Teos Marina Tusunami sonrası 2. gün

Teos Marina tusunami sonrasından yaralarını sarmaya çalışıyor. İzmir’de yaşanan 7 şiddetindeki depremin ardından ortaya çıkan afet marinanın yüzde yetmişini kullanılamaz hale getirdi. 150 tekne marina dışına sürüklendi. 300 tekne de marina içinde başıboş kaldı.

Teos Marina tusunami esnasında dört iskelesini kaybetti. İskeleler marina’da koparak sürüklendi.

Teos Marina Tusunami anları

Depremden yaklaşık 15 dakika sonra sular ciddi anlamda çekildi ve tekneler karaya oturdu. Ardında yaklaşık 4 dakika sonra sular yükselmeye başladı. Ardından ofislere 1 metre boyunda su doldu. Tekneler sürüklenmeye başladı. İskeleler koptu. Teos Marina Tusunami esnasında Türkiye’de daha önce görülmemiş bir felaketi yaşadı.

Deprem merkezine yakın bir noktada olan Seferihisar’da kurulu marina daha önce eşi benzeri olmayan bir afet yaşadı.

Afetin ardından kısa bir süre içinde Marina Genel müdürü Faruk Günlü yardım çağrısında bulundu. Tüm marinalar bot, ekipman ve ekip yolladı. Yüzün üzerinde amatör denizci gönüllü olarak yardıma koştu. Destek anları etkileyiciydi!

Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü felaket sonrası yaşananları geldikleri noktayı açıkladı. Öncelikle böyle bir felakete ilk defa tanık olduğunu depremin değil tusunami’nin marina’yı vurduğunu belirtti. Ardından tekne sahiplerine durumu özetlemeye çalıştı.

1- Bilgisayarlar ve santral su altında kaldığı için tekne sahipleri ile iletişime geçemedik. Santral kurtarıldı fakat bugün de iletişime geçemeyeceğiz. Biraz sabır ve anlayış.

2- İşletme avukatımız Bayraklı’da enkaz altında kaldığını ve vefat ettiğini duyduk. Çok üzgünüz.Çok acı bir haber.Oğlu ve ortağı halen enkaz altındalar. Marina’da can kaybı yok. Marinayı deprem değil tusunami vurdu.

3- Nerdeyse tüm marinalardan gelen ekipler dalgıç bot ve diğer ekipmanlarla kurtarma çalışmaları çok hızlı bir şekilde sürüyor.

4- Batık tekneleri bir kaç gün sonraya bıraktık. Öncelik su almakta olan tekneleri kurtarmak.

5- Dün otuzun üzerinden tekne karaya çekildi. Su almıyorsa çekmiyoruz. Başka marinalara gidemeyecek durumda olan tekneleri bekleteceğiz. Gidebilecek tekne varsa gitmeleri gerekiyor. Su alan tekneler öncelikli.

6- Sahil güvenlik emniyet teşkilatı ve marina personelimiz tarafından tekneler ilk günden itibaren güvenlik altında tutuluyor. Bir kaç tane teknenin yağma haberini duyduk onunla ilgili detaylar henüz gelmedi. Gelince paylaşacağız.

7- 10 metre üzeri olan tekneler yer açılması için lütfen başka marinalara gitsinler. Kurtarma çalışmaları alan boşalırsa daha rahat yapılacak.

8- Başka marinaya giden tekneler ön büromuza bilgi versinler. Hangi marinada olduklarını söylesinler. Biz de batık olmadığını anlayalım. Bu çok önemli.

9- Bir hafta sonra ne olacak diye soran tekne sahiplerinden sabır bekliyoruz. Hukuk ve sigorta kapsamında her şey çözülecektir. Fakat şu anda Kurtarma çalışmaları ile uğraşmaktayız. Gönüllü ekiplere yemek, çalışanların sağlığı gibi konulara da çok enerji harcıyoruz.

10- Bazı tekne sahipleri çok kaba davranabiliyor. Böyle bir zamanda bu insanlarla da uğraşmak zorunda kalmak çok acı. Böyle bir felaket Türkiye’de bir marinada ilk defa yaşanıyor. Herkesin anlayış, sabır göstermesini bekliyoruz.

Teos Marina

Deniz Turizm Birliği Derneği ilk gün açıklama yaptı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: