All is Lost ( Sona Doğru)

Nereden geldiğini ve nereye gittiğini bilmediğimiz bir adamın denizde hayatta kalma mücadelesini anlatan bir film “All is Lost”.

Robert Redford bu bahsi geçen adamı canlandırıyor ve bir oyunculuk efsanesi yaratıyor. Filmde nefes kesen belki de Robert Redford’un oyunculuğu.Filmin yönetmenine göre bu film bir yelkenlinin yolculuğunu değil, batışını anlatıyor. Belki insanlar da tekneler gibi hasar görür, su alır ve batar.  İnsanı bir çok açıdan düşündürten bir film.

Konuşma yok. Karakterin özel hayatına dair tek bilgimiz parmağındaki yüzüğün bir evlilik yüzüğü olduğu. Belki karısını yolculukta kaybetmiş bile olabilir. Bilmiyoruz…

 

Film setinden bir kare

Filmin konusu kısaca şöyle: Hint Okyanusu’nda tek başına yolculuğa çıkan yetmis yaslarinda bir adamın  12 metrelik teknesi zarar görür ve aniden su almaya başlar. Navigasyon aletleri ve telsiz ekipmanı bozulur. Denizin ortasındadır. Elinden gelen her şeyi yapar. Bir dakikalık bile umutsuzluğa kapılmaz. Teknesi elinden çıkıp gider. Yine umutsuzluğa kapılmaz. Hep yapılması gereken bir şey vardır ve onu yapar. Bu yanıyla büyüleyici bir film. Hayatta her zaman bir çözüm olduğunu hatırlatan vurucu bir hikaye.

Filmin en etkileyici sahnelerinden biri; filmdeki  adamın teknesini batarken izleyişi…

Filmin sonu kimisi için kurtuluş kimisi için ölüm anlamına geliyor.Yoruma açık sonlardan…

All is lost, her şey yok oldu anlamına gelen bir ifade ve filmin orjinal ismi. Enteresan bir şekilde Mevlana’nın öğretisini anımsatıyor: Eğer Mevlana bu filmi izleyebilseydi “işte ben de bunu anlatmaya çalışıyordum” diyebilirdi. Her şey yok olduğunda hiç kalır.

Ki bu da insanı özgürleştirir ve kurtarır…

 

 

One Ping

  1. Pingback: Denizde geçen en iyi 15 film – Marinalardan haberler, duyurular, güncel fiyatlar…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: