Marina mağazalarının sessizliği ve ansızın gelen 10.000 Dolar

Marinada mağaza açmak AVM’de mağazaya açmaya benzemez. Denize bir adım mesafede çayını yudumlarsın.  Yaz kış deniz havası içine zikreder, “Oh be !” dersin. Kışın marina tenhalaşınca belki facebook bağımlısı olabilirsin ama cancağızım kim olmadı ki…

Biraz kiralar yüksektir ama müşterinin de hası gelir. Hatta bir gün Azeri asıllı bir Rus milyarder gelir ve  marinadaki bir sanat galerisindeki  tabloyu 10.000 Dolara alır ve herkesin ağzı açık kalır.

Bir kaç gün önce Marmaris Netsel Marina’da “Mona Titti” adındaki sanat  galerisinde böyle bir olay yaşandı.

Sanat aşığı’ olarak bilinen, Rus işadamı Farkhad Akhmedov, 115 metrelik ‘Luna’ adlı yatıyla geldiği Marmaris’te   daha önce internette görüp beğendiği söylenen,  Türk ressam Güçlü Kadir Yılmaz’ın balık ve varoluş temasını işleyen “Existentialis” adlı tablosunu 10 bin dolara satın aldı. Eşi ve kaptanı galeriye geldi ve tabloyu inceledikten sonra aldılar. Güçlü Kadir Yılmaz röportajında, Akhmedov’un  resmi satın almadan önce galeri hakkında araştırma yaptığını söylüyor. Galerinin özgünlüğünden emin olduktan sonra bu alışveriş gerçekleşmiş.

Pazarlık yapmadan aldı diyorlar. Bir zahmet yapmayı versin, bir kilo balık değil balık temalı bir sanat eseri alıyor.

Bahsi geçen tablo; “Existentialis”. 1×1 metre ebadında, Akrilik boya ve mix media tekniği kullanarak Güçlü Kadir Yılmaz tarafından 2014’te yapıldı.

Bir Cevap Yazın

%d