Rosa Adası İnanılmaz bir hikaye

Rosa Adası hakikaten inanılmaz bir hikaye. Gerçek hayattan uyarlanan çok etkileyici bir Netflix filmi. Filmin tam adı “Rosa Adası’nın inanılmaz hikayesi.” 2020 yapımı bir italyan gerçek hikayesi ve İtalyan filmi. 2020’de güzel şeylerde oluyor dedirten bir film:)

Denizcilerin çok ilgisini çekecek bir film olduğu için marinakedisi’nde yer vermek istedik. Öncelikle şunu belirtelim; Zeki, bilgili ve aşık bir adam gerçekten tüm dünya devletleri için bir risk olabilir. Belki de toplumlar bazı kurumları aşkın gücünü aza indirmek için bile kurmuş olabilir. Çünkü aşık bir adam bir ada kurup bağımsızlığını ilan edebilir:) Filmin romantik tarafı da var.

1968 yılında İtalyan mühendis Giorgio Rosa uluslararası sularda çelik bir yapı üzerine bir ada kurar. Biraz bizim Galatasaray adası gibi .

Ada çok zekice bir yolla çelik borular üzerine kurulur ve bağımsızlığını ilan eder. İlk vatandaşlarından biri de bir yelkenci. Fırtınalı bir akşam adaya sığınır.

Adanın resmî dili Esperantodur. Esperantonun resmî dil ilan edildiği ilk ve tek devlettir. Esparanto dili çok enteresan bir dil. Bir kaç dilin karışımı. Bir göz doktoru olan Ludwik Lejzer Zamenhof tarafından 1887 yılında yaratılan yapay bir dil. Detaylarını merak ediyorsanız wikipedia’da detaylı bilgi var. Farklı ülkelerden insanların rahatça konuşmaları ve dünyanın çeşitli halkları arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacı ile yaratılmış bir dildir. Tarafsız bir dil. Hiçbir ülkenin resmi dili değil. Tatlı bir ütopya.

Rosa Adası’na dönecek olursak kısa bir süre bağımsız kalır fakat İtalyan hükümetinin talimatıyla İtalya’nın egemenlik hakkını ihlal ettiği nedeniyle İtalyan Donanması tarafından işgal edilir ve 13 Şubat 1969’da havaya uçurulur. Gerçek bir hikaye.

Rosa Adası hava uçtuktan sonra ne oldu?

Bir daha böyle bir ada kurulamadı. Hatta böyle bir olay yaşanmaması için uluslararası suların sınırı nerdeyse iki katına çıkarıldı. Adadan geriye bir levha kaldı. O levha adayı kuran mühendis Giorgio Rosa’nın oğlunda hala.

Film gerçekle ne kadar bağdaşıyor

Film biraz romantize edilmiş. Aslında Girogio ve Gabrielle adayı kurarken bereberler. Filmde ise ada kurulduktan sonra beraber oldukları gösteriliyor.

Bu resim gerçek hayattan.

Çok keyifle izlenen bir film olmasının en önemli nedenlerinden biri gerçek hayattan esinlenildiğini bilmek. İnsana umut veren ve motivasyon veren bir 2020 filmi. Ayrıca İtalyanların denizcilikte neden iyi olduklarını da anlıyor insan…

Filmden sonra bir şeyler inşa etmeye heveslenenlerin ilgisini çekebilecek kendi tekneni kendin yap makalesi.

Denizle ilgili filmlerden de haberdar olmak için e-bültene kayıt olun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: