man welding ship

Yat üretim sektöründe ucuz işgücüne dair deli sorular!

Duydum ki bir yat inşa sürecinde en az maliyeti olan, teknenin gövdesi imiş. Yatın donatımı ve iç dizaynı ile kıyaslandığında yat gövdesinin yapım maliyeti çok düşük ki bu sebeple natamam gövdeler bırakılıp gidilebiliyor. Daha sonrasında harcanacak para düşünüldüğünde onu bırakıp gitmeye kimse acımıyor.

O halde deli sorular geliyor:

  • Yat üretim sürecinde zaten ucuz olan bir üretim aşamasını daha da ucuza yaparak dünyada rekabet avantajı sağlamak nasıl bir düşünce biçimi? İtalya’daki işçi ücretleri Türkiye’nin 2 katı, Almanya 4 katıUcuzu daha ucuza yapmak ve fiyatları ucuza çıkarmak ekonomik olarak nasıl bir iş modeli?
  • Türkiye’de en önemli yat inşa merkezleri olan İstanbul, Antalya ve Bodrum’da kiralar korkutucu boyutlara ulaştı, enflasyon aşırı yüksek ve hala Türkiye’deki işgücü dünya ile kıyaslandığında ucuz ise hakikaten bir yerde ciddi bir yanlış yok mu?
  • Tekne üretimi ile ilgili meslek liselerinden mezun olanlar tersanelerdeki iş şartlarından memnun olmadıkları için masabaşı iş peşindeler ve tersaneler tamamen vasıfsız, hayatta B planı olmayan insanları  ucuza istihdam ediyorsa, bu sektör insan kalitesini nasıl yükseltebilir? En temelden gelen insanlar kaliteli olduğunda sektöre yapacakları katkı bu kadar hafife alınmalı mı?
  • Çalıştırdığı insanlara sadece somut ihtiyaçlarını karşılayacak ücreti veren ve bu insanların daha fazlasını düşünemeyecek kadar yorulmasına sebep olan işletmeler, bu insanların en temel ihtiyaçları olan adalet, özgürlük ve insan hakları konusunda zihinlerinin açılmasına istemeden de olsa engel olmuyor mu? İstemeden de olsa toplumdaki cehalette katkıda bulunmuyorlar mı?
  • Zaten B planı olmayan, vasıfısız bu insanlar işi bıraktıklarında, ya da biraz daha fazla veren bir yere arkalarına hiç bakmadan gittiklerinde asıl meselenin aslında zaten hiç orda olmamak olduğunu biliyor muydunuz?

Yetkililere duyrulur; B planı olan vasıflı insanlara işe vermekten çekinmeyin, onların zekalarını üretim sürecine katın, konforlarını arttırın, hem toplum daha güzel bir toplum olur hem de çok daha güzel işler çıkar ve yatları birazcık daha pahalıya satmaktan zarar gelmez. Son olarak eğer bu satıra kadar geldiyseniz de teşekkürler:)

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: