question mark on paper crafts

Tekne Adını Değiştirmek Uğursuzluk mu sayılır?

Tekne adını değiştirmek küçük bir ayrıntı gibi görünse de belli bir tören olmadan değiştirmek tekne sahibine uğursuzluk getirirmiş. Bunu ilk olarak “korkunu yen hayalini yaşa” youtube kanalının sahibi Fahrettin Kaptan’dan duydum. (Bu arada teknesini sattığını üzülerek öğrendik. ) İlk duyduğumda çok şaşırdım hatta acaba bir şehir efsanesi mi diye şüpheye düştüm. Fahrettin Kaptan elbette bu hissimi anladı ve istersen araştır ama böyle bir şey var dedi, hatta kendine has üslupla k..mdan uydurmuyorum dedi:)

Nasıl bir tören yapmak lazım diye sordum. O da tekneyle açılınır, önce sancak tarafından sonra iskele tarafından denize bir şişe şampanya boca edilir ve denize teknenin yeni isminin ne olacağı söylenir dedi.

Sonra internete baktım ve evet bayağı bir bilgi buldum. Tekne adını değiştirmenin uğursuz sayılması antik denizcilere kadar gidiyor. İnanışa göre ismi düzgün değiştirilmeyen tekneler deniz tanrılarının öfkesine hedef olurmuş.

Yapılması gereken ilk adım teknenin eski adını tekneden çıkarmak. Sonra teknenin adının geçtiği kağıt, evrak ne varsa onları da tekneden çıkarmak. Servis botunda ya da can yeleklerinde bile yazılı ise çıkarmak gerektiği söyleniyor. Sonra denize açılıyor. Teknedeki herkese teknenin isminin değiştireceği açıklanıyor ve Neptün’den teknenin eski ismini silmesi rica ediliyor. Neptün Poseidon demek. Antik Yunan’da deniz tanrısına Poseidon deniyordu, roma döneminde ise Neptün. Sonra önce doğu tarafına ve sonra batı tarafına bir şişe şampanya dökülüyor. Bu törenden sonra yeni isim tekneye yapıştırılıyor. Eski isim uğurlanmadan yenisi konmuyor.

Çok tanrılı döneme ait bir gelenek ama şu anda da sanırım temsili olarak yapanlar va ki youtube video dolu:) Boat renaming ceremony olarak aratabilirsiniz. Sayfanın altından rastgele seçtiğim iki video yer alıyor.

Biz yapmalı mıyız? Bence evet. Doğayla hoş bir iletişim şekli. Denize ve rüzgara biz tekne aldık bunun ismini değiştiriyoruz manasına gelen bir tören yapmak çok samimi ve insani. Ritüeller her zaman iyidir. Ritüeller insanı mutlu eder sabah kahvesi gibi:) Ama illa da şampanya dökmek ve deniz tanrısından ismin silinmesini talep etmek kulağa tuhaf geliyor. İsimsiz tekneyle bir tur atmak ve teknenin eski isminin harflerinin etkisini denizin suları ile silmek ve tekneyi o şekilde denize tanıtmak bir seremoni olarak hoş olabilir. Bir de tabi bu esnada eşi dostu yedirip içirmek:)

İsimler ve harflere anlam yüklemek çok eski dönemlere gidiyor ve İslamiyet içinde de Hurufilik adında böyle bir tarikat vardı. Bu tarikattan geri kalanların bir kısmı şu an numeroloji ile ilgileniyor. Ki numerolojiye göre de isimler, isim değiştirmeler çok önemli. Hurufiliğin temelinde, eski çağlardan gelen harflerin ve sayıların kutsallığını kabul edip bunlara sembolik anlamlar yüklemek var. Hurufiliğin ne zaman ve nasıl doğduğu kesin olarak bilinmiyor ama milattan önce IV ve III. yüzyıllardan itibaren Ortadoğu’daki Helenistik gnostik karakterli dinlerde ortaya çıktığı söyleniyor.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: