık seviyesini ihtiyaca göre %50 ve %30 güçte çok daha uzun süreli kullanma imkânı da veren fener, ışık açısını da 12 ile 100 derece arasında ayarlamanıza, yani ihtiyacınıza göre ister odak ister sel, hatta isterseniz 100 derece açıda video ışığı olarak kullanmanıza da imkân tanıyor. Derin dalış emniyeti için bir basınç valfi de barındıran fener son derece çok amaçlı ve kaliteli. Fiyat olarak üst sınırımızı biraz zorlasa da kullanışlığı, güvenilirliği, boyutları ve her şeyden önce aydınlatmasıyla ana fener olarak ilk tavsiyemiz.

Alternatif:

FENIX HM50R V2.0

Kullanım amacınıza göre, çok pratik olabilecek bu kafa fenerini de size fikir vermesi açısından tavsiye ediyoruz. Tek dezavantajı, dalışta kullanamazsınız. Sadece -2 metre su geçirmez özelliğiyle en fazla su yüzeyinde veya teknenizin altında bir şeylere bakmak için kullanılabilir, ama onun dışında karada, yağış gibi ıslak etmenlerden etkilenmez. Zaten, kafa bantlarını dalış için önermiyoruz, zira suda kafanızdan çıkarlar ve eğer ıslak elbise üstüne takmışsanız, farketmezsiniz ve kaybedersiniz. Kafanızdan çıkmayacak şekilde tasarlanan ve derin dalışlarda kullanabilecekleriniz de teknik ve endüstriyel sınıfa giriyorlar ve çok pahalılar. Modelimize geri dönersek, hem şarj edilir hem hazır pille çalışan, darbelere dayanıklı sağlam alüminyum gövde ve cam lensli ve sadece 63 gr ağırlığındaki fener, yuvasından kolayca çıkarılarak, istenirse elde tutarak da kullanılabiliyor. Maksimum 700 lümen gücündeki fenerin 1. versiyonu (HM50R) ise 500 lümen güce sahip ve bütçenize göre her iki model de tavsiyemiz. Maksimum güçte 2 saatlik bir kullanım imkânı veren fener, düşük modda (4 lümen) ise 128 saatlik bir kullanım süresine sahip. Hem sel hem spot özellikli model, karanlıkta, iki elinizi de kullanmanız gereken acil bakım, tadilat işlerinde hayat kurtarır.

*** Kafa fenerlerinde benzer özelliklere sahip, reytingleri çok yüksek plastik fenerleri ise dayanıklı bulmuyor ve tavsiye etmiyoruz. Zira bunlar, tavsiye ettiğimiz el fenerlerinde kullanılan cins plastikten yapılmıyorlar.

Gece veya gündüz, yolunuz aydınlık olsun…

Ayda bir gelen marinakedisi e-bültenine kayıt olmanız için e-postanızı yazmanız yeterli ve bizim için gerekli:

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: