Resti Çekmek- Bir Tekne Hikayesi

Rest, Emrah Eriş’in ilk teknesi. Emrah Bey eşine resti çekip almış Rest’i ve baştan aşağı yenilenmiş. Şimdi size Emrah Eriş’le beraber Rest’in hikayesini anlatacağız.

Emrah Eriş kimdir? Kendisi kurumsal firmalarda yönetici olarak çalıştıktan sonra eşiyle birlikte son 9 yıldır bitlikte inşaat müteahhitliği,kentsel dönüşüm-proje yapan bir deniz sever. Balıkesirli ve şu an Ayvalık’ta yaşıyor. Tekne tecrübesi yok ama teknelere merakı var. Teknelere olan merakının temelinde babasının Savarona’da geçen askerlik yılları var. Emrah Bey aslında bu tekneyi alarak babasının yarım kalan hayalini gerçekleştiriyor. Emrah Bey diyor ki;

“Babam 1992 yılında Rest’in 27 ft olanını almak istemişti (Zeyno) ancak o dönem kısmet olmadı.Annem 1997 yılında vefat ettikten sonra da bir daha tekne almak istemedi.Ben de onun hayalini gerçekleştirmek istedim, Zeyno ile aynı projeye sahip 22 ft olan Rest’i aldım.”

Rest’in özgeçmişi nedir?
Rest, Bruce Robert’s Spray 22 projesi. 1987 Yılında Albatros Yat(Armağan Cem Bayramoğlu) tarafından İstanbul Büyükçekçece de yapılmış. Boyu bastonu ile 7.65,eni 2.40 gövde salmalı. Karinası birmanya teak, kamara ve küpeşteleri Afrika padouk ağacı. Teknenin ilk adı REST.

Rest’in 1987 yılında Albatros tersanesinde yapılış fotoğrafı.

Rest’in refit’i, Ayvalık Belediyesi çekek yerinde yapıldı.Emrah Bey’e Refit esnasında yaşadığı en ilginç olayı sorduk

Emrah Eriş:
“En tuhafı Rest içeriden kontraplak, dışarıdan polyester bir tekne olarak gözüküyordu, kontraplakları sökünce teak ağacından yapılmış olması beni çok şaşırtmıştı.”

Emrah Bey, Rest’i bir abisi ile almaya gider ve ilk aldığı tepki ” Manyak mısın bu tekne alınır mı! olur” Emrah Bey yine de alıp tekneyi önce evlerinin bahçesine koyar. Eşi bahçedeki tekneyi göre göre ısınır tekneye. Babası ise ilk günden beri kendisine inanır.

Emrah Eriş, babası, eşi ve kızı ile beraber, Rest’in önünde.

Refit maliyeti nasıldı ?

Emrah Eriş

“Maliyet malesef artan enflasyon ile bitlikte malzeme fiyatları çok yükseldi, beklediğimin 3 katı bir para harcamak zorunda kaldım.”

Eski bir tekne alıp yenilemek isteyenlere mesajınız var mı?

Emrah Eriş
“Eğer hayellerinde ki tekneyi bulduklarına inanıyorlarsa alıp başlayabilirler. Önce doğru ustaları bulmaları gerekiyor.Bir de çok sabırlı olmalılar.Ama en önemlisi ahşap tekneler hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalılar.”

Rest şu anda Cunda’da barınakta. Emrah Bey henüz tekne kullanma tecrübesi olmadığı için hem Rest’i hem de diğer tekneleri riske atmak istemiyor. Kendisine tekne kullanmasını öğretecek kişilerin müsait vakitlerini bekliyor. Emrah Bey’in ifadesi ile “Havuzluğunda oturup şu an hayal kurmaktayım.”

Kendisini bu güzel tekneyi tekrar denize kavuşturduğu için tebrik ediyoruz.


Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: