2. El Katamaran Fiyatları

2. el katamaran fiyatları merak edilen bir konu. Katamaranların dünya genelinde artan popülerliği, dijitalizmin yaygınlaşmasıyla dünyanın dört bir yanındaki teknelere ve brokerage hizmetlerine internet üzerinden ulaşılabilirliğin mümkün olmasıyla 2. el katamaran fiyatları oldukça homojenize bir piyasa desek yalan olmaz. Yani, belli yıl, büyüklük ve türde bir marka dünyanın her yerinde hemen hemen aynı fiyat. Fakat, katamaranlar hiçbir zaman aynı donanıma sahip olmazlar ve özellikle günümüz ekonomik şartlarında yine dünyanın her yerinde, acil satış, mevsim, vs… nedenlerle fiyat farklılıkları da her zaman görülecektir.

İkinci el katamaran fiyatları incelemesi

Bilinen ve bilinmeyen çeşitli marka ve modeller bugünün şartlarında, nerelerde, hangi fiyatlara satılıyor, sizler için derledik. 2. el katamaran fiyatları yazımızda, daha sonraki araştırmalarınızda rehber olması açısından, bazı internet siteleri ile birlikte önemli ipuçlarını da sizlere sunuyoruz. Fakat, opsiyonlar çok fazla olduğundan, ana listemizi daha bir takip edilebilir yapmak amacıyla üç popüler markanın 2. el katamaran fiyatları ve büyüklüklerine odaklandık. Yani:

  • Birkaç yıllık 2. el katamaran fiyatları, sıfır fiyatlara yakın olduğundan veya çok eski katamaranlar konfor, mukavemet ve performans açısından oldukça önemli güncellemeler gerektirdiğinden, sadece 2000-2015 model 2. el katamaranlara değindik.
  • 2. el katamaran fiyatları araştırmamızda 47 feet veya 15 metre’den büyük modeller ve nispeten lüks sınıf markalarla (Sunreef, St. Francis, Privilege) yine maliyetleri daha yüksek Outremer, Catana, Nautitech, Seawind gibi performans odaklı markaların fiyatları yer almıyor.
  • Ayrıca, katamaran mantığının nispeten konfor olmasıyla 38 feet veya 11 metre’den küçük modeller de yazı kapsamına alınmadı. Örneğin performans ve fiyat açısından gayet uygun olan Gemini 105MC bu nedenle listemizde yok ama ismini burada veriyoruz. Kokpit konforu ve trampoline yokluğuna razı olanlar yaklaşık USD 100,000’e ve genelde ABD’de bulabilecekleri bu modeli inceleyebilirler.

2. el katamaran fiyatları kıyas tablosu

Tekneler feet ölçüsünde, fiyatlar USD cinsindendir. Ülkeler altındaki rakamları 1000 ile çarpınız.
Tabloyu büyütmek için üzerine tıklayın

Hasarlı 2. el katamaran fiyatları

Özellikle Karayipler bölgesinde hiç de eski olmayan (2010-2015) çok cazip fakat kasırga nedeniyle hasar görmüş birçok 2. el katamaran fiyatı USD 100,000 civarında. Marina Kedisi olarak biz hasarlı katamaranlara “AMAN!” diyoruz. Tadilat işlerinden anlayanlar, kendinize proje işi arıyorsanız “Kendi tekneni kendin yap” yazımızı okuyarak kit yöntemini düşünebilirsiniz. Özellikle hasarlı katamaranlarda, derinden ne tip yapısal hasarlar var, tespit etmeniz çok zor. Onca işten sonra seyir halinde her an katamaranınız ikiye ayrılabilir. Bizden söylemesi! Hatta böyle bir işe kalkışmış YouTube’dan da takip edebileceğiniz Sailing Parlay Revival’ın başına gelenleri tüm detaylarıyla burada izleyebilirsiniz.

Alternatifler

Alternatif marka ve modellere gelince, burada katamaran almaktaki amacınız çok önemli? Dünya turuna çıkmak istiyorsanız, ağır deniz şartlarına karşı dayanıklı, performansı nispeten iyi ve başlangıç noktanızın önemi yoksa, değişik markalara bir göz atmanız tavsiyemizdir. Hatta bununla ilgili, güzel bilgiler yanında hiç bilinmedik alternatif marka ve isimler de veren şu videoyu da izleyin.

Notlar

2. el katamaran fiyatları incelememizde marka, model ve fiyatları ne kadar daraltmaya çalışsak da görüldüğü gibi yine de çok opsiyon mevcut. Bir de bu yazıya dahil etmediklerimizi düşünün. Temel fikir olarak şunu söyleyebiliriz. Genel olarak bilinenin aksine Türkiye’de 2.el katamaran fiyatları hiç fena değil. Özellikle Türkiye’de demirlemek istiyorsanız, hem survey, hem alım satım, hem nakliye açısından hem de Türkiye bayraklı bir katamaran olması açısından Türkiye pazarını kollamanız çok mantıklı.

Bütçeniz çok kısıtlıysa ve nakliye için hafif bir mesafeyi göze alıyorsanız charter market’in yoğun olduğu ve satılık katamaranların çok sık görüldüğü Yunanistan ve Hırvatistan pazarı 2. alternatifimizdir. Belirttiğimiz bazı internet sitelerinin dışında aktif olarak uğraşırsanız, el altından (yani piyasaya sürülmeden) veya brokerlar aracılığıyla bu iki ülkeden uygun 2.el katamaran fiyatları sorgulayabilirsiniz.

Son olarak da biraz bahsettiğimiz, bilinmeyen, alternatif markaları düşünürseniz tamamen Avrupa pazarının dışına çıkmanız gerekecek. Bu şekilde, satın alma ve nakliye açısından biraz çetrefilli bir süreç yaşayabilirsiniz ama sonucunda çok uygun fiyata, harikulade bir deniz aracına sahip olabilirsiniz.

İkinci el tek gövde yelkenli fiyatları konulu araştırmamıza da bakabilirsiniz.

İyi alışverişler dileriz.

2. el katamaran fiyat araştırmalarımızı dönem dönem yenileyeceğiz bültenimize kayıt olabilirsiniz.

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: