cash coins money pattern

Üzerinde tekne-gemi olan paralar

Uzun zamandır marinakedisi’nde yer almayan türde bir yazı yazıyorum. Ki bunun nedeni Marmaris’te yaşayan çok sevdiğim, kıvırcık saçlı denizci bir dostumun (sanırım kendisi anlayacaktır) bir süredir marinakedisi’nden eski tadı alamadığı yönünde bir serzenişte bulunması. Aslında serzeniş demeyelim de bir durum tespiti. Haksız sayılmaz. Bazen marina kedileri de merakını kaybedip gölgeye çekilip günlerce uyuklayabilir ya da aylarca. Bazen de hayat yoğunlaşabiliyor.

Fakat bu yazı ile eski tadı yakalamayı ümit ediyorum.

Antalya’da bir kaç gün önce yolda yürürken karşıma üzerinde gemi resmi olan bir bozuk para çıkması ile böyle bir yazıyı yazma isteğim belirdi. Çoktandır yerde gördüğüm bozuklukları çocuklara bırakıyorum bir de sokak insanlarına ama bu sefer ki çok farklıydı. Üzerine bir tekne resmi ve yunus olan bir bozuk para.

Tekneler oldukça para gerektiren bir uğraş ama aslında yıllar boyunca para kazandıran da bir uğraş da oldu. Tiacaret, balıkçılık, kaçakçılık:) Bu sebeple Para ve Tekne aslında birbiri ile ilişkili sayılabilir.

This image has an empty alt attribute; its file name is 20230511_234914-1024x996.jpg

Tekneye ve balığa bakınca balıkçılık yapan bir ülkedir diye bir tahminde bulunmuştum sonra internete baktım Arnavutluk olduğunu öğrendim.

Ardından neyseki marinakedisi merakı bastırdı ve başka paralar var mı diye bir internete baktım. Tekne ve deniz teması olan şahane paralar buldum. Özellikle ada ülkelerinden.

This image has an empty alt attribute; its file name is cook-island-dolar-2.jpg
This image has an empty alt attribute; its file name is cook-island-dolar-1.jpg
Cook Adaları paraları
This image has an empty alt attribute; its file name is cayman-adalari-parasi.jpg
Cayman Adaları parası.
This image has an empty alt attribute; its file name is british-virgin-islands.jpeg
İngiliz Virjin Adaları paraları
This image has an empty alt attribute; its file name is israil-parasi.jpg
İsrail parası
This image has an empty alt attribute; its file name is portokezi-parasi-1024x950.jpg
Euro öncesi Portekiz parası
This image has an empty alt attribute; its file name is guney-afrika.jpg
Güney Afrika parasıThis image has an empty alt attribute; its file name is Karayipler-parasi.jpg
Karayipler parası

Hepsi de tam kolleksiyonluk örnekler. Ada insanları zaten paralarına hep deniz temasını koymuş, bir de sömürgeci devletler var onlar da belkide zenginliklerinin nerden geldiğini anımsamak için gemileri paralarında kullanmış olabilir:)

Bize gelince, tamam kabul, köken olarak yayla insanlarıyız ama bir paramızın üzerinde Bodrum Guleti olsa fena mı olur, bir diğerinde Mimar Sinan’ın 16. yuzyılda yaptığı kadırgalar, bir diğerinde de kayık olsa mesela, bir de İstanbul vapurları…

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: