Satılık Tekne Siteleri

Satılık tekne siteleri dendiğinde Türkiye’de akla gelen www.sahibinden.com sitesi ve gerçekten tekne ilanlarında bir numaraya oturması sadece şansının yaver gitmesi ile gerçekleşmiş bir platform. Diğer binlerce ürünün yanında tekne ilanları başladığında site içindeki tekne kategorileri bile eksik ya da yanlıştı. Zamanla gelen telefonlar, şu kategoriyi de ekler misiniz tarzı ricalarla organik olarak pazarda yükseldi. Şimdi tekne satıcıları sahibinden.com’da mutlaka sanal mağaza açıyor.

Türkiye’de kendisini sadece tekne satış ilanlarına adamış ve yatırımını bu yönde yapmış diğer siteler sahibinden’in başarısına maalesef ulaşamadı. Ama yine de onlar da satılık tekne pazarında daha kalifiye bir şekilde devam ediyorlar.

Sadece denize odaklanmış Satılık Tekne siteleri

Yatırımını ve ilgisini sadece denizcilikle ilgili ürünlere ve satılık tekne ilanlarına veren sitelerden önde gelenler:

www.yatvitrini.com

www.denizpazari.com

www.kayikcipazari.com

www.2.eltekne.com

Türkiye aramalarında Türkçe olarak çıkan bir başka tekne satış sitesi Almanya kokenli 12 dil seçeneği olduğu için Türkiye aramalarında Türkçe çıkıyor.

www.yachtall.com/tr

Yachtall, tüm tekneler anlamına geliyor ama Türkçe okunuşu “yat al” olması itibariyle hoş bir tesadüf.

İlan siteleri denizcilik sektöründe çok önemli çünkü doğaları gereği tekneler bir galeride topluca sergilenemiyor. Bu sebeple online mağazalar, pazaryerleri her zaman bu sektörün bir parçası olacaklar.

Dünya genelinde bakıldığında tekne satış ilanlarının en çok verildiği ve bu anlamda en pahalı satılık tekne portalı www.yachtworld.com

Bu sıtede ilan verme ücretleri en yüksek seviyede. Ama yine de bir tek buraya ilan vereyim teknem satılsın demek mümkün değil. Alıcılar çok değişik kanallardan tekne ilanlarına ulaştıkları için tek bir kanal yetersiz kalıyor.

Bir tekne kaç satılık tekne ilan sitesinde görünmeli?

Bir tekne satışa çıktığında kaç ilan sitesine konmalı? Bir tane yeterli mi? Hepsine mi sokulmalı? Tekne detaylarını her siteye girmek ciddi oldukça zaman alıcı ve zahmetli. Bu sebeple hepsine girmek mümkün değil ama bir tane site kullanmak da mantıklı olmuyor. Bir kaç online satış yerinde olması teknenin daha hızlı satılmasını sağlar. Her portalın kendine özgü üstün olduğu satış bölgeleri ve tekne tipleri var bu sebeple bir kaç yerde satılık tekne ilanı verilmesi bir zorunluluk.

Örneğin:

“Aloa 27 sc” modelli bir yelkenli tekneyi google’a yazalım yanına da satılık ibaresini koyalım Yani “Aloa 27 sc satılık” olarak arattıralım:

Şimdi de arama kutusuna “aloa 27 sc satılık tekne” yazalım

Eğer listelere dikkat ederseniz değişiklikler var. Her kelime öbeğinde listeler değiştiği için bir kaç farklı sitede tekne sergilenmesi alıcılara daha hızlı ve kolay ulaşılmasını sağlayacaktır.

Şimdi ilk yaptığımız arama öbeğini Türkiye Google’da değil İngiltere Google’da arattıralım:

Bu sefer göreceğiniz üzere sıralama yeniden değişti. Sıralamayı değiştiren faktörlerin öylesine fazla ki, bu sebeple tek bir “çevrimiçi pazaryeri” satılık tekne ilanları için yeterli olmayacaktır.

Her satılık tekne portalının kendine özgü bir avantajı olabilir. Örneğin üstteki listelerde “www.yachtworld.com” dünya lideri olmasına rağmen yer almıyor. Ki hakikaten online tekne pazaryerleri içinde bir numaralar. Ama bizim örnek olarak yaptığımız aramalarda bu sitelerin altında yer alıyor.

Satılık tekne siteleri yani çemvimiçi pazaryerleri rekabetli bir pazar. Öne çıkmak için daha çok tekneye sahip olmak yeterli değil daha çok dijital yapılar kurmak, dijital stratejiler iyi belirlemek gerekiyor. Mesele Yachtworld.com farklı ülkelerdeki tekte satış portallarını satın alarak o ülkelerde güçlenmeye çalışıyor. Bazı ülkelerde bu ters tepmiş olabilir çünkü tek mezkezden yönetim de zor. Ayrıca bu siteleri satın alırken kendi üye ücretleri de doğal olarak artıyor. Ne kadar çok yatırım yapılırsa maliyetler de doğal olarak artacaktır.

Alman grup Yachtino dijital pazaryerlerini çeşitlendirerek dijital bir strateji ile ilerliyor. http://www.yachtall.com, http://www.happycharter.com,  www.Profinautic.com ve kişisel tekne satışını mümkün kılan http://www.boote-yachten.de gibi değişik sitelerle dijital ağını güçlendiriyor.

Bildiğiniz gibi Marinakedisi.com bir içerik sitesi ve içeriğini güçlendirmek için bundan böyle tekne ilanlarını yayınlayacak. Sadece sitenin trafiğini arttırmaya yönelik olarak böyle bir uygulama başlıyor. Aşağıdaki linkte artık Türkiye’deki satılık tekne ilanlarını bulmanız mümkün

https://marinakedisi.com/tekne-satin-al

İlanlar Yachtino Group’un ilanları ve özel bir uygulama ile marinakedisi:com’da sergileniyor.

Şu an sadece Türkiye’deki tekneler sergileniyor, zamanla belki Yunanistan ve Hırvatistan’daki tekneleri de sergilemeye başlayabiliriz.

Ayrıca tekne kiralama konusunda da aynı şey geçerli. Aşağıdaki linkte kiralık tekneler, guletler, motoryatlar, catamaranlar sergileniyor:

https://marinakedisi.com/tekne-kiralamak

E-bültene kayıt olun:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: