aerial photo of motorboats

Tekne takip cihazları (içimizdeki şeytan:))

Tekne takip cihazları insanın aklına türlü türlü senaryoları getiren ve içimizdeki şeytanı uyandıran bir teknoloji gibi. Çok gerekli oldukları şüphesiz ama diğer açıdan insanı daha da paranoyaklaştıran bir teknoloji. Genel tanımıyla: GPS (Global Positioning System) ve GSM (Global System for Mobile Communications) gibi teknolojileri kullanarak deniz araçlarının konumunu gerçek zamanlı olarak belirlemeye ve izlemeye yarayan cihazlar. GPS Amerikan uyduları, Glonass da Rus uyduları ve takip cihazları bu iki uydu sistemini ni de kullanıyorlar yani kaçış yok.

Temel amacı tekne hırsızlığına karşı bir önlem almak ama insanın aklına türlü türlü senaryolar getirip başka niyetlerle de kullanılabiliyor.

Mesela duyduğumuza göre tekne sahipleri kaptanlarını kontrol etmek için de kullanmaya başlamışlar. Tekne sahipleri uzaktayken tekneyi kiralayan kaptanlar var işte onları takip etmek için çok etkili bir yöntem. Yalnızca öyle akıllı kaptanlar var ki, bir yolunu bulup bu cihazlardan kaçabilirler mi diye merak ettim. Yani belki cihazı söküp marinada bir ağaca takabilirler mi diye insan şüheye düşebilir. Eğer dedektif dizisi izliyorsanız aklınıza daha çok ihtimal gelebilir.

Motorist ‘den Gökhan Bey’e sordum. Şu anda en yaygın kurulum ağı olan tekne takip firması. Gökhan Bey, “çok net sökemezler, sökseler de tekne sahibine anında Alarm gider ve birinin takip cihazına dokunduğunu ve müdahale etmeye çalıştığını bildirir”. dedi. Bu sistemin kurulumunu kendileri yaptıkları için ve kurulum oldukça karmaşık olduğu için kaptan söküp sonra takacak mümkün değil dedi. Ona açıkça şunu sordum; şu andaki teknoloji insanın içindeki şeytanlığa karşı yüzde yüz koruma sağlıyor? Güldü ve hayır dedi. Sormak istediğiniz daha yaratıcı senaryolar varsa kendisine sormanızı öneririm. İçinize kurt düşüren durumları kendisi ile paylaşın sistemlerine her ihtimali eklemeye önem veren bir insan.

Tekne takip cihazlarının şeytanlıkları aza indirdiği kesin.

Mesela motoru korumak istiyorsunuz. Kaptan çok yüklensin istemiyorsunuz. Hemen hız limiti belirleniyor. Limit aşımında bildirim gidiyor.

Mesela bir alandan çıkılsın istemiyorsunuz, hemen bir bölge için bu bir marina da olabilir, haritada güvenli bölge belirleniyor, buradan çıkıldığı anda bildirim gidiyor.

Mesela motor açıldığı anda ya da kapı açıldığında cep telefonuna sinyal yolluyor. Akü biterse ne oluyor? İki gün çalışan bataryası var.

“Mesela, kıçtan motorlu teknelerdeki motorların kolayca çalındığını biliyoruz. Tekne motorunuzu özellikle marina dışında bırakıyorsanız, güvene tutmak için en iyi yöntem tekne takip cihazı kullanmak. Biri motoru sökerse(hırsızlık), anında telefonunuzda alarm alırsınız ve motorunuzu canlı olarak takip eder, nokta atışı yerini tespit edersiniz. Takip cihaz sökülse bile kendi bataryası olduğu için sizi bilgilendirmeye devam eder.” Öte yandan bu cihazı kullanan tekne sahiplerinin teknesi veya motoru konusundaki endişeleri kalmıyor, psikolojik anlamda da ciddi fayda sağlıyor 🙂

Bareboat kiralayanlar için muazzam bir teknoloji. Gittiği rotayı bile izler. Baktı ki tekneyi kaçırıyorlar hemen Sahil Güvenliği arayabilirler.

Benim merak ettiğim sigorta şirketleri bu cihazı olan teknelere prim kolaylığı tanıyor mu? Normal şartlarda bir telefon açıp öğrenirdim ama bu sefer bilen birinden cevap bekleyeceğim: info@marinakedisi.com lütfen biliyorsanız yazın.

Aşağıdaki video bir film sahnesinden, tekne takip cihazları yokken tekneleri nasıl takip edildiğini izleyin:)

Tekne takip cihazları yokken adrenalin daha fazlaydı:)

Genel olarak Tekne takip cihazlarının işlevlerini şu şekilde sıralanabilir.

 • Güvenlik: Tekne takip cihazları, gemilerin güvenliğini artırmak için kullanılır. Olası deniz kazalarını önlemek ve acil durumlarda hızlı müdahale sağlamak için gemilerin konumlarını sürekli olarak takip ederler.
 • Rotayı Takip: Tekne takip cihazları, gemilerin planlanan rotalarını izlemeye yardımcı olur. Böylece gemi sahipleri ve operatörleri, geminin belirlenen rotada seyrettiğinden emin olabilirler ve gerektiğinde rotada değişiklik yapabilirler.
 • Yakıt Verimliliği: Bu cihazlar, gemilerin yakıt tüketimini izler ve analiz eder. Böylece gemi sahipleri, gemilerin yakıt verimliliğini artırmak için uygun tedbirler alabilirler.
 • Envanter Yönetimi: Tekne takip cihazları, gemilerdeki yük ve ekipmanın takibini kolaylaştırır. Bu sayede gemi sahipleri, gemi içindeki envanteri etkin bir şekilde yönetebilirler.
 • Gemi Performansı: Cihazlar, gemilerin hızını, seyir durumunu ve diğer performans verilerini kaydederek gemi operasyonlarını optimize etmeye yardımcı olur.
 • Hırsızlık Önleme: Tekne takip cihazları, gemi sahiplerinin araçlarını potansiyel hırsızlık veya izinsiz kullanımdan korumasına yardımcı olur. Çalınan gemilerin tespit edilmesi ve geri alınması için önemli bir rol oynayabilirler.

Tekne Takip cihazlarının kısa bir tarihi

Tekne takip cihazları, GPS (Global Positioning System) teknolojisinin gelişmesiyle birlikte 1970’li ve 1980’li yıllarda ticari denizcilikte kullanılmaya başlandı. GPS, ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen bir uydu tabanlı konum belirleme sistemidir ve ilk olarak askeri amaçlar için tasarlanmıştır.

GPS teknolojisinin sivil kullanıma açılmasıyla birlikte, denizcilik sektörü de bu teknolojiden faydalanmaya başladı. Tekne takip cihazları, gemilerin GPS sinyallerini alarak konum bilgisini kaydedebilen ve izleyebilen cihazlar olarak geliştirildi. Bu sayede, deniz araçlarının konumları gerçek zamanlı olarak belirlenebilir ve izlenebilir hale geldi.

İlk dönemlerde, tekne takip cihazları büyük ve karmaşık cihazlar olup, yalnızca büyük ticari gemilerde kullanılmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte, daha küçük boyutlarda, daha hassas ve kullanımı kolay cihazlar üretildi. Bu nedenle, günümüzde tekne takip cihazları yaygın bir şekilde ticari gemilerden yatlar ve diğer deniz araçlarına kadar çeşitli gemi türlerinde kullanılmaktadır.

 • Artan Bot Kazaları

  Üstteki resim (Fotoğraf Matt Cole) 2016 yılında İbiza’da bir süperyata dalan bir tender’a ait. O dönemde çıkan haberlerde süren kişinin 30 knots hızla gittiği ve kill cord/ kill key/ yani durdurucu anahtar kullanmadığı için tekneden atlaması sonucu tender’ın durmadığı ve süpertara daldığı yazılmıştı. Bot kazalarında ülkemizde de ciddi bir artış olduğu söyleniyor. Basına yansıyan Ali…

 • İtalyan Tersane Austin Parker’ı, Barış Nalçacı satın aldı

  Aselsan gibi önemli kompozit pazarı şirketlerine üretim sağlayan Epsilon Kompozit’in Kurucusu Barış Nalçacı, İtalyan yat üreticisi Austin Parker Yachts’ı satın aldı. İkonik İtalyan yat üreticisi Austin Parker Yachts, 25 yıl önce Giovanni Sebastiano Gravagno tarafından kurulmuş ve Avrupa ile ABD pazarlarında önemli bir oyuncu haline gelmiştir. 14 ve 22 metre arasında üretim yapan tersane İtalya’da…

 • Yıllardır Türkiye’de beklenen Deniz Bakanlığı Nijerya’da Kuruldu

  Sadece tek tarafı deniz olan Nijerya “Deniz ve Mavi Ekonomi” Bakanlığı kurdu ve bunu tüm dünyaya duyurdu. Nijerya Başkanı Bola Ahmed Tinubu, “Deniz ve Mavi Ekonominin Bakanlığını” da içeren kabinesi ile iş başı yaptı. Bu adım, uzmanlar ve liderler arasında denizin ekonomik fırsatlarını değerlendirmek isteyen hükümetin hızlı bir şekilde harekete geçtiğine dair yorumlandı. Nijerya Hükümeti…

 • Huzurlu ama Sıkıcı

  Finn Whitaker youtube kanalını izlerken, küçük bir bölüm, durup ikinci defa izlememe neden oldu. Daha önce bahsetmiştim, genç bir youtuber, şu an 17 yaşında. 18’ine basar basmaz karada yaşayacak izlenimini veriyor ama bu duygusallıkla tekrar döneceği yer deniz olur. Video’da diyor ki, bugün sadece uyuduk ve yol aldık, uyuduk ve yol aldık. (We just sailed…

 • Yat Üreticilerinden “Kİ” vergisi alınsın!

  Yat üreticilerinden “Kİ” vergisi alınması fikri dün aklıma geldi. Nedir bu “Kİ” vergisi diyebilirsiniz. Kİ vergisi benim gibi sektörel medya mensuplarının sinirlerini sağlam tutmak ve markanızı tanınır kılmak adına alınan bir vergi. Yani Kurumsal İletişim Vergisi. Her Yat üreticisi tekne başına belli bir oranda vergi ödeyecek, bu vergi yine aynı üreticiye aklı başında bir kurumsal…

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: