Yat Reklamlarından Eril Mesajlar

Alman süper yat üreticisi Lürssen’in eril reklamını gördükten sonra artık yat reklamlarına farklı bakmaya başlayabilirsiniz. Yat reklamlarında kadın ve çocuklar biraz dekoratif amaçlı yer alıyor. Mutlu bir kadın ve gülen çocuklar yat sahibi erkeğin zenginliğini ve başarısını gösteriyor.  Kadınlar her alanda olduğu gibi romantizm, aşk ve tutkunun sembolü. (Boşanma avukatlarına sorsanız asla bunu kabul etmezler:) )

Süperyat reklamlarının eril olması oldukça anlaşılır, çünkü zenginlerin büyük çoğunluğu  erkek ve süper yat alan erkekler de güç ve prestij peşinde…Sonuçta yatçılık bir iş ve hedef kitleye yönelik olmak zorunda.

Lürssen bir Alman süperyat markası.  Hakikaten üzerine kafa patlatılacak bir reklamına rastladım ve sadece zekice bulduğum  için marinakedisi’nde paylaşıyorum, yoksa Lürssen şu küresel korona salgınında Türkçe bir siteye reklam verelim belki müşteri çıkar demedi:)

Reklam “DNA of yachting” sloganını atmış. Yatçılığın DNA’sı Lürssen. Görselde X’ler ve Y’ler var Y’lerden biri X’lerin olduğu tarafa fırlamış.

Biyoloji dersi iyi olmayanlar için X ve Y lerin ne olduğunu anlatmaya çalışayım:

X ve Y ‘ler cinsiyet kromozomlarını ifade ediyor. Oldukça cinsiyetçi bir reklam. 

Kromozomlar  DNA’yı oluştururlar. Kişinin erkek ve dişi olması, bunlara bağlı. İnsan hücreleri 23 kromozom çiftine sahiptir yani  toplamda 46 kromozoma sahibiz.  Bunların 22 tanesi otozomlardır ve 1 tanesini de cinsiyet kromozomu oluşturur. Cinsiyet kromozomları X ve Y kromozomlarıdır ve hücre içinde bulunurlar. 

Üreme işleminde sperm hücreleri bir bireyin cinsiyetini belirler. X kromozomu içeren bir sperm hücresi yumurtayı döllerse, sonucu dişidir yani XX.
Eğer sperm hücresi Y kromozomu içeriyorsa , sonucu erkektir yani XY.

Reklamda bir tarafta X’ler Bir tarafta Y’ler var. Sadece bir tane Y,  X’lerin arasına geçiş yapıyor ve erkek oluyor.  Mesaj çok eril ve kışkırtıcı; Lürssen alabilenler XY yani erkek olur gibi bir şey…

Bir başka cinsiyetçi reklam… Bunun analizini de herkesin kendisine bırakıyorum ben hiç bir şey anlayamadım…

 

Bir Cevap Yazın

%d