Teos Marina’da Terör Tatbikatı Yapıldı

Teos Marina’da deniz yoluyla olası bir terör ihtimalina karşı tatbikat yapıldı. Şimdi belki siz de bunu okuyunca acaba Teos Marina Tsunami olayından sonra çok hassaslaştı her şeyin tatbikatını mı yapacak diye düşünebilirsiniz. Oysa değil, Teos bu tatbikatı her yıl yapıyor. Bu tatbikat Uluslararası Gemi ve Liman Tesisleri Güvenlik Kodu (ISPS CODE) standartlarına göre yapılması gerekiyor ve Türkiye’de de uygulanıyor.

11 Eylül 2001 tarihinde Amerika’da meydana gelen terör saldırısından sonra gemilerin ve liman tesislerinin, sınır tanımayan uluslararası terör olaylarının ciddi bir hedefi haline gelebileceği öngörüldüğü için bu standartlar oluşturuldu.

Teos Marina Özel Güvenlik Personelinin gerçekleştirdiği tatbikat senaryosuna göre, Teos Marina -Samos adası arasında sefer yapan feribot yolcuları arasına karışan terörist, üzerinde şüpheli paketle bilet kontrolü ve üst arama sırasında kaçarak Gümrük Binasına girdi, özel güvenlik personeli tarafından yakalanan terörist etkisiz hale getirildi ve Gümrük Binası’na bıraktığı şüpheli paket tespit edilerek çevresi emniyete alındı. Emniyet güçlerine bildirildi.

Güvenlik kodlarının uygulandığı tatbikatta, teröristin kovalanarak yakalanması, telsiz çağrıları ve telefonla yapılan bildirimler gerçeği aratmadı.

Share

Bir Cevap Yazın

%d