Un Helvası – Bize Özel

Balık menülerini tamamlayıcı tatlıların başında gelir helva. Birçok balık restaurantının kendine özgü bir helva tatlısı vardır. Havanın soğumaya başladığı bu sonbahar günleri veya kış mevsimi için teknede, ister yemek sonrası ister başlı başına yenebilecek iç ısıtıcı, yapması kolay, doyurucu, enerji kaynağı, mis gibi un helvası tarifimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Un helvasının bize göre en önemli özelliklerinden biri dinlenmesinin gerekmemesi. Künefe ve katmer dahil başka hiçbir tatlının lezzeti yapılır yapılmaz bu kadar zirvede olmaz.

Tekne ortamı için birebir, tek ihtiyacınız, ister teflon ister çelik, küçük veya orta boy bir tava veya tencere, yapışma sorunu yok; bir de ateş. Öyle başka tariflerdeki gibi ‘şekeri ve sütü başka tencerede erit’, elli tane ayrı kap kaçak kullan falan yok. Bilinen tariflere benzemez ve sağlıksız bir tatlı da değil, onu da belirtelim.

Malzemeler:

 • 1 bardak Un
 • 1 ya da 2 yemek kaşığı Tereyağı (50 gr)
 • 1/2 çay bardağı Sıvı Yağ
 • 1 bardak Süt (ya da su)
 • 1 fincan Ceviz İçi (kırık ufalanmış)
 • 1/2 veya 2/3 su bardağı Şeker (Ne kadar tatlı sevmenize bağlı)

Opsiyonel (bize özgü tarif için tavsiyemizdir):

 • 1/2 fincan Tahin
 • 1/2 fincan Pekmez

NOT: Listedeki tüm malzemeleri alternatifleriyle değiştirmeniz mümkün. Herhangi tür un (beyaz, çavdar, kepek), yağ (Hindistan cevizi, fındık, fıstık, badem), süt (keçi, badem, yoksa su), kuruyemiş (fındık, fıstık, badem, dolmalık fıstık), şeker kullanmak istemezseniz tatlandırıcı gıda (bal, pekmez, akçaağaç şurubu) kullanabilirsiniz.

Yapılışı:

 1. Tüm yağları tavaya koyun ve kısık ateşte tereyağı eriyene kadar bekleyin (1 dakika).
 2. Unu yağa katın ve iyice yedirin. En başta topak topak olacak. Karıştırmaya başlayın ve ocağı iyice kısın (standart kısık ayarından daha kısık olması gerek, o yüzden ocak düğmesini mümkün olarak kapalı konuma yakın getirerek çok kısık ateşi yakalayın). Bu durumda, 2-3 dakikalık aralarla karıştırın. 15 dakika kadar sonra başta topak topak olan karışımın yavaşça yağ verdiğini göreceksiniz. Karıştırma işine (kavurma işlemine) aynen devam edin. Yaklaşık 30 dakika sonra cevizleri katın (eğer başka kuruyemiş kullanıyorsanız ham olanları tercih edin, kuruyemişler kavrulmuşsa bunları kavurma işleminin sonunda katın). Kavurma işleminin çok kısık ateşte ve oldukça uzun süre yapılması helvanın en önemli noktasıdır. Toplamda yaklaşık 45-60 dakikalık bir kavurma işlemi söz konusu. Diyelim ocak ayarını tutturamadınız falan, en azından 30 dakikadan az olmaması gerek. Beyaz un kullanıyorsanız renk değişimiyle de kendini belli eder. Bej ya da krem rengine dönmeli, kahverengi olmamalı. Eğer rengi 10-15 dakikada yani çok erken dönerse, yüksek ateş kullanıyor ve yakıyorsunuz demektir. Görseldeki tamamen bitmiş helvanın rengi sizi yanıltmasın, zira hem o çavdar unundan yapılma, hem içinde pekmez var, hem de tamamlanmış helvanın rengi her zaman daha koyu olur.
 3. Kavrulma işlemi tamamlandıktan sonra soğuk veya oda sıcaklığındaki sütü ekleyin ve helva sütü çekene kadar karıştırın (1-2 dakika).
 4. Şekeri katın ve eriyene kadar karıştırın (1 dakika). Şeker kullanmıyorsanız, tatlandırıcı olarak ne kullanıyorsanız bu aşamada katın ve aynı şekilde 1 dakika kadar helvaya iyice yedirin.
 5. Tahin ve/veya pekmez gibi ekstra tatlandırıcıları da bu aşamada katıp 1 dakika kadar karıştırıp, helvayı ocaktan alın.
 6. İster kaşıkla, ister küçük bir cam kaseyi kalıp olarak kullanıp şekil vererek, isterseniz de direkt bir tabakta veya kasede servis edin.

Notlar:

 • Tarfimizdeki yağ, diğer tariflere göre yeterince azaltılmıştır. Göz kararı yapıyorsanız, biraz az çok farketmez, ama ne çok fazla koyun ne de çok kısın. Yağdan bu kadar da korkmayın. Yağ, hem iyisini kullanıyorsanız besin olarak hem de şekerin kana karışmasını yavaşlattığından, önemlidir. Dikkat edilmesi gereken yağı yüksek ateşte yakmamanızdır.
 • Şeker ve belirttiğimiz pekmez, bal, doğal şurup gibi tatlandırıcı malzemelerin ölçüsü tamamen sizin ne kadar tatlı/şekerli sevdiğinize bağlı. Helva dediğiniz biraz tatlı olur ama ben helva dahil tatlıların hepsinde biraz az şeker kullanırım. Yarım su bardağı şekere ilave toplam yarım fincan pekmez/bal/şurup bizce yeterli. Yoksa da tadına bakın ve sıcakken biraz daha tatlandırıcı malzeme koyup karıştırabilirsiniz.
 • Pişen helvayı servis ederken, isteğe bağlı garnitürle (dondurma, çikolata, tarçın, ekstra kuruyemiş, vb…) zenginleştirebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Ayda bir gelen marinakedisi e-bültenine kayıt olmanız için e-postanızı yazmanız yeterli ve bizim için gerekli:

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: