Tekne mutfak malzemesi ipuçları

Tekne Mutfak malzemeleri ve kullanımları ile ilgili bazı bilgiler özellikle uzun seyahatlerde, okyanus aşarken hayat kurtarıcı olabilir. Tekne mutfak malzemeleri konusundaki bilgileri bir denizci youtuber’ın video’sından derledik. İngilizcesi iyi olanlar aşağıda video’yu da izleyebilir.

  • Tekne mutfak malzemelerinde bir numaralı hayat kurtarıcı malzeme; tencere ya da ocak tutucu
Tencere tutucu

Seyir esnasında tencerenin ocaktan düşmesini engeller. Üçlü ocakların çok da gerekli olmadığını söylüyor yelkenci youtuber. İki tanesinin kafi olduğunu üçüncüye hiç ihtiyaç duymadığını anlatıyor.

  • Tekne mutfak malzemelerinde hayat kurtarıcı ikinci malzeme; Mutfak kayışı
Mutfak kayışı

Seyir esnasında yemek pişirirken ocağa düşmenizi engeller. “Tekne mutfak mobilyalarında” bunları takacak noktalar genellikle bulunur. Bulunmuyorsa uzun bir dünya seyahatine çıkmadan önce bunları takıldığı halkaları yaptırabilirsiniz. Özellikle dalgalı seyirlerde çok gerekli bir kayış.

  • Tekne seyrine uygun tabak
Tekneye uygun tabak

Tekne mutfak malzemeleri için de en çok yer tutanı tabaklar ama evden getirelim ne olacak demeyin. Bazı detaylar var; öncelikle düştüğünde kimseye zarar vermemesi için hafif olmalı. Düz değil, kenarları kapalı olmalı ki çatal ya da kaşın içinde kalabilsin ve altı tam düz olmalı. Video’da uygun olmayan tabakları da gösteriyor mesela resimde lavabonun içindeki kase uygun değil. Kaselerin altları tam düz değil.

  • İçecekler için kaplar

Resimde gördüğünüz bardak bir şarap kadehi. Tekne mutfak malzemelerinin çok pahalı olduğu söylenir ama bu bardak belki de alabileceğiniz en ucuz bardak. Gördüğünüz gibi alt kısmı yine düz. Kaymazlar üzerinde en rahat duran altı düz malzemeler. İçeceğinizi koyacağınız kapta resimdeki gibi kapalı ve kırılmaz malzemeden olmalı.

  • Su kontrolünü arttıran ayak pompası

Tekne mutfak ekipmanları içinde akla en son geleceklerden biri ayak pompası. Yotuber bu şekilde suyun daha dikkatli harcanacağının altını çiziyor. Seyir esnasında suyun kontrolü ayakla daha iyi sağlanıyor diyor. Bulaşıklar önce tuzlu suyla yıkanıyor, sonra tatlı su ile… Tatlı suyu temkinli harcamak gerek. Tuzlu su ise istemediğiniz kadar çok olacaktır yolculuğunuzda…

Video’nun devamında saç kurutma makinesi ile buzluğun buzlarını kırdığı sahne çok yaratıcı:) ve bu sahnede alttan gelen müziğe de dikkat etmelisiniz. Sıkıcı bir işe azıcık keyif katmış.

Video’da tekne mutfağında geçen görüntüleri Madagaskar’dan görüntüler takip ediyor.

Teknede ne pişirmeli, yemek önerileri için tıklayın

Ya da bir başka link; Refika’nın Mutfağı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: