Tuna Master Teos’ta rekor: 295 Kilo Orkinos (3700 balık sandviç)

 


Teos Marina’da düzenlenen “Tuna Master Teos” balıkçılık turnuvası 295 kiloluk bir orkinos rekoru ile sona erdi.  Gökhan Çarmıklı ve Erkut Soyak’ın ekibi bu rekora imza attı. Balık, Türkiye’de düzenlenen turnuvalarda yakalanan en büyük orkinos olarak kayıtlara geçti.

295 kilo orkinosu tartmak da kolay olmadı. Bugüne kadar turnuvalarda 150 kiloya kadar ölçebilen tartı bu balıkta işe yaramadı. 200 kilonun üzerinde olduğu tahmin edilen orkinosu tartmak için, özel olarak konteyner tartısı bulundu. 295 kiloluk orkinos tekneden sahneye kadar forklift yardımıyla getirildi ve tartıldı.

295 Kilo orkinos’la ne yapılır? 

Yaklaşık 3700 adet balık sandviç yapılır ve eşe dosta dağıtılır çünkü  sportif ve amatör amaçlı avlanan orkinosların satışı yasak.

Orkinos nasıl bir balık?

Orkinos, bir çeşit tuna/ton balığı. Japonlar tarafından çiğ olarak yeniyor. Bizde konservesi yapılıyor.

Orkinos kotası var mı?

Var, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2017 yılı orkinos av kota miktarı 1775 ton. Bu miktardan; 1418 ton orkinos avcılık izni verilen av gemilerine, kotanın %15’ine denk gelen 267 ton ise hedef dışı, arızi, sportif ve amatör balıkçılık için ayrıldı.

Orkinos kotasını kim belirliyor?

Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT)

 Sadece insanoğlu mu tuna balığını seviyor?
Japonlar başta olmak üzere Tuna balığı insan türü tarafından çok seviliyor ama insanlar gibi bu  balığın izini süren iki tür daha var köpek balıkları ve katil balina denilen balina türü.
Orkinos balığı için yazılmış bir şarkı var mı?
Evet  Emilliana Torrini Tuna Fish şarkısı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: