Azrail de yelkeni sever… (Kayıp İngiliz yelkencinin ardından)

Eğer bir insanın öldüğünden ya da yaşadığından emin olamıyorsanız onu kayıp olarak nitelendirirsiniz. Ölmüş de olabilir ölmemiş de, bilgimizin dışındadır…Daha çok öldü anlamı taşır ama küçük ihtimal hala çıkıp gelebilir…

Volvo Okyanus Yarışı’nın 7. etabında, Horn Burnuna doğru yol alırken  Team Scallywag’dan denize düşen yelkenci John Fisher da  arama-kurtarma çalışmaları sonucunda bulunamadı ve yarış organizasyonu tarafından dün KAYIP olarak ilan edildi.

Yelken sporu ölümler, kayıplar açısından hiç de masum bir spor değil.

Kısacası Azrail de yelkeni seviyor! 

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre yelken yarışlarından ölüm oranı kayak ve  Amerikan futbolundan fazla. Amerika’da yelkenciler arasında ölüm oranı milyonda 1.19, kayakçılar arasında milyonda 1.06.

Yelkencileri öldüren nedir?

Cevap basit “Deniz”. Ölüm oranlarının Yüzde 83’ü boğulma. Boğulanların yüzde 80’i can yeleği giymeyenler.

Ölenlerin Yüzde 28’i zor hava şartlarından dolayı ölenler. Ki deneyimli yelkenci John Fisher bu gruba giriyor. Üzerinde “Hayatta kalma giysisi” olmasına rağmen denizde kayboldu.  Çünkü bu giysilerin soğuk sudan koruma süreleri 24 saate maalesef erişmiyor. 9 saat civarında.

Ölümlerin yüzde 12′si fazla alkolden kaynaklanan dalgınlıklardan. Gece dalgınlıkla denize düşüp boğulanlar bu grupta.

Bir de elbette keyifle denizde teknesinde keyifle yaşlanan ve huzur içinde ölenler var ama onların oranı hakkında şimdilik bilgi yok…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: