action boat jetski leisure

2. El Motoryat Öneri ve Fiyatları

2. el motoryat öneri ve fiyatları ile yelkenlilerle başladığımız 2. el öneri ve fiyatlar dizimize devam ediyoruz. Çerçeveyi biraz daraltmak için diğer yazılarımızla uyumlu olarak yine belli sınıf, tip ve büyüklüğe odaklandık. Tek bir amaca yönelik teknelerden ziyade çok amaçlı kullanılabilecek fakat pratiklikten ödün vermeden yeterli sayıda insanı da barındırabilecek tekneler. Önerilerimizi kağıt üzerinden yapıyoruz. İlginizi çeken bir motoryat olursa almadan önce bir survey’e inceletmeniz elbette önemli bir nokta.

Öncelikli odak noktamız, alternatif sürüş opsiyonu yanında gerek güneşlenme gerekse farklı amaçlar için teknenin alt bölümlerinden bağımsız bir alan sunan flybridge modelleri. Ayrıca, sağlamlık ve güvenlik yanında gerektiğinde hızlı bir sekilde sizi bir noktadan ötekine ulaştırabilecek güçlü motorlara sahip; yaşlısı genci belli bir kalabalığı ağırlayabilecek, eğlendirebilecek; istendiğinde spor balıkçılığı yapılabilecek donanımlara da sahip; inmesi binmesi, içerisinde hareketi kolay, birkaç kamaralı 10-13 metre büyüklüğünde rahat bir kıç platformu da olan motoryatlar.

Beneteau Swift 30 Trawler – 10 metrelik boyuna rağmen kapsamlı bir paket sunuyor. Eski bir model olmadığı için halen biraz pahalı dolayısıyla listemizde yok ama mutlak takibe alınmasında fayda var.

2. el Yelkenliler gibi 2. el motoryat kategorisinde de tonlarca marka var. Biz işinizi kolaylaştırmak adına yelkenlileriyle de tanınan en bilindik seri üretim 3’lüsünü hemen belirtelim, Jeanneau, Beneteau ve Bavaria. Özellike pratiklikte ve teknenin her köşesini değerlendirmede bu üç markaya direk güvenebilirsiniz. Bununla birlikte, hem performans hem işçilik ve malzeme kalitesi açısından bir üst seviyeye bakmak isterseniz, motoryatlarda özellikle 90’lardan bu yana klasikleşmiş Sealine, Princess ve Fairline gibi İngiliz markaları ile birlikte dizayn ve performans açısından modern ABD markaları Carver, Meridian ve Sea Ray de 2. el motoryat listemizdeki diğer isimler. İç ve dış estetik açısından etkileyici olmasa da İsveç yapımı Nimbus’ü de araştırmalarınıza dahil edebilirsiniz. İskandinav yapımı teknelere her zaman bir zaafımız var ve güzel bir fiyat ve durumda Nimbus 380 Carisma doğru bir seçim olacaktır. Son olarak, bilindiğin dışında isimler arayanlara fiyat açısından biraz daha cazip olabilecek birkaç ismi de aşağıdaki örnek ilanlarımızda görebilirsiniz.

Yelkenli öneri ve fiyatlarımızdan farklı olarak yukarıda belirttiğimiz dünya çapında tanınan ve güvenilen markaların hemen hepsini Türkiye 2. el pazarında bolca bulabilirsiniz. İlanlarımızın menşei o yüzden sahibinden.com. Eğer yurtdışından giriyorsanız ilan detaylarını görmek için sahibinden.com a üye olmanız gerekiyor. Herhangi bir bedel istemeyen üyelik işlemi gayet kolay.

Son olarak, herhangi bir tercih sırasına göre olmayan listemizde tüm dünyada ve ülkemizde belki en popüler marka Azimut’u göremeyenler “bu liste de neymiş böyle!” demesin. Fiyat olarak USD 200,000 üzerindekilere yer vermedik.

2. El motoryat Önerileri Listesi

1. BENETEAU ANTARES 30 FLY – 2011 – USD 125,000

Beneteau Antares 30 Fly

Her ne kadar büyüklük olarak alt sınırlarımızda yer alsa ve tek motorlu olsa da bir Beneteau olarak hemen herşeye sahip ve oldukça yeni sayılır. Hatta motor saati 500’ün altında. Bu boyu ve tek motoru yetersiz bulanlar, Fransız markanın biraz daha eski ama içinde çamaşır makinesi de olan 12 metrelik bir modelini USD 50,000 bin fazlasına bulabilirler.

2. CARVER 36 FLY – 2012 – USD 180,000

Carver 36 Super Sport Fly

Amerikan Carver, 2011 model olmasına rağmen çok az kullanılmış. Motor saati 230. Çift kişilik iki ayrı kabin yanında salonda da ayrıca iki kişilik konaklama imkanı.

3. FAIRLINE PHANTOM 42 – 1995 – USD 145,000

Fairline Phantom 42

Genel olarak tüm Fairline Phantom serisi önerilerimizin başlarında gelmekte olduğundan mutlak takibe alın. 90’larda Princess’in domine ettiği piyasada sunduğu ekstra ebeveyn banyo ile birden öne geçen Fairline’nın, harika malzeme ve işçilik kalitesini belki biraz eski olan bu modelde gösteremeyeceğini düşünürseniz bence ilanı iyice inceleyin derim. Söylendiği üzere, tekne 2018’de kapsamlı şekilde yenilenmiş.

4. JEANNEAU PRESTIGE 36 – 2007 – USD 160,000

Jeanneau Prestige 36

Bir Fairline veya Princess değil ama yaşıyla, sunduğu donanımıyla ve güçlü yapısıyla tercihlerimizden bir tanesi. Üst sınıf olmayan teknelerde hissedilen esneme, çıtırdama sesleri, motor gürültüsü, vs bu teknede yok. Yani, pratikliğin yanında yapısal olarak gerçekten iyi bir gövdeye sahip. Çift katmanlı tabana sahip olduğundan da motor sesine karşı bir hayli izole. Mutlaka takip edin.

5. PRINCESS 38 – 2001 – USD 170,000

Princess 38

Gerçek bir İngiliz klasiği ve kalitesi. Bu model, bu fiyata Avrupa’nın her hangi bir yerinde bile ikinci el motoryat marketinde zor bulunur. Tam durumunu bilemeyiz ama bu bütçeyi zorlayabileceklere bakmalarını tavsiye ederiz.

6. SEALINE F37 – 2007 – USD 190,000

Sealine F37

Bütçe olarak belki biraz fazla üst sınırları zorluyoruz ama bu fiyatta bu kalite bu yaş ve kullanımla (Motor 560 saat) bu listeye girebilecek tek Sealine.

7. MAINSHIP 40 TRAWLER – 2008 – USD 190,000

Mainship 40 Trawler

2. el motoryat listemizin sonuncusu hafif ticari araç görünümlü trawler bir model, ABD’li Mainship’in 13 metrelik teknesi. “Aman bu da ne, Üsküdar-Kabataş arası yolcu mu taşıyacağım!” demeyin. Birincisi trawlerlar çok kullanışlı. Aerodinamik ve estetik dizanynları çok iyi olmasa da her köşesinde çok daha rahat hareket imkanı veriyor ve güçlü motorları da yeterince hızlı. Önemle belirtelim, sizi hayrete düşürecek modern dizaynda trawlerlar da var ve biraz sıradışı bir dizayn isteyenler için süper opsiyonlar. Küçük bir gemi görünümündeler. Sadece fiyatları biraz tuzlu. İlanımızdaki trawler bile ancak üst fiyat noktamızdan listemize girdi. Gerçi daha uyguna da trawlerlar var ama, ya eskiler ya da kullanımdan ödün verecek ölçüde küçükler. Türkiye piyasasında daha rahat bulabileceğiniz ve 9 metrelik küçük modellerinde bile çok kullanışlı Beneteau Swift dışında ABD menşeli Nordic Tugs ve Ranger tanınmış diğer trawler markaları. Hatta USD 189,500 gibi bir maliyetle yepyeni asortik bir küçük gemi almak isteyenler Çin yapımı SeaPiper 35‘e de bir göz atabilirler. Flybridge yok, hızlı değil ama sizi bir depoyla 7 knot hızda 2000 mil götürebilecek kapasitede.

İyi alışverişler

Buna benzer içeriklerimizden haberdar olmak için E-bültenimize kayıt olun.

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: