Fenerbahçe-Kalamış Marinalarında Ne olacak?

Bildiğiniz gibi, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesi geçtiğimiz haftalarda sonuçlandı ve 40 yıllığına Setur’da kalmaya devam ediyor. İhale 664 milyon dolarla 15 yıldır Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nı işleten Koç Grubu’na bağlı Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri A.Ş (Setur) kazanmıştı.

Peki şimdi ne olacak?

Büyük bir yenileme, inşaat çalışması başlayacak. Tarih net belli değil. ÇED raporu çıkmadan hiçbir çalışamaya başlanamıyor. Tahmini süre ÇED raporunun çıkması ve diğer bürokratik işlemler bir yılı bulabilir. Rapor çıktıktan sonra yenileme çalışmaları iskelelerden başlayacak sonra karada devam edecek.

İskele çalışmaları sırasında bağlı tekneler ne olacak?

1000’in üzerinde denizde tekne bağlama kapasitesi olan Setur’un iskele çalışmaları başlayınca bu teknelere ne olacağı merak konusu. Setur’un diğer marinalarına gidebilirler fakat o marinalarda da doluluk mevcut. Çevre marinalara geçebilirler.Belki bazı tekneler güney’e göç edebilir, inşaat tamamlandıktan sonra aynı yerlerine geri dönebilirler. İçlerinden elbette dönmeyenler de olacaktır ama Fenerbahçe -Kalamış Marinalarının konumu düşünüldüğünde muhtemelen döneceklerdir.

Marinakedisi Aylık E-bültene abone olmak için e-postanızı girmeniz yeterli.

Share

One Comment

  1. Semih Reply

    Olaya sadece tekne sahipleri açısından bakmışsınız.Ben bölge halkı olarak daha çok şeylere gebe olduğunu söyleyebilirim.Sahiplenilmek istenilen alan çok uzun bir kıyı şerididir.Yapılmak istenen marina sadece denizi değil kıyı şeridini,parkları dinlenme ve yeşil alanları isgal edicektir.Yoğunlaşacak trafiği kaldıracak yola zaten sahip değildir.Rant uğruna herşey mübahtır mantığı bir yerlerimizden çıkmaya başladı ama bunu görmeyenlere anlatamazsın.Sonra ay ay ay İst susuz kalıyor,aman en ufak yağmurda sel oluyor filan falan………

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: